ESTETICKÉ OMLAZENÍ VÍČEK: Jaký má efekt a pro koho a kdy je vhodné?

Estetické omlazení víček

Míváte “pytle” pod očima, trpíte bolestí hlavy, či vás dělá oční okolí starší? Váš problém může vyřešit celkem nenáročná operace horních či dolních víček.

Ta patří vedle liposukce a zvětšení prsou mezi nejvyhledávanější estetické zákroky. Podstupují ji nejčastěji ženy mezi 40. a 60. rokem. V tomto věku dochází k ochabování očního okolí a přirozenému projevu jeho stárnutí.

"S postupujícím věkem ztrácí kůže víček i svalová vlákna elasticitu. Obojí pak způsobuje posun tukových váčků na horních víčkách. Ty se posouvají dopředu a stávají se viditelnými," vysvětluje lékařská kapacita na tento druh zákroku MUDr. Hubert Topinka, primář plastické chirurgie Lékařského domu v Praze 7. Velké kožní převisy mohou vadit také funkčně. Víčka jsou těžká, pacientky vidí i okraj kožního převisu, dochází k pocitu unavenosti očí a bolesti hlavy.

Operace očních víček nemusí být vhodná pro každého. Riziko hrozí především v případech, kdy pacient trpí některými onemocněními očí. Před operací by tedy mělo dojít k vyšetření u očního specialisty. V některých případech bývají unavené oči také signálem vážnějšího onemocnění. Nejčastěji se jedná o problém se štítnou žlázou, ledvinami nebo nemoci srdce.

Co se děje při operaci?

Operace horních víček probíhá v lokální anestezii. "Nadbytečná kůže se přitáhne k sobě pinzetou. Tak se pozná, kolik kůže je v nadbytku a na víčko se zakreslí rozsah vyříznutí od vnitřního koutku až za ten zevní," popisuje zákrok MUDr. Topinka. Poté odborník vyřízne pruh nadbytečné kůže, rozpreparuje oční sval a vytáhnou se tukové váčky. Každé víčko je zašíváno vnitřním stehem v ohybové rýze.

U dolních víček vede lékař řez těsně pod řasami. Zkušený chirurg nesmí vzít ani milimetr navíc, aby nezpůsobil takzvané etropium - víčko by bylo stažené dolů a jeho okraj by byl odklopený.

Podle primáře Topinky se pooperační komplikace objevují vzácně. "Snad lze zmínit jen pooperační krvácení v případě, že pacient v prvních dnech po zákroku nedodržuje klidový režim. To se ale téměř nestává," potvrzuje lékař.

Zhruba po 14 dnech je možné používat make-up. Po dobu 3 měsíců je nutné chránit víčka před sluncem, aby nevyniklo zarudnutí jizvy vlivem opálení. Přibližně po půl roce vybledne zcela a je téměř neviditelná.

Operace je v některých případech možná i laserem

Pokud jsou na dolních víčkách problémem jen tukové váčky a ne uvolněná kůže, je možné podstoupit operaci laserem. Jedná se o takzvanou transkonjuktivní plastiku dolních víček. Ta probíhá v celkové anestezii a nezůstávají po ní žádné jizvy. Tento druh operace poskytuje jen několik lékařských zařízení v České republice. Výhodou je také vypnutí kůže na dolních víčkách a v okolí, kde se dosáhne laserovým odstraněním svrchní kůže. Do 10 dnů se vytvoří její nová vrstva a dojde k jejímu vypnutí i úbytku vrásek.

Operace víček není nákladná jako většina plastických operací

Operace víček je ve srovnání s jinými plastickými operacemi, třeba zvětšení poprsí, výrazně nižší investicí. Pohybuje se v řádech od 10 do 25 tisíc podle zvolené oblasti víček a způsobu provedení operace. V některých případech může pacient využit i úhradu přes zdravotní pojišťovnu. To ovšem musí docházet k znatelným převisům kůže na víčku, které značně omezují zdraví pacienta. Ten je povinen projít prohlídkou u revizního lékaře.

Více se můžete dozvědět na: http://www.plasticka-chirurgie.us/

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky