Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Cukrovka mě neomezuje, tvrdí mladík, který vystoupal na čtyřtisícový vrchol

Honza Václavík
Honza Václavík
Zdroj: Archiv Honzy Václavíka
Prohlédněte si všechny fotografie (13)

I nemocní s diabetem mohou žít naplno. Dokazuje to mezinárodní projekt T1D Challenge, který už pátým rokem posouvá hranice diabetiků a zároveň inspiruje nemocné po celém světě. Prvním Čechem, kterého pořadatelé výzvy přizvali, je Honza Václavík. Letos v srpnu vystoupal spolu s dalšími nemocnými na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300 m).

Poprvé v životě se ocitl v takové nadmořské výšce. Vstávali ve tři ráno, aby se dostali včas na vrchol. Za den urazili až 25 kilometrů. Spali ve stanech, přičemž teplota v noci klesala kousek nad nulu. Přesto výprava naprosto předčila Honzova očekávání. „Potvrdili jsme si, že diabetes není žádné omezení a že zvládneme to, co běžný zdravý člověk. Mnohdy i více!“ říká.

Od ostatních turistů se lišili jen výbavou. Honza měl s sebou inzulínovou pumpu, glukagenový kit na vážnou hypoglykemii a hromadu hroznových cukrů. „V průběhu celého pobytu jsme byli měřeni senzory na kontinuální monitorování glykemie, takže jsme měli k dispozici graf, jak se glykemie vyvíjí a zároveň jsme dostávali upozornění, když trend vývoje glykemie prudce stoupal/klesal, nebo když se dostala mimo “zdravé” pásmo,“ popisuje.

Nyní by rád motivoval ostatní. „Stačí si věřit a zkoušet, potom člověk dokáže úplně všechno. Mě věřili partneři ze sanofi-aventis, díky nimž jsem se mohl této akce zúčastnit,“ říká Honza s tím, že plno diabetiků může brzdit například strach z toho, jak bude jejich tělo na nezvyklé aktivity reagovat.

Výprava na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300m) Výprava na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300m) Zdroj: Archiv Honzy Václavíka

I vy jste byl v takové nadmořské výšce poprvé v životě. Jaké to bylo? 

Tělu se to první den nelíbilo, ale zvyklo si.

Výprava na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300m) Výprava na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300m) Zdroj: Archiv Honzy Václavíka Kolik hodin jste denně šli?

První dva dny zhruba 12 km. Výšlap na vrchol byl 22 km a poslední den přes 25 km.

Jak moc vás na cestě omezovala vaše nemoc?

Prakticky nijak. S diabetem jsem se tak sžil, že nemůžu říct, že mě to nějak omezuje. Pumpu nosím pořád připnutou na sobě a inzulín posílám před každým jídlem nebo při korekci glykemie. Při této výpravě ale bylo důležité pracovat s basálním insulinem, abych se adaptoval na vyšší fyzickou zátěž a nadmořskou výšku. Lékaři nám pomáhali s odhadem dávkování inzulínu a radili, jak se připravit fyzickou zátěž. 

Kolik léků jste s sebou měl?

Měli jsme akorát inzulin, glukagenový kit na vážnou hypoglykemii a hromadu hroznových cukrů. 

Měli jste nějaká omezení? Nějaký zvláštní režim?

Víc jsem jedl a píchal do sebe méně inzulínu, protože tělo bylo stále ve fyzické zátěži nebo regeneraci.

Motivuje vás tato cesta k dalším cestovatelským akcím?

Ano, nakoplo mě to ještě víc k tomu, abych poznával svět a šířil své zážitky a entusiasmus ostatním lidem.

Výprava na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300m) Výprava na vrchol Sierra Nevady (Mont Langley, 4300m) Zdroj: Archiv Honzy Václavíka

Video z výpravy a krátký rozhovor s Honzou je zde:

https://www.facebook.com/zijemenahrane/videos/964597470369298/

O T1D Challenge

https://worlddiabetestour.org/en/program/t1d-challenge

T1D Challenge je mezinárodní program, který ukazuje, že i nemocní s diabetem 1. typu mohou žít naplno. Koná se už pátým rokem a jeho cílem je inspirovat další nemocné a přesvědčit je, aby žili aktivně i navzdory své diagnóze. Každý rok je vybraná skupina pacientů, kteří se účastní několikadenního treku. Byli už na Kilimandžáru, Machu Picchu nebo třeba Islandu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU