Program šitý na míru

Osobní trenér ke každému přistupuje individuálně a je schopen vytvořit cvičební plán přímo na tělo. Dokáže totiž přesně odhalit váš problém a ví, jaké řešení by bylo nejvíce efektivní. To vše s přihlédnutím k vašemu věku, zdravotnímu stavu i fyzické zdatnosti. A netýká se to jen sportování, ale třeba i jídla.

Na prvním setkání se tedy připravte na podrobný výslech o vašich stravovacích návycích, nemocech, fyzické aktivitě, stresových faktorech i třeba počtu naspaných hodin.

Je pravděpodobné, že vás trenér zváží, přeměří obvod vašeho pasu, boků a končetin. V ideálním případě dojde i ke stanovení množství podkožního tuku a procenta aktivní svalové hmoty.

Katka: "Já hubnout naštěstí nepotřebuju, od 18 let vážím stejně a dle svých genetických dispozic a sledování několika generací žen v rodině mi tloušťka chvála Bohu nehrozí. Nicméně je mi přes třicet a aby bylo tělo pevné, potřebuje už holt pomoct. Mám poměrně úzká ramena a těžší spodek, takže cílem cvičení bylo přibrat na svalové hmotě v oblasti zad a ramen. Nohy + hýždě pak "jen" zpevnit. Pepa mi tedy "naordinoval" zvedání docela těžkých činek (tuším, že jsem jednou nad hlavu zdvihla s jeho pomocí 50 kg) a velkého počtu opakování u různých výpadů a podřepů (které jsem pod jeho dohledem prováděla na vybrační plošině a byla to síla! :-) ). Po skončení 20 lekcí jsem na své postavě viděla opravdu velmi uspokojivé výsledky. "

Zdravé cvičení

Díky osobnímu trenérovi se vyvarujete zbytečných chyb, které mohou uškodit například vašim zádům. Efektivní cvičení má své zásady a ty je třeba znát a dodržovat, což se nezkušenému cvičenci bez dohledu těžko povede.

I lidé, kteří pravidelně sportují a mají tím pádem dojem, že to se svým tělem umí, bývají překvapení, kolik „drobností“ jim odborník vytkne.

Na začátku lekce si dopřejete lehké zahřátí v kardio zóně. Trenér vám doporučí vhodný stroj, stupeň zátěže i čas, který zde strávíte. Zpravidla se připravte na 15-20 minut. Je pravděpodobné, že příště už půjdete na kardio sami, ještě před hodinou. Až opustíte běžící pás nebo slezete z rotopedu, čeká vás protažení a pak hurá na stroje! Ty vám trenér samozřejmě nastaví a správě navolí i zátěž. Cvičit ale můžete i například na velkém míči, balanční podložce či jen tak, s váhou vlastního těla.

Při provádění cviků na vás bude trenér bedlivě dohlížet, kontrolovat správné držení těla i to, zda zabírají skutečně ty svaly, které pracovat mají. Stejně tak ohlídá, aby nedošlo k zapojování a případnému přetěžování jiných svalových skupin. S pomocí odborníka je tedy naprosto minimalizováno riziko případného zranění a nemusíte se obávat ani bolesti zad či přílišného namožení svalů. Na druhou stranu výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a cca po měsíci cvičení se začnou dostavovat "první vlaštovky".

Katka: "Cvičím pravidelně už několik let, takže jsem si stejně jako mnozí další myslela, že tělo je nástroj, se kterým to prostě umím. Chyba lávky! Prvních pět lekcí mě Pepa stále musel dloubat do žeber, protože jsem je nedokázala udržet při posilování stažená, a tahal mě za culík, neboť hlava měla být "vytažená". Mé břišní svaly si jednoduše dělaly, co chtěly ony, a ani náhodou ne to, co po nich chtěl můj osobní trenér. Do akce jsme je ale nakonec dostali."

Lepší sportovní morálka

Trenér vás dokáže při cvičení motivovat a na domluvený trénink se těžko vykašlete. Čas trenéra totiž není levný (vyjde vás v Praze na 600 - 1 200 Kč za hodinu). Je pravděpodobné, že sumu zaplatíte i tehdy, když se na trénink nedostavíte a nezrušíte ho s předstihem v domluvené lhůtě. Většinou se akceptuje 24 hodin předem. No uznejte, to už je slušná motivace, ne?

A nejde jen o to, zda cvičit jít, či raději koukat doma na seriál. Jistě si musíte přiznat, že když děláte sklapovačky jen sama se sebou, často máte tendenci cvičení šidit. Na to s trenérem samozřejmě zapomeňte, protože on vám to prostě a jednoduše nedovolí. Na druhou stranu se ale nemusíte bát, že z vás sedře kůži. Je to odborník, který velmi dobře pozná vaše hranice a bude je respektovat.

Katka: "Vzpomínám si na okamžiky, kdy jsem byla poněkud potupně zaháknuta za kotníky v látkových popruzích zvaných TR X a podpírala se rukama o zem. Z posledních sil jsem zvedala zadek nahoru a pak ho zase spouštěla dolů do jedné roviny se zbytkem těla. Pepa nade mnou s úsměvem stál a nemilosrdně počítal. Zpravidla mi nic neodpustil a je pravda, že já se snažila, protože jsem nechtěla být za ulejváka :-)"

Přístup k informacím

Během celé lekce bude osobní trenér „jen váš“ a mimo to, že vám předvede, jak se na kterém stroji sedí a cvičí, bude vás zásobit velkým množstvím cenných informací. Naučí vás efektivně se protáhnout, správně dýchat, poradí, v jaké výši tepové frekvence se máte pohybovat a proč. Pravděpodobně se od něho dočkáte i zásobárny cviků na doma.

Trenér vám může být nápomocný s jídelníčkem. Dobře ví, kdy během dne jíst sacharidy, a kdy naopak bílkoviny a hlavně: jeho rady budou cíleny už přímo na vás. Není od věci, abyste s sebou na lekci měla zápisník a důležité informace si poznamenala – byla by přeci škoda, zapomenout je někde mezi posilovacími stroji.

Katka: "Naučila jsem se hlavně hodně zajímavých cviků na stabilizaci těla a protažení, o kterých jsem neměla ani páru, že existují. Taky myslím, že v posilovně bych si díky cvičení s trenérem, které mám za sebou, poradila nyní už i sama. Pepa mě naučil, jak se stroje nastavují, a vím, co na kterém dělat, což je super. Bez jeho předchozí pomoci bych se sem sama nikdy jít neodvážila."

Ve dvou se to lépe táhne

Pokud si s trenérem vzájemně „sednete“, budete se na lekce určitě těšit. Mimo dřinu a pot si během odpočívacích bloků popovídáte a zasmějete se. Ve dvou se to prostě lépe táhne a spoléhat se na nespolehlivou kamarádku, která vás stejně vždy spíš zlákala na latté a dortík než vy jí do fitka, to už přeci nechcete.

Katka: "Měla jsem veliké štěstí, že jsem kápla na opravdu fajn kluka, se kterým byla při cvičení sranda a zároveň pro mě představoval autoritu a odborníka na slovo vzatého. Všem, kteří si svého trenéra teprve hledají, mohu poradit asi to, aby cvičili opravdu jen s člověkem, který jim po všech stránkách vyhovuje. Nechcete přeci sportovat za trest, ale pro radost a výsledky."

Mohlo by vás také zajímat: Závislost na sportu vás může zabít nebo Nejčastější dietní chyby, kvůli kterým nehubneme

Za spolupráci děkujeme klubu Holmes Place