Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Domácí inhalování pomůže víc než krátký pobyt na horách

Domácí inhalování pomůže víc, než krátký pobyt na horách
Domácí inhalování pomůže víc, než krátký pobyt na horách
Zdroj: Philips Respironics

Také už se těšíte na hory, kde by mohl zlepšit stav vašich dýchacích cest? Nenechte se mýlit! Ačkoliv řada cestovních kanceláří ve svých nabídkách inzeruje ideální podmínky pro léčbu respiračních potíží, krátký pobyt na horách ovlivní zdraví dýchacích cest jen zdánlivě.

Jak ovlivní dýchací cesty víkendové pobyty na horách?

„Z hlediska dlouhodobějšího efektu krátkodobé pobyty na horách efekt na zdravotní stav nemají. K tomu, aby se příznivě působilo na imunitní systém, je třeba pobytů minimálně 10 - 14 dní, optimálně 3 týdny a více. Je to i princip lázeňské léčby, kde je indikace minimálně 3 týdny, či dříve hojněji provozovaných tzv. škol v přírodě. Nicméně i 1-2 denní pobyty na horách v období smogu mohou přinést pozitivní efekt v podobě minimálně dvoudenního nepokračování dráždění sliznice a vdechování prachových částic plus samozřejmě pozitivní emoce z pobytu v příjemném prostředí.“

Lze se dýchacích potíží zbavit i domácí léčbou?

„Léčba je účinná, jedině pokud je cílená, a toho nejlépe dosáhneme v konkrétních léčebných zařízeních. Nabízí se ovšem i řešení pro domácí prostředí, čemuž řada lidí dává přednost zejména z ekonomických důvodů. Jde o léčbu plicních nemocí metodou vdechování jemného aerosolu, tzv. inhalací. Používáním inhalátorů můžeme nejenom léčit nemoci, ale také předcházet běžným rýmám a chřipkám. Pacient by se neměl ohlížet pouze na cenu, ale třeba také na tichost chodu či dobu inhalace. Ta může trvat u inhalátorů s technologií SideStream pouhých 6 až 8 minut, což je o polovinu méně než u inhalátorů, které tuto technologii nevyužívají."

Sport a astma – jde to dohromady?

„Dobře léčený astmatik může sportovat a je také naším cílem, aby pacienti s tímto onemocněním nemuseli být omezováni ve sportovních aktivitách. Vždyť v naší republice máme mnoho špičkových sportovců, kteří trpí onemocněním astma bronchiale a dosahují skvělých výsledků a inhalování jim v tom pomáhá. Například v případě sportovního lyžaře, kterého trápí astma, bych doporučila pravidelnou inhalaci vincentky inhalátorem s ohřevem na teplotu shodnou s teplotou lidského těla.“

K tématu se vyjádřila Prim. MUDr. Magdalena Popelková, primářka Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a. s. Její praxe v oboru „tuberkulóza a respirační nemoci“ je zaměřena na komplexní problematiku chorob dýchacího ústrojí.

Video návod, jak správně inhalovat, naleznete zde:
http://www.zdravotni-poradna.cz/Kategorie/Alergie-Inhalatory
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU