Se zánětem močových cest se setká v životě zhruba každá druhá žena. Průběh může být pokaždé jiný, od téměř nenápadného až po vážný zánět ohrožující i funkci ledvin. Některé ženy se s ním setkají jednou dvakrát za život, jiné mají problémy chronické. Léčba trvá i několik dní a vleklé záněty se léčí antibiotiky. Zánět močových cest se většinou zlehčuje, ale přesto je toto onemocnění vážné a znepříjemňuje ženám život. Máte-li vleklé a vracející se potíže, vždycky zajděte za odborníkem, nejlépe urologem.

Příznaky zánětu:

  • bolestivé močení s pocity pálení a řezání
  • nucení na toaletu
  • pocit neudržení moči
  • krev v moč
  • bolest břicha či spodní části zad nebo v bederní oblasti
  • nevolnost

Kafe.cz říká:

  • Pokud se infekce dostane do horních močových cest, tedy zasáhne ledviny, ledvinové pánvičky a močovod, jsou projevy závažnější a nepříjemnější. Může se objevit horečka, zvracení, silná bolest v bedrech, záchvaty třesu, krev v moči a únava.

Příčin je více!

Na vině jsou většinou bakterie, a to bakterie Escherichia coli. Tato bakterie bývá za normálních okolností součástí stolice, ale i přes pravidelnou hygienu se může dostat až do močové trubice a odtud do měchýře. Rizikovým faktorem bývá také anální sex. Zánět můžeme vyvolat také prochlazením se, koupáním či dlouhým pobýváním např. v mokrých plavkách. Jako příčiny bývají také odborníky uváděny nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci, poranění při pohlavním styku, deodoranty používané na intimní místa, sprchové gely, stres, chlamydie, těsné oblečení, zadržování močení či nedostatečný pitný režim a další.

Deset tipů léčby a prevence přímo od čtenářek:

Katka (35 let):
„Ačkoli to možná není ani trochu módní, jen co se ochladí, začínám nosit košilku zastrčenou do kalhot. Také si kupuji dlouhá trika a dlouhé svetry, které zakryjí ledviny, aby nedošlo k prochlazení. Při sezení venku nebo někde, kde je průvan, se mi osvědčil také teplý šátek kolem pasu.“

Petra (29 let):
„Zánět močáku mě trápí docela často. Nejvíce tedy v zimě. Vždycky, když cítím, že hodlá propuknout, začnu hodně pít. Zvýším příjem vody tak na 3 – 4 litry. V podstatě se tak pročistím a i když pak chodím milionkrát na záchod, jsem ráda, že to nebolí a nepálí. Vodu prokládám i urologickými čaji.“

Miroslava (45 let):
„Já si dopřávám brusinky. Nejen, že pomáhají při onemocnění, ale jsou také skvělou prevencí. Dávám si je v jakékoli formě. Když je možnost, tak čerstvé, v zimě sušené. Piji brusinkové džusy nebo čaje. A myslím i na doplňky stravy.“

Stáňa (38 let):
„Pomáhá mi nošení bavlněného prádla. Je prodyšné a nedochází tak k pocení a k tvorbě bakterií. Také se po cvičení nebo plavání vždy ihned převlékám do suchého. Nikdy nezůstávám v mokrém oblečení.“

Lenka (26 let):
„Koupila jsem si speciální intimní mýdlo a vždy po sexu jej použiji. Pomáhají mi také pravidelné výplachy z lékárny. Bakterie tak nemají šanci.“

Aneta (32 let):
„Na záněty močových cest docela trpím a osvědčilo se mi posilování imunity. Vždycky na podzim zvednu přísun vitaminu C, ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř pak není vhodným prostředím pro bakterie. Přes zimu tak bývám v bezpečí.“

Alena (33 let):
„Jakmile mě začne trápit močový měchýř, přestávám pít kávu, vyhýbám se alkoholu a nejím kořeněná jídla. Rozhodně tak zkrátím dobu léčby.“

Radka (31 let):
„Při zánětu močových cest mi pomáhá klid a teplo. Buď si zalezu do postele a spodní část těla zabalím do prošívané deky, nebo mi pomáhá horká koupel a pití urologického čaje a čisté vody. Vždycky se mi velmi uleví. A hlavně se nestresuji.“

Kateřina (42 let):
„Pomáhají mi sedací koupele z odvaru řapíku, heřmánku nebo hypermanganu. To na mě zabere vždycky.“

Pavlína (27 let):
„Já jsem maniak na bylinky a už moje prababička říkala, že při zánětech pomáhá česnek a petržel.“