Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chudokrevnost: Jak ji poznám a co s ní?

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Anémie neboli chudokrevnost je nemoc postihující častěji ženy. Projevuje se sníženou tvorbou červených krvinek a v horších stádiích dokáže pěkně potrápit...

Co znamená anémie

Anémie se projevuje snížením červených krvinek. Na krvinky se váže kyslík, a proto se při chudokrevnosti k mozku a k jiným orgánům dostává měně kyslíku, což má na organismus samozřejmě negativní důsledek.

Příznaky

Člověk s anémií je bledý, častěji unavený, rychleji dýchá, má bolesti hlavy. Někdy se anémie projevuje motáním hlavy, často může člověk právě díky nedostatku kyslíku v mozku dokonce omdlít. Průvodním rysem je také nechutenství a celkové obtíže při polykání. Do jisté míry se mění i psychika člověka. Chudokrevný jedinec je buď nadměrně podrážděný nebo naopak apatický.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Extrémy

V extrémních případech může dojít i k bezvědomí, ale pokud je anemik pod dohledem lékařů, tak je jeho stav většinou stabilizovaný. V případě, že má nadměrně málo červených krvinek, dostává transfuzi.

Jak s ní bojovat a vyhrát?

Tyto projevy nejsou zrovna příjemné a je třeba s tím něco dělat. Dá se anémie léčit? Bohužel lidé, kteří ji mají, se jí zbavují obtížně, i když do jisté míry ji korigovat lze. Především to chce vyvážený jídelníček s dostatkem zeleniny (hlavně zelené – v ní je nejvíce železa, které je zapotřebí) a také maso. Potřebné železo, které ovlivňuje počet červených krvinek, doplníme také játry a částečně čokoládou. Při trvajícím nedostatku železa se většinou podávají doplňkové preparáty obsahující železo.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Typy anémie

Anémie může být způsobena nadměrnou ztrátou krve, např. při úrazu, ale i při mimořádně silné menstruaci, zde je pak nedostatek železa enormní. Jsou však druhy anémie, které nevznikají z nedostatku železa. V takových případech je situace složitější a léčbu určuje lékař, a to podle toho, o jakou příčinu jde. Zjistit příčinu je základ, protože anémie je také příznakem akutní leukémie či rakoviny tlustého střeva. Proto příznaky rozhodně nepodceňujte!

Pozor! Mnoho žen má anémii v těhotenství. Proto je vhodné poradit se s lékařem, jak nejvhodněji v tomto období do sebe vpravovat potřebné železo!

3x tip Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

ALFALFA

Alkalizuje a detoxikuje organismus, zmírňuje záněty, zlepšuje trávení a posiluje imunitní systém. Je to semínko euroasijské rostliny Medicago sativa – česky vojtěška, z něhož se klíčením ve vodě získávají výživné klíčky pro další farmaceutické zpracování či pro přímou spotřebu.

Cena: 371 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Betavital

Extrakt z červené řepy a mrkve s rutinem a vitamínem C. Čistí krev, normalizuje sedimentaci krve, zvyšuje počet červených krvinek. Mohutně očišťuje organismus (játra, ledviny, střeva), posiluje cévy, tlumí růst bakterií, snižuje hladinu cholesterolu.

Cena: 340 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Elasti Q Acidum Folicum

Zajišťuje přísun kyseliny listové v období plánování těhotenství, těhotenství a kojení. Kyselina listová je nezbytná pro přirozený vývoj plodu, předchází vrozeným vývojovým vadám, omezuje vznik mutací genů, má vliv na vyšší porodní hmotnost miminka a příznivě působí na snížení rizika předčasného porodu.

Cena: 39 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Studené na zubech? Au, to bolí

Možná to znáte: zakousnete se do pořádně vychlazeného melounu nebo zmrzliny, ale místo lahodné chuti vám zatrnou zuby. Totéž vás čeká u horké polévky…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU