Už v roce 1894 otiskly britské noviny článek o tom, že přílišný shon, jenž je nezbytnou součástí moderního stylu života, vede k chronické nespavosti. Stačí se trochu zamyslet. Opravdu jsme na tom hůře než dělník před 150 lety, který dřel 14 hodin denně šest dnů v týdnu a doma ulehl do tvrdého, mnohdy zablešeného lože? Dle vědeckých studií by měl člověk spát sedm až osm hodin denně. I to je ovšem sporné. Platí to možná u dětí.

Mozek spánek potřebuje

U dospělých je tomu ale jinak. Někomu prostě stačí spát denně pět hodin, jiný potřebuje hodin osm. Jediná část lidského těla, která trpí nedostatkem spánku, je mozek. Svaly či tělesné orgány jsou ve stejném stavu bez ohledu na to, zda spíte, anebo pouze ležíte. Mozek ovšem odpočinek potřebuje. Ačkoliv tvoří pouhá dvě procenta tělesné hmotnosti, spotřebuje 20 procent energie. Mozek se skládá z předního mozku, mezimozku a koncového mozku. Střední a zadní mozek pracují i během hlubokého spánku. Kontrolují motorické funkce, jako je dýchání, krevní tlak, srdeční údery, funkce jater.

I noc bez spánku je problém

Oproti tomu přední mozek, jenž kontroluje řeč, paměť a vnímání, potřebuje na chvilku vypnout. Pokud mu nedopřejete odpočinku, všechny jmenované funkce se zhorší. Stačí pouhá jedna noc bez spánku na to, abychom byli podráždění a nedokázali se vyrovnat s vypjatějšími situacemi. Zapomínáme, stáváme se roboty, nejsme příliš schopní komunikovat.

Rekord bez spánku? 11 dní!

V roce 1966 vytvořil rekord v nespavosti tehdy 17letý středoškolský student z Velké Británie Randy Gardner. Vydržel bez spánku rekordních 11 dní! Čtvrtý den pokusu začal mít halucinace. Těsně před skončením experimentu téměř nedokázal konverzovat s okolím a nebyl příliš schopen vnímat věci kolem sebe.

Tipy, jak dobře usnout

Pokud patříte k lidem, kteří nedokáží usnout, zapomeňte na »zázračné« pilulky a ostatní triky prodejců. Máme pro vás lepší tipy, jak vstoupit do říše snů!

Pokojová teplota

Ideální pokojová teplota je 18 stupňů Celsia. V příliš přetopené místnosti (nad 24 stupňů Celsia) mozek přestává vysílat pokyny k spánku. Pokud je naopak zima (pod 12 stupňů Celsia), tělo se snaží udržet teplotu, což zabraňuje usnutí.

Peřiny

Mějte letní i zimní peřiny a měňte je dle sezóny.

Větrání

Spěte vždy při otevřeném okně, a to i v zimě. Čerstvý vzduch posiluje spánek.

Povlaky

Volte nejlépe bavlněné. Dobře absorbují vlhkost.

Levandule

Zkuste pokropit polštář trochou levandulového olejíčku, nebo rozprašte do vzduchu levandulový sprej. Je prokázáno, že levandule zlepšuje spánek o 20 procent!

Pyžamo

Mělo by být volné a z přírodního materiálu. Pokud máte studené nohy, spěte v ponožkách.

Budík

Vypněte ho! Pomyšlení na jeho řinčení je natolik stresující, že může prohloubit nespavost.

Záclony

Měly by být co nejtlustší. Ložnice by měla zůstat zatemněna až do čtvrté hodiny ranní. Ve tmě žlázy produkují hormon melatonin, který pomáhá spánku.

Televize

Vyhoďte ji z ložnice! Do ložnice musíte vejít coby do místnosti plné klidu.

Partner

Pokud chrápe, trvejte na oddělených ložnicích. Podle statistik je chrápání partnera a následný spánkový deficit častým důvodem rozvodu. Oddělené ložnice mohou vylepšit, nikoliv zruinovat váš sexuální život!

Alkohol

Vyvarujte se ho, a to především před spaním. Alkohol podporuje produkci látek, které mohou za stres a rozrušení.

Kafe.cz přináší vánoční vtip

„Žádné dárky mi kupovat nemusíš. Stačí, když mne budeš milovat a budeš mi věrná,“ říká manželce pan Kopeček. „Pozdě, už jsem ti koupila kravatu,“ odvětí žena.