Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vědci analyzovali 8000 ženských tváří, aby našli ideál krásy. Vyhrála studentka

Dokonalá tvář.
Dokonalá tvář.
Zdroj: Shutterstock

Britští vědci se snažili na základě analýzy proporcí 8 000 ženských tváří spočítat, jak vypadá dokonalá krása. Posuzování ženské krásy patří k lidstvu od nepaměti. Ideály krásy se ale s časem mění, jinak také posuzují krásu žen muži a jinak samotné ženy. A co když se do toho vloží věda?

Už Leonardo da Vinci se celý svůj život snažil najít a zpodobnit dokonalou krásu a s jeho dílem, nejslavnějším obrazem světa Monou Lisou, se mu to skoro podařilo. Tvář tajemně se usmívající manželky významného florentského obchodníka patří minimálně mezi nejznámější na světě i po více než pěti stech letech od doby, co obraz vznikl.  

Dokonalou kráskou je studentka

Ale pozadu nezůstávají ani dnešní vědci. Před několika lety britští vědci oznámili, že dokonalou krásu našli! Stala se jí osmnáctiletá studentka Florence Colgate, rodačka z Kentu, přivydělávající si ke studiu v obchodě s hranolky. Florence se zúčastnila soutěže přirozené krásy, jejíž účastnice byly posuzovány bez make-upu a dívky s plastickými operacemi či chemickými vylepšeními tam měly rovnou vstup zakázán. Porazila dalších 8000 konkurentek, stala se jednou ze tří finalistek a nakonec vyhrála ve veřejném hlasování titul „nejkrásnější tvář Británie“.  Důvodem bylo nejen to, že její tvář má obecně uznávané atributy krásy jako plné rty, velké oči a vysoké lícní kosti, ale podle vědeckých propočtů má dokonalý poměr mezi očima, ústy, čelem a bradou.

Ženská tvář je prý totiž nejatraktivnější, když vzdálenost mezi jejími zornicemi tvoří 46 procent šířky obličeje od ucha k uchu. Florencin obličej má tento poměr 44 procent. Odborníci se také domnívají, že relativní vzdálenost mezi očima a ústy by měla být jen něco málo přes třetinu vzdálenosti od vlasové linie po bradu, což ostatně vyznávali již staří Řekové. U Florence tento poměr činí 32,8 procenta.

Není divu, že s takovým výsledkem se Florence zajímala o kariéru modelky, ovšem o jejím dalším působení v této oblasti není nic známo, kromě billboardové kampaně pro parfumerie Superdrug Stores, což byla součást jejího vítězství.

Krásná až po zásahu plastických chirurgů

Další vědecké měření ženské krásy loni jako nejkrásnější ženu světa vyhodnotilo topmodelku Bellu Hadid. O té sice kolují informace, že její krása není tak docela přirozená (a její starší fotografie těmto spekulacím skutečně nahrávají), nicméně její obličej je prý prakticky dokonale symetrický a nejlépe odpovídá ideálům tzv. zlatého řezu. Ten vyjadřuje ideální proporci mezi různými délkami. Belliny obličejové rysy prý s hodnotami zlatého řezu dosáhly shody v 94,35 procenta, přičemž nejdokonalejší byla její brada, která byla bez tří desetin stoprocentní.

Na těchto dvou vítězkách můžeme porovnat dvě vědecky potvrzené a matematicky propočítané krásné tváře, jednu zcela přirozenou, jednu zřejmě tak docela ne. Která se vám líbí víc?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU