Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dovolená: Jak na léky a očkování

Prevence aneb dovolená bez starostí
Prevence aneb dovolená bez starostí
Zdroj: Thinkstock

Sezona letních dovolených se rychle blíží a lidé začínají plánovat své zahraniční cesty, exotické i domácí výlety. Co všechno byste měli před dovolenou zařídit, aby proběhla v pohodě?

Při plánování dovolené nebo balení kufrů myslíme na cestovní průvodce, fotoaparáty nebo kamery, ale častokrát zapomínáme na včasnou zdravotní prevenci. Právě ale zdravotní problémy bývají na cestách nejčastějšími komplikacemi, které mohou vysněnou dovolenou zkazit. Mnohým se však dá předcházet, ať už vyvarováním se rizikového chování nebo očkováním. Cestovatelský základ představuje vakcína proti žloutence typu A a B, kterou je někdy nutno doplnit dalšími vakcínami či léky. S přípravou na cestu lidem poradí specializovaní lékaři z center cestovní medicíny.

Zdroj: Thinkstock

Pozor na žloutenku

V současné době zaznamenáváme zvýšený výskyt virové hepatitidy A v několika evropských zemích včetně České republiky. Podle údajů Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) se u nás od začátku roku nakazilo již přes sto třicet obyvatel, což je až dvojnásobný nárůst v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Na vině je zejména nízká proočkovanost populace proti hepatitidě A také rizikové chování lidí. Lékaři navíc upozorňují, že počet nemocných může růst v průběhu letních měsíců, kdy lidé více cestují. „Lidé by neměli podceňovat prevenci před odjezdem na dovolenou, i když se nechystají přímo do rizikových či exotických destinací. Vždy je lepší nemoci předcházet, než řešit zdravotní komplikace. Do některých zemí je dokonce povinné očkování proti žluté zimnici a nebudou bez něj vpuštěni. Nejčastěji pak doporučuji očkování proti žloutence typu A,“ říká MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.

Kafe.cz varuje:

  • Žloutenka typu B se oproti tomu přenáší tělními tekutinami, často při nechráněném sexu nebo poraněním o kontaminovaný předmět. Riziko může však představovat i tetování či piercing. Nebezpečné je také provádění akupunktury nesterilizovanou jehlou.

Další očkování

Do některých asijských zemí se například očkuje navíc i proti břišnímu tyfu, obrně či vzteklině, některé africké země vyžadují očkování například proti žluté zimnici. „Často se potkávám s tím, že klienti ani neví, zda mají aktuální očkování proti tetanu, nebo je překvapí doporučení na očkování proti černému kašli či meningokokům. Žloutenku A však doporučuji všem, může se hodit i u nás ve vlaku či MHD,“ doplňuje své zkušenosti MUDr. Rutsch. Mýtus o tom, že ochrana proti žloutence je vhodná jen pro exotické cesty, vyvrací i zvýšený výskyt nemoci ve Skandinávských zemích.

Zdroj: Thinkstock

Vybavte si lékárničku na cesty

Nejčastěji se však lidé na cestách potýkají s průjmy, úrazy a infekčními chorobami. Základní cestovatelská lékárnička by proto měla obsahovat výbavu pro ošetření úrazů (obvazy, náplasti, desinfekci), dále pak léky na snížení teploty a zažívací potíže. Při zvracení a průjmech je důležité zajistit dostatečný přísun tekutin s přidáním remineralizačních solí. I složení lékárničky mohou lidé konzultovat s lékařem.

Kafe.cz zjistilo:

Ukázka* ostatních doporučovaných očkování na cesty:

  • Očkování proti meningokokům – do endemických oblastí, se stálým výskytem meningokoků. Například do subsaharské Afriky, Indie a Číny.
  • Očkování proti obrně – kromě některých asijských zemí je doporučováno také například do Keni, Etiopie, Nigérie, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku či Somálska
  • Očkování proti japonské encefalitidě – pro volný pobyt v přírodě v Asii a Indočíně, zejména při spaní v domorodých vesnicích. Nemoc přenáší na lidi komár, ale rezervoárem je prase či brodoví ptáci. Nemoc je vysoce nebezpečná, třetina nechráněných nemocných umírá, další třetina má trvalé následky.
  • Očkování proti vzteklině – při cestování na vlastní pěst či cestě spojené s pobytem ve volné přírodě v zemích Asie, Afriky a Indonésie. Riziko představuje například kousnutí potulným psem či opicí.

*Vhodné je vždy kontaktovat lékaře už při plánovaní cesty a konzultovat s ním zdravotní rizika a ochranu. Doporučení na očkování se mohou měnit.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


10 kroků pro krásné nožky

10 kroků pro krásné nožky

Nohy nám slouží celý život, donesou nás, kam potřebujeme, a často ještě trpí v nepohodlných botách na vysokém podpatku. Bez dostatečné péče ale…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU