Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co víte o roztroušené skleróze?

Co víte o roztroušené skleróze?
Co víte o roztroušené skleróze?
Zdroj: Thinkstock

Pojmenování skleróza je velmi zavádějící, a tak máme často pocit, že nemoc se mladých lidí netýká. Není tomu tak, protože se nemoc většinou projevuje v mladém věku. Víte o ní něco?

Roztroušená skleróza a stařecká skleróza jsou dvě odlišné nemoci. Jedná se o autoimunitní onemocnění a u dvou třetin pacientů se projeví mezi 20. a 40. rokem života a dvakrát častěji jsou nemocí postiženy ženy na rozdíl od mužů. Slovo skleróza pak pochází z řeckého skleros, což doslova znamená tuhý. Roztroušená proto, že v CNS vznikají ložiska o velikosti několika milimetrů až centimetrů, která jsou rozeseta v bílé hmotě mozku a míše. V důsledku zánětlivých změn dochází k rozpadu myelinové pochvy nervových vláken v místě těchto ložisek, a tím k poruše vedení vzruchu obnaženým nervovým vláknem a postupně až ke ztrátě.

Mohlo by vás také zajímat: Jak vyzrát na potravinovou alergii?

Zdroj: Thinkstock

Jaké má příznaky?

RS se neprojevuje zapomínáním. Příznaky jsou velmi různorodé a závisí na postižené oblasti. Často bývá prvním projevem zánět očního nervu. Pacient si stěžuje na poruchy zrakové ostrosti, barevného vidění nebo výpadky zorného pole. Pozornost bychom měli věnovat poruchám citlivosti projevující se často brněním nebo pocity nejistoty např. při chůzi. Poruchy hybnosti mohou postihnout kteroukoliv končetinu a projevem může být neobratnost až úplná ztráta pohybu. Při postižení drah mozečku vznikají poruchy koordinace pohybů, rovnováhy nebo třes končetin. Postižením nervových drah, které vedou k močovému měchýři a střevům, mohou vzniknout nepříjemné potíže s vyprazdňováním. Pacienti s roztroušenou sklerózou hovoří také o časté únavě, jejíž příčina je zpočátku nejasná. Pro ovlivnění dalšího průběhu onemocnění je velmi důležitá včasná diagnóza a včasné nasazení léčby.

Rizikový faktor: dědičnost?

RS není považována za přímo dědičné onemocnění, řada genetických variací však prokazatelně zvyšuje riziko vzniku onemocnění, jde tedy o rizikové faktory. Studie říkají, že pokud má jeden z rodičů roztroušenou sklerózu, tak je 3% pravděpodobnost, že onemocní i potomek. Pro představu: 97 dětí ze 100 se narodí zdravých. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, stoupne pravděpodobnosti na 30 %. Za vznik choroby může mimo jiné určitá genetická dispozice, nemoc se dědí polygenně - tj.vznik choroby je zprostředkován mnoha geny.

Těhotenství není vyloučeno

Pokud je s RS pod lékařským dohledem a naplánuje si své těhotenství s lékařem a v souladu s průběhem nemoci, je možné, aby měla miminko a průběh těhotenství by byl bez vážnějších komplikací. Pacientka může otěhotnět, když je stabilizovaná - tzn. že rok před otěhotněním neměla ataku nemoci, má stabilizovaný nález na magnetické rezonanci a neužívá léky, které by mohly poškodit plod v průběhu těhotenství. Většina pacientek užívá jen vitamin D, případně malé dávky kortikoidů v dávce, které neohrozí vývoj plodu. Během těhotenství si tělo vytváří hormony, které chrání maminku i dítě. V průběhu těhotenství je nastávající maminka pod dohledem gynekologa a neurologa.

Zdroj: Thinkstock

Kafe.cz říká:

  • Riziko potratu není u žen s roztroušenou sklerózou větší než u žen zdravých, vývoj plodu totiž není ovlivňován nemocí samotnou. Více informací o nemoci najdete na www.rskompasplus.cz.

Nelze ji úplně vyléčit

Roztroušenou sklerózu není možné zcela vyléčit, ale pokud je léčba zahájena včas, je možné průběh nemoci stabilizovat a eliminovat její projevy. Důležité je přizpůsobit nemoci životní styl, brát léky, které tlumí ataky, a respektovat doporučení lékařů. Zpočátku je důležité zklidnění psychiky a zlepšení fyzické kondice pomocí rehabilitací. Někdy se k tradiční léčbě přidává i léčba homeopatická a pravidelné cvičení.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky