Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Horečka: Fígly, jak s ní zatočit

Zdroj: Profimedia.cz; archiv výrobců

Nejběžnější příčinou zvýšené teploty jsou infekce virové nebo bakteriální. Také se s nimi v téhle sychravé době často potýkáte? Poradíme vám, co s tím...

Když se tělo brání…

„Mám horečku!,“ řeknete často, a přitom teploměr ukazuje něco málo přes 37 °C. O horečku se ale jedná, až když teplota dosahuje alespoň 38 °C. Sama o sobě není nemoc, je to jen příznak. Naše tělo se za pomoci zvýšené teploty brání napadení choroboplodným zárodkem. Zda horečku léčit či ne zůstává nekonečným sporem mezi lékaři. Jedna srovnávací studie souboru pacientů s teplotou z infekce horních cest dýchacích na horečku léčených a neléčených neprokázala rychlejší uzdravení u těch, kteří teplotu sráželi. Ale vzhledem k tomu, že horečnaté onemocnění doprovází i mrazení, pocení, bolesti hlavy, suchost v ústech, únava a spavost, je vhodné ji srážet, a tím si významně ulevit.

Na studenou sprchu zapomeňte

Pokud máte nepříjemný pocit z horkosti a pocení, potom vám pomůže vlažná koupel. Studenou sprchu raději nezkoušejte, zchladí tělo příliš prudce a můžete dostat třesavku. Nejvhodnější je kombinovat koupele s léky na snížení teploty, a to následovně. V poledne vezměte lék na snížení teploty, asi ve dvě odpoledne si dejte vlažnou koupel, ve čtyři odpoledne vezměte zase prášek a v šest večer opět další koupel.

 

Nezapomínejte na tekutiny!

Při horečce je velmi důležité doplňovat tekutiny. Pokud je horečka provázena pocením a nedostatkem tekutin, hrozí dehydratace. Když máte vysokou teplotu, vypijte denně až osm sklenic vody, čaje nebo zředěné ovocné šťávy obsahující vitamín C, který je při horečce velmi důležitý. Podporuje obranné reakce těla. Tudíž se snažte také konzumovat například jablka, jahody, pomeranče, kiwi atd.

Kdy k lékaři?

  • Když horečka nad 39 °C trvá déle než jeden den a přes 40° C déle než čtyři hodiny.
  • Když je horečka provázena vyrážkou, zvracením, průjmem, bolestmi při močení, dýchacími obtížemi, zmateností nebo apatií.
  • Má-li horečku kojenec, lékaře povolejte okamžitě.
  • Když trpíte jiným onemocněním, například diabetem, nemocí srdce nebo plic.

Tipy Kafe.cz

Panadol Extra Rapide, GlaxoSmithKline

Na rychlou pomoc při horečce lze vyzkoušet šumivé tablety Panadol Extra Rapid. Kombinace paracetamolu a kofeinu zajišťuje rychlý nástup účinku, snižuje horečku a podporuje dýchání a krevní oběh. Navíc do sebe dostanete i potřebné tekutiny.

Cena: 56 Kč (12 tablet)

Perospis, Fytopharma

Snižovat horečku a podporovat pocení napomáhá bylinný čaj Peropsir. Obsahuje echinaceu, která přispívá ke zlepšení odolnosti organismu a vitamin C.

Cena: 34 Kč
 

Nurofen Liquid Capsules, Boots H.I. Ltd.

Když vás potká horečka, můžete vyzkoušet lék s účinnou látkou ibuprofen, například Nurofen Liquid Capsules. Příznivě působí při stavech spojených s horečkou a nachlazením, snižuje bolesti hlavy, zad apod.

Cena: 53 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky