Žilní trombóza – o co jde?

Při žilní trombóze se na stěnách cévy tvoří krevní sraženiny – tromby. Nejčastěji postihuje dolní končetiny. Krevní sraženina může cévu dokonce ucpat nebo se utrhnout a putovat krevním řečištěm dál. Následně se může stát, že uvízne v cévě zásobující krví některý z životně důležitých orgánů (plíce, mozek) a zcela ji ucpe. Pak se jedná o embolii.

Příběh Markéty

Slečna Markéta (21) o trombóze ví své. Přestože se profesionálně věnuje tanci (tedy splňuje zásadní požadavek při užívání hormonální antikoncepce a tím je dostatek pohybu), velmi zdravě jí, dostatečně pije tekutiny a nekouří, na krku jí začaly podivně nabíhat cévy. Její sestra je lékařka a jako první zpozorovala Markétin problém. Po všech vyšetřeních byla diagnóza děsivá – tromby, které málem vedly k embolii. Viník? Hormonální antikoncepce, kterou musela Markéta okamžitě vysadit a začít s patřičnou léčbou.

Co vede k trombóze?

Faktorů, které způsobují, že se krev sráží více než je zdrávo, je celá řada.

  • Poškození žilní výstelky – Nejohroženější skupinou pacientek jsou v tomto případě kuřačky. Pokud kouříte a zamlčujete to před gynekologem, hodně riskujete. I kuřačky mohou brát hormonální antikoncepci, trvají-li na tom. Gynekolog bere kouření v úvahu a podle toho vybírá typ antikoncepce. Zplodiny z cigaretového dýmu totiž poškozují výstelku cév samy o sobě. Lékaře upozorněte i na to, že trpíte aterosklerózou. Rozhodně nezamlčujte prodělaný zánět žil.
  • Zvýšená srážlivost krve (trombofilie) – Může se jednat o stav vrozený nebo získaný. Pokud víte o tom, že jste trombofilička, rozhodně se neopomeňte zmínit lékaři. Pokud se zvýšená krevní srážlivost nebo zánět hlubokých žil objevil ve vaší rodině, upozorněte na to. Vyšetření krevní srážlivosti se totiž normálně neprovádí a trombofilie v kombinaci s hormonální antikoncepcí je jako časovaná bomba.
  • Zpomalení toku krve – K tomu dochází při sedavém zaměstnání, či naopak v profesích, kde jste celý den na nohou. Ohroženy jsou i majitelky křečových žil a obézní ženy. Tady pro sebe můžete hodně udělat i sama. Při sedavém zaměstnání se pravidelně protáhněte. Když celý den neposedíte, noste alespoň v práci stahující punčochy. Zhubněte a pravidelně sportujte.

Kdy pospíchat k lékaři?

Jste-li mladá a zcela zdravá nekuřačka, riziko, že vás v souvislosti s hormonální antikoncepcí potká embolie, je podle serveru sexus.cz nízké. Přesto navštivte lékaře vždy, když se objeví nějaké zdravotní komplikace, zejména bolest v lýtkách nebo dokonce otoky a zarudnutí lýtek. Také prudké bolesti hlavy po nasazení antikoncepce nejsou úplně v pořádku a rozhodně byste je neměla podcenit.