Depka, nebo deprese? Rozeznejte příznaky

Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Když už depka není jenom depka aneb Kdy je načase navštívit psychiatra: Přečtěte si o 10 příznacích závažné deprese. Pokud u vás alespoň jeden z nich trvá déle než 14 dní, rychle k doktorovi!

V galerii se dozvíte, jak si zlepšit náladu jen pomocí toho, že se budete cítit dobře ve svém těle.

1. Chronická únava

Jste vyčerpaná a každá, i poměrně banální aktivita, je pro vás vysilující? Máte pocit, že za sebou vláčíte tunový balvan?

I po osmihodinovém spánku jste unavená jako kotě? Právě ztráta síly a fyzické vyčerpání doprovázené bolestmi hlavy či zad patří mezi typické příznaky závažné deprese.

2. Prudký pokles energie

Před pár týdny jste tahala těžké tašky s nákupem, chodila do fitka, brala schody po dvou, a teď vám dělá problém dojít na autobusovou zastávku?

Při příchodu domů se svalíte na gauč a tupě zíráte do prázdna místo toho, abyste třeba umyla nádobí nebo uvařila pro rodinu večeři? Pokud jste u sebe tyto příznaky zpozorovala, dávejte si pozor – může se jednat o začínající depresi.

3. Vše vidíte černě

Dříve jste razila heslo „všechno zlé je k něčemu dobré“, zatímco dnes si říkáte „bude hůř“, „nic dobrého mě už nečeká“ nebo „život stejně nemá smysl“?

Pokud své vyhlídky do budoucna vidíte v odstínech tmavě šedé či černé barvy, bylo by dobré, abyste vyhledala lékařskou pomoc. Pesimistické myšlenky a vize temné budoucnosti jsou jen krůček od úvah o sebevraždě.

4. Pocity viny a méněcennosti

Připadáte si zbytečná, přehlížená a máte pocit, že všechno, na co sáhnete, skončí katastrofou? Klid! Jsou to jenom vaše představy, které jsou často přehnané a vůbec neodpovídají realitě.

Místo toho, abyste na sebe brala vinu za něco, co jste nezpůsobila, nebo se cítila provinile kvůli hloupé malichernosti, udělejte sobě nebo svým blízkým radost nějakou maličkostí.

5. Problémy s příjmem potravy

Nechuť a odmítání jídla, ale také tendence ládovat se vším možným hlava nehlava jsou varovným signálem, že se s vámi něco děje.

Nesprávné stravování se navíc může podepsat i na vašem zdravotním stavu – dlouhodobý nadměrný přísun jídla může vést k obezitě a vysokému krevnímu tlaku, nedostatečné přijímání potravy k vážnému deficitu důležitých minerálů a vitaminů v těle.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky