Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Fígle na unavené oči

Zdroj: Profimedia.cz

Unavené oči dnes trápí stále více lidí. Počítače ani klimatizace jim rozhodně neprospívají. Jaké tipy vám poradíme?

Problémů se zrakem stále přibývá.

Čím dál více lidí trpí krátkozrakostí či jiným postižením zraku. Je to způsobeno především životním stylem. Vždyť trávíme před obrazovkami tolik času! V práci, ale i ve volném čase koukáme do monitoru počítače, pak se pro změnu podíváme na televizi nebo jdeme do kina. Je sice pravda, že moderní počítačové obrazovky jsou k očím o něco šetrnější než ty staré, ale i tak se zrak člověka, který kouká do obrazovky minimálně osm hodin denně, velmi namáhá. Důležité je proto o oči pečovat.

Jak na unavené oči?

Samozřejmě, že nejlepší prevencí je zatěžovat oči co nejméně. Ale to se lehko řekne a těžko udělá, když je hlavní náplň vaší práce tak úzce spjatá s počítačem. Zkuste si občas udělat krátkou přestávku. Zavřete na chvilku obě oči a lehce si promněte víčka. Minutu dvě nemyslete na práci. Pokud se cítíte unavená, promněte si také čelo a krční obratle. Takto strávená chvilka zregeneruje nejen vaše oči, ale i tělo. Obojí si potřebuje odpočinout. O delší přestávce nehrajte hry na počítači, ale raději se chvilku projděte venku. Máte-li často podrážděné oči, pořiďte si oční kapky. Ty oči zvlhčují a zabraňují tak jejich podráždění. Vhodné jsou i různé obklady na oči. Zkuste kolečka salátové okurky, nebo tampony namočené ve vývaru ze světlíku, který kromě toho, že poskytuje úlevu unaveným očím, pomáhá i na červené oči a na různé otoky.

Cvičte s očima!

Oční cviky nejsou určeny pouze těm, kdo mají problémy se zrakem. I zdravé oči je dobré cvičit. Tím se zlepší nejen jejich koordinace, ale zvýší se také kvalita vašeho zraku. Jak cviky provádět? Masírujte oční bulvy bříšky prstů. Střídavě jezděte prsty nahoru a dolů s otevřenýma i se zavřenými očima. Opakujte asi šestkrát. Poté dvacetkrát zamrkejte. A nakonec cvičte zaostřování. Opisujte několikrát před sebou očima písmena, např. H, A. Na prováděné cviky se plně koncentrujte.

S čočkami opatrně

Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, nemějte je na očích déle než je nutné. To platí zejména v případě kontaktních čoček. Mnoho lidí ve spěchu zapomíná na jejich očištění a pravidelnou výměnu. Při manipulaci s kontaktními čočkami je hygiena velmi důležitá. Používejte jen ten roztok, který je k vašim kontaktním čočkám doporučený! Při nesprávném užívání kontaktních čoček si můžete oči poškodit. Může také dojít k mnoha nepříjemným komplikacím a infekcím, např. k zánětu rohovky.

Tip Kafe.cz

Tears Again

Skvělým a rychlým tipem, jak pomoct unaveným očím, je speciální oční sprej Tears Again. Stačí jen jedno až dvě stříknutí na zavřená víčka a suchým, pálivým či napjatým očím se rychle uleví. Používejte 3 až 4krát denně.

Cena: 236 Kč

Web: www.tearsagain.cz

Visine Unavené citlivé oči

Pro intenzivní oživení očí můžete vyzkoušet kapky Visine pro unavené citlivé oči. Jednodenní dávky jsou baleny samostatně, takže stačí jen dávku odtrhnout a kápnout do oka. Hodí se i pro uživatele kontaktních čoček. Bez konzervačních látek.

Cena: 117 Kč

Web: www.visine.cz

Strix pro unavené oči

Na znavené oči můžete vyzkoušet i doplněk stravy Strix Forte, který pomáhá při únavě očí způsobené jejich nadměrným namáháním (čtení, TV, počítač, slunce, řízení auta), pomáhá zlepšit zrakovou ostrost v šeru a podporuje přirozenou ochranu oka před částí světelného spektra, které oko poškozuje. Obsahuje antioxidanty, které chrání oko před účinky volných radikálů.

Cena: 249 Kč (30 tablet)

Web: www.lekarnaparizska.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


S rybami proti desítkám nemocí

Ve většině domácností se objeví ryba na stole jen o Vánocích. Během roku se servírují maximálně rybí prsty nebo rybí salát v majonéze. Víte ale, že…

Akční letáky