Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Desatero zdravého opalování

Desatero zdravého opalování
Desatero zdravého opalování
Zdroj: Thinstock

Slunění k létu prostě patří, a to bez ohledu na to, zda se opalujeme na plážovém lehátku v Egyptě, nebo sjíždíme v kánoii Berounku. Poradíme vám, jak se chránit a zůstat tak se sluncem zadobře.

V létě se určitě vyplatí dávat si pozor na svou pokožku. Krásně se opálit můžete rozhodně i bezpečně. Takové opálení mimochodem mnohem déle vydrží, dobře vypadá a co je nejdůležitější, vaše zdraví zůstává neohroženo.

Mohlo by vás také zajímat: Test: Víte, jak se správně opalovat?

Co vám způsobí nesprávné nebo rychlé opalování:

 • rychlejší stárnutí kůže
 • zbytečné vrásky navíc
 • pigmentové skvrny
 • bolestivé spáleniny
 • poškození pokožky
 • riziko rakoviny kůže (melanomu)

Povinná výbava na cestách za sluncem

Je úplně jedno, jestli ulehnete plavkách doma na zahradě, u rybníka nebo na pláži u moře.

 • Vždy je dobré mít po ruce krém na opalování s vyšším ochranným faktorem minimálně 15 – 30 (a to hlavně ve chvíli, kdy se slunci vystavujete po zimě poprvé), pokud patříte mezi opravdu světlé typy náchylné na rychlé spálení, používejte UV faktor alespoň 50.
 • tyčinku na rty taktéž s UV faktorem,
 • nezapomeňte také na krém po opalování
 • láhev s vodou
 • a pokrývku hlavy nebo slunečník.

Pamatujte na to, že slunce svítí, i když jedete na kole, sedíte v zahradní restauraci nebo se procházíte po horách. Sluneční ochrana nepatří pouze na plážové lehátko, ale měla by pro vás být samozřejmostí všude.

Desatero zdravého opalování

 1. Před cestou na pláž si důkladně namažte celé (nahé) tělo i tvář krémem s vysokým UV filtrem.
 2. Zdržujte se hlavně ve stínu slunečníku či pod stromem. Pamatujte, že i ve stínu slunce opaluje, zejména pak u moře, kde stále pofukuje vánek.  
 3. Dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim. Vyvyrujte se alkoholu, který dehydratuje organismus a mohl by vám na slunci způsobit bolesti hlavy a nevolnost.
 4. Při koupání používejte vodě odolný krém s ochranným filtrem. Část krému se i tak vždy v moři či bazénu smyje a vy již nejste dostatečně chránění před UV zářením.Vrstvu krému tedy pravidelně doplňujte.
 5. Neusínejte na slunci či na lehátku ve vodě.
 6. Buďte opatrní při šnorchlování a potápění. Pamatujte na to, že sluneční paprsky proniknou mnohdy až 1,5 metru pod vodní hladinu.
 7. Na hlavě noste klobouk, šátek či čepici - chráníte tak hlavu před úžehem a vlasy před zbytečným vysušením a šisováním.
 8. Na rty používejte speciální balzám s ochranným filtrem, na tvář pak kvalitní ochranné krémy. Vyvarujete se tak vzniku pigmentových skvrn či rozpraskaných rtů.
 9. Vyhýbejte se přímému slunci mezi 11. – 15. hodinou. Zvlášť pokud se sluníte s malými dětmi.
 10. Po opalování používejte speciální tělová mléka určená právě pro slunění.

Kafe.cz doporučuje:

OŠETŘENÍ A HYDRATACE PO SLUNĚNÍ

Daylong after sun Repair je ošetřující lipozomální locio s unikátním složením. Kromě dexpanthenolu a glycerinu obsahuje také unikátní aktivní enzym na opravu DNA - endonukleázu, která se přirozeně vyskytuje v lidské kůži. Po použití Daylong after Sun Repair dochází k rychlé regeneraci kůže, působí tedy jako účinná prevence jejího předčasného stárnutí. Výrobek se rychle vstřebává a na kůži zanechává příjemný pocit také díky příjemné a decentní vůni. Je vyroben bez přídavných konzervačních látek.

K dostání v každé dobré lékárně od 311 Kč. Více na www.daylong.cz.

TIP Kafe.cz: Ještě před dovolenou můžete začít užívat vitamínové preparáty s Beta karotenem. Ten pomáhá chránit pokožku a při dodržování zdravých zásad opalování dopomůže i k zdravému odstínu pleti.

Kafe.cz doporučuje:

1. Sprchový gel po opalování - Dermacol, 69 Kč * 2. Ultra lehký nemastný fluid na opalování obličeje Ultra Light SPF 15 - Piz Buin, 449 Kč * 3. Hydratační krém na opalování pro citlivou pokožku SPF 30 - Avon, 229 Kč * 4. Sun Cream voděodolný na opalování SPF50 50 ml - Dermacol, 170 Kč * 5. Klobouk - H&M, 299 Kč * 6. Regenerační a hydratační balzám po opalování - Dermacol, 99 Kč * 7. Levandulový balzám vhodný po opalování – Saloos,123 Kč * 8. Hydratační a zvláčňující balzám na rty SPF 30 - Avon

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky