Poslední roky čím dál víc žen propadlo stylovému mikádu nebo sestřihu na kluka, ale dlouhé vlasy budou vždycky na vrcholu a jen tak něco je nesesadí. Problém je bohužel s jejich kvalitou, kterou klesá úměrně s jejich délkou a nositelce dělá medvědí službu. Polámané, suché, roztřepené a nezdravé vlasy nikoho neohromí. Vytvořte si speciální pečující plán a do pár měsíců se můžete svými loknami zase chlubit.

Přímá péče

Veškerá péče začíná v koupelně. Správným postupem při mytí položíte základ pro ozdravnou kůru. Zbavte se zlozvyku každodenního mytí a používejte výrazně studenější vodu. Pokud je vám vlažná koupel proti srsti, opláchněte si vlasy nad umyvadlem a do sprchového koutu si nasaďte koupací čepici.

Konečně si přečtěte etiketu se složením a všechny produkty, které na vlasy používáte, podrobte přísnému očku. Obsahují-li chemii, barviva, parfémy, silikony nebo látky, co vám nejdou pod nos, nekompromisně je vyhoďte. Na trhu je dost těch, které pochází z přírody. Dejte šanci zábalu z kokosového oleje nebo jablečného octa.

Sušení vlasů nepodceňujte, ale ani nepřehánějte. Nedrancujte nehty jemnou vlasovou pokožku a jenom jemně ručníkem přejíždějte po celé délce vlasů. Snažte se vyvarovat česání i fénování. Suchý a teplý vzduch je příčinou roztřepených konečků, které spraví jen drahé přípravky nebo kadeřník se svými nůžkami. Pro vlasy je nejlepší, když je necháte uschnout jen tak "na vzduchu".

Propadněte kouzlu domácích masek. Velice rychle tak dodáte vlasům ztracený lesk, budou jemné a na první pohled působit zdravým dojmem. Pečující mandlový olej umí proniknout do hloubky a zacelit struktury poškozeného vlasu. Stačí ho vmasírovat do celé délky, přikrýt čepicí nebo ručníkem a nahřívat fénem. Stejně dobře poslouží směs ze skořice, medu a olivového oleje.

Krásné vlasy nejsou jen o nich samotných, ale i o pokožce, ze které vyrůstají. Věnujte jí proto dostatečnou pozornost a pravidelně ji prsty masírujte a prokrvujte. S kapkou levandulového oleje, který podporuje rychlejší růst, se z toho může stát příjemný rituál.

Pomoc zevnitř

Je to stokrát ohraná rada, ale pokud podceníte svůj jídelníček, vlasy, nehty i pleť vám to dají jasně najevo. Zařaďte zdravé tuky, ryby, vejce, tučné sýry, luštěniny a kopce "listí" jako je špenát, mangold nebo kapusta.

Tvrdí se, že pitný režim je historicky nejúspěšnější marketingový tah, který kdy kdo pustil do světa, ale pravdou zůstává, že hydratovaný organismus může jen těžko dodat vláhu tělu, natož vlasům. Vyměňte alkohol a kávu za čistou vodu s kapkou citronu a lístky mátky a hned bude líp.

S doplňky stravy opatrně, jejich divokou kombinací byste si mohli ublížit. Ale ty na podporu růstu vlasů jsou neškodné a hlavně účinné.

Pomoc zvenčí

Umělé proloužení vlasů je zřejmě nejrychlejší variantou, jak příjít k dlouhým loknám. Dodržujte ale dvě pravidla.

  • Vyvarujte se umělých vlasů a investujte do pravých, rozdíl je znát
  • Jejich aplikaci svěřte do rukou profesionála a nepokoušejte se o experimenty doma

Někdy se člověk nepohne, aniž by neudělal krok zpátky. To platí i při péči o vlasy. Každé tři měsíce si naplánujte návštěvu kadeřníka a nechte ho, aby vlasy o 2 - 3 centimetry zkrátil. Paradoxně tak zrychlí proces růstu, protože vás zbaví o roztřepené konce a dodá vlasům "šťávu".

Mimo mechanických procesů ovlivňují vlasy i dva důležité faktory, které se často podceňují.

  • Dlouhodobý stres nepůsobí jen na psychiku, ale i vzhled a zdraví
  • Nedostatkem spánku si zaděláváte na velký problém, tělo bude chátrat a dostane se do energetického deficitu