Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co stojí za tím, že vaše novoroční dieta nezafungovala?

Co stojí za tím, že vaše novoroční dieta nezafungovala?
Co stojí za tím, že vaše novoroční dieta nezafungovala?
Zdroj: Thinstock

Dát si na silvestra předsevzetí, že od 1. ledna začínáte hubnout, je více než nesmyslné. Totiž už jen roční období hraje proti vám a je zárukou neúspěchu. Tělo v tomto období zkrátka pracuje trochu jinak než v teplých měsících, a tak mu dietní strava složená výhradně ze salátu rozhodně neudělá dobře.

Je pravda, že v lednu na tom kvůli vánočním svátkům, rodinným návštěvám a silvestrovským oslavám bývá s tělesnou váhou většina lidí hůře než předtím. Své udělá také fakt, že v zimě jíme podvědomě hutnější stravu než v létě a tělo tak má z čeho ukládat zásoby, byť je v dnešní civilizaci nepotřebuje. I proto se stává závazek „Zhubnu.“ jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. A bohužel také jedním z těch, která se nedaří naplnit.

Před bezhlavým vrháním se do hladových diet varuje například Catherine Philipps, která se věnuje zdravé výživě na webu britského deníku The Guardian. Podle ní je možné i v lednu začít jíst o něco zdravěji, ale je nevhodné snažit se úplně změnit své jídelní návyky a pokoušet se o extrémní diety nebo třeba o detoxikační kúry.

V zimě si tělo žádá teplé jídlo

Hlavní důvod? Počasí nebo přesněji řečeno roční doba. Leden a únor jsou časem nejhlubší zimy. Ač letos nadprůměrně teplé, jsou stejně šedivé a málo slunečné jako každý rok. „Teď není čas na askezi, tělo potřebuje nějaké palivo,“ míní Philipps. Lehké zeleninové saláty nemohou v zimě nikomu stačit. Ostatně, většina lidí na ně v tuto roční dobu na rozdíl třeba od léta ani nemá chuť. Není to výzva k tomu, abyste nejedli zeleninu, ale daleko víc potřebujete hutné polévky, dušené maso, sýry, nebo dokonce pečivo. Na druhou stranu, přejídat se samozřejmě nemusíte. Dobrým tipem pro tuto roční dobu jsou zeleninové a luštěninové polévky.

Salát z cizích krajin

Kdybyste však přešli na příliš lehkou stravu, budete unavení a je hodně pravděpodobné, že takto nevydržíte jíst dlouho. A svou roli může sehrát i cena – mnoho potravin z předepsaných diet je celkem drahých, například cena čerstvé zeleniny je v zimě vysoká, ačkoli sama zelenina za moc nestojí. Vážně chcete jíst vodový listový salát dovezený přes půlku planety v domnění, že děláte něco pro své zdraví? Daleko lepší službu vám prokáže dušená kořenová zelenina sklizená ve zdejší krajině už na podzim.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky