Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

ESTETICKÉ OMLAZENÍ VÍČEK: Jaký má efekt a pro koho a kdy je vhodné?

Estetické omlazení víček
Estetické omlazení víček
Zdroj: www.profimedia.cz

Míváte “pytle” pod očima, trpíte bolestí hlavy, či vás dělá oční okolí starší? Váš problém může vyřešit celkem nenáročná operace horních či dolních víček.

Ta patří vedle liposukce a zvětšení prsou mezi nejvyhledávanější estetické zákroky. Podstupují ji nejčastěji ženy mezi 40. a 60. rokem. V tomto věku dochází k ochabování očního okolí a přirozenému projevu jeho stárnutí.

"S postupujícím věkem ztrácí kůže víček i svalová vlákna elasticitu. Obojí pak způsobuje posun tukových váčků na horních víčkách. Ty se posouvají dopředu a stávají se viditelnými," vysvětluje lékařská kapacita na tento druh zákroku MUDr. Hubert Topinka, primář plastické chirurgie Lékařského domu v Praze 7. Velké kožní převisy mohou vadit také funkčně. Víčka jsou těžká, pacientky vidí i okraj kožního převisu, dochází k pocitu unavenosti očí a bolesti hlavy.

Operace očních víček nemusí být vhodná pro každého. Riziko hrozí především v případech, kdy pacient trpí některými onemocněními očí. Před operací by tedy mělo dojít k vyšetření u očního specialisty. V některých případech bývají unavené oči také signálem vážnějšího onemocnění. Nejčastěji se jedná o problém se štítnou žlázou, ledvinami nebo nemoci srdce.

Co se děje při operaci?

Operace horních víček probíhá v lokální anestezii. "Nadbytečná kůže se přitáhne k sobě pinzetou. Tak se pozná, kolik kůže je v nadbytku a na víčko se zakreslí rozsah vyříznutí od vnitřního koutku až za ten zevní," popisuje zákrok MUDr. Topinka. Poté odborník vyřízne pruh nadbytečné kůže, rozpreparuje oční sval a vytáhnou se tukové váčky. Každé víčko je zašíváno vnitřním stehem v ohybové rýze.

U dolních víček vede lékař řez těsně pod řasami. Zkušený chirurg nesmí vzít ani milimetr navíc, aby nezpůsobil takzvané etropium - víčko by bylo stažené dolů a jeho okraj by byl odklopený.

Podle primáře Topinky se pooperační komplikace objevují vzácně. "Snad lze zmínit jen pooperační krvácení v případě, že pacient v prvních dnech po zákroku nedodržuje klidový režim. To se ale téměř nestává," potvrzuje lékař.

Zhruba po 14 dnech je možné používat make-up. Po dobu 3 měsíců je nutné chránit víčka před sluncem, aby nevyniklo zarudnutí jizvy vlivem opálení. Přibližně po půl roce vybledne zcela a je téměř neviditelná.

Operace je v některých případech možná i laserem

Pokud jsou na dolních víčkách problémem jen tukové váčky a ne uvolněná kůže, je možné podstoupit operaci laserem. Jedná se o takzvanou transkonjuktivní plastiku dolních víček. Ta probíhá v celkové anestezii a nezůstávají po ní žádné jizvy. Tento druh operace poskytuje jen několik lékařských zařízení v České republice. Výhodou je také vypnutí kůže na dolních víčkách a v okolí, kde se dosáhne laserovým odstraněním svrchní kůže. Do 10 dnů se vytvoří její nová vrstva a dojde k jejímu vypnutí i úbytku vrásek.

Operace víček není nákladná jako většina plastických operací

Operace víček je ve srovnání s jinými plastickými operacemi, třeba zvětšení poprsí, výrazně nižší investicí. Pohybuje se v řádech od 10 do 25 tisíc podle zvolené oblasti víček a způsobu provedení operace. V některých případech může pacient využit i úhradu přes zdravotní pojišťovnu. To ovšem musí docházet k znatelným převisům kůže na víčku, které značně omezují zdraví pacienta. Ten je povinen projít prohlídkou u revizního lékaře.

Více se můžete dozvědět na: http://www.plasticka-chirurgie.us/

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky