Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Fenomén bikramjóga

Zdroj: Profimedia.cz

Praktické rady, informace, ceny za kurzy...

Cvičení založené na jógínských pozicích

Bikramjóga je dynamický program dvaceti šesti pozic z hathajógy, který se cvičí ve speciálním sále vyhřátém na 42 °C. Takto se má cvičení přiblížit přirozeným podmínkám ve východních zemích, kde jóga vznikla. Tělo při bikramjóze reaguje mnohem lépe než při klasických teplotách. Rozehřáté svaly lze dokonale protáhnout. Daří se cvičit bez větších problémů i náročnější asány, při kterých by jinak bez prohřátého organismu hrozily potíže s klouby.

Ze začátku nepřehánět

Sestava je vždy stejná, protože každá pozice systematicky připravuje tělo na další pózu. Lekce jsou společné pro muže i ženy, ať již jde o začátečníky nebo pokročilé. Každý by měl cvičit podle svých možností. Je proto vhodné, pokud s bikramjógou teprve začínáte, cvičit sice stejně intenzivně, ale opakovat například vždy jen jedno ze dvou opakování ásan.

Cvičit ve vedru? Důležité jsou vaše pocity

Zvláště pro začátečníka může být bikramjóga spojením vyhřáté místnosti a dynamických pohybů velmi náročná. Někdo může dokonce vysokou teplotu spolu s intenzivním cvičením vnímat jako nepříjemnou. Většinou si ale každý brzy zvykne, kdykoli během lekce si můžete v případě potřeby sednout a odpočívat. Důležitý je váš individuální rytmus a pocity.

Před lekcí nejíst a pořádně se napít

Důležitý je především neustálý příjem tekutin, a to nejen v průběhu lekce, ale i před a po hodině. Pijte tedy již před cvičením, aby tělo bylo dokonale připravené. Budete se totiž potit skutečně již od prvního okamžiku, dokonce ještě dříve, než začnete se cvičením. Jen pokud budete skutečně hydratovaní, můžete aktivně cvičit a nehrozí vám vyčerpání.

Cesta k pružnému tělu

Bikramjóga má celou řadu benefitů, díky kterým si ji její propagátoři nemohou vynachválit. Pozitivní účinky cvičení zvyšuje především vysoká teplota. Díky ní se tělo stává mnohem pružnější a ohebnější, takže se předchází různým zraněním. Dochází ke zlepšení krevního oběhu a k okysličení celého organismu.

Bikramjóga stimuluje spalování tuků

Silné pocení navíc umožňuje detoxikaci organismu a stimuluje spalování tuků. Proto je bikramjóga vhodná i k redukci váhy. Ženy jistě ocení i zlepšení kvality pleti, teplo otevírá póry a pleť se pročišťuje. Přestože cvičení vám dá hodně zabrat, poté, co odezní únava, se budete cítit skutečně svěží a pozitivně naladění. Na bikramjógu si nezapomeňte vzít dva ručníky a minimálně 1,5 l vody, dvě až tři hodiny před lekcí raději nejezte.

Praktické informace

Vzhledem k tomu, že bikramjóga je v Česku ještě poměrně čerstvou novinkou, její lekce si můžete vyzkoušet zatím pouze v Praze. Centrum nabízí zvýhodněné ceny pro začátečníky, kdy za 10 prvních lekcí zaplatíte pouze 400Kč, na další lekce pak máte výrazné slevy. Studio nabízí také systém předplatného a slevy pro tanečníky, studenty a důchodce. Další informace najdete na www.bikramyoga.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky