Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chudokrevnost: 6 rad, jak jí předcházet

Zdroj: Profimedia.cz

Vyčerpanost a neustupující únava, k tomu deprese, potíže s dýcháním a zažíváním. Ačkoliv existuje efektivní léčba, často ji podceňujeme...

Příčina není vždy jasná

Anemie, tedy chudokrevnost, je patologický stav organismu, který se vyznačuje souborem nejrůznějších příznaků. Nejvýznamnější je snížený počet červených krvinek a snížené množství krevního barviva. Odhalit pravou příčinu chudokrevnosti u konkrétního pacienta nebývá snadné, přitom ne vždy jde jen o banální krátkodobé onemocnění.

Výsledkem je únava a vyčerpání

Nejdůležitější funkcí krve je přenášet kyslík do plic a do všech tkání v lidském těle. A ten je transportován právě pomocí červených krvinek. Přitom se váže na červené krevní barvivo – hemoglobin. Pokud dojde ke snížení počtu červených krvinek, dostává se do svalů a orgánů lidského těla méně kyslíku a zároveň se zde hromadí oxid uhličitý. Na nedostatek kyslíku reaguje tělo zrychleným dýcháním, zvýší se i frekvence srdce. Výsledkem je únava a vyčerpání.

Anémii provází řada příznaků

To, jak se anemie projevuje, závisí na rychlosti jejího vzniku. Vzniká-li pomalu, lidský organismus je schopen se postupně adaptovat. I přesto bývá člověk trpící chudokrevnosti bledý, unavený, rychle dýchá a často mu buší srdce. Mezi příznaky anemie ale patří také točení hlavy, nechutenství, hubnutí, zácpa nebo naopak průjem. Chudokrevní lidé často trpí opakovanými infekcemi a špatně se jim hojí rány.

Časté je podráždění

Člověk s anemií bývá často podrážděný, nebo apatický. Vyskytují se u něj afty v ústech, nebo na jazyku, třepí se jim nehty a vypadávají jim vlasy. Pokud anemie pokračuje, snižuje se celková tělesná výkonnost pacienta a mohou se přidávat i známky srdečního selhání. V extrémním případě pak může dojít až ke ztrátě vědomí.

Ohroženy jsou i těhotné ženy

Anemie může vzniknout kvůli nedostatku některé látky v těle, kterou potřebuje k vytvoření hemoglobinu. Nejčastěji jde o železo, jehož zásoby se mohou vyčerpat při dlouhodobém krvácení, popřípadě při poruše vstřebávání trávícího traktu. Právě ženy se silným menstruačním krvácením nebo těhotné ženy mívají sklony k chudokrevnosti kvůli nedostatku železa. Anemii způsobuje ale i nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové.

Myslete na prevenci

Prevence anemie se týká především žen, které každý měsíc přicházejí o část zásob železa při menstruaci, ale také lidí, kteří pomalu dlouhodobě ztrácejí krev, např. při hemoroidech nebo při vředových chorobách. Rizikovou skupinou jsou i jedinci se střevními onemocněními, alkoholici, kuřáci, starší osoby, vegetariáni i vegani.

Jak předcházet chudokrevnosti:

1. Správné složení jídelníčku
Důležité je jíst potraviny bohaté na železo, kyselinu listovou a vitamin B12. Konzumaci červeného masa, jater, ryb, vajec i citrusů, chřestu, špenátu, hub a sýrů bychom se v žádném případě neměli vyhýbat.

2. S železem v tabletách opatrně
Je velmi snadné se předávkovat železem v podobě potravinových doplňků, navíc tělo nejlépe vstřebává látky z přirozených zdrojů. Nadbytek železa působí jako oxidant a vytváří škodlivé molekuly kyslíku, tzv. volné radikály. Ty se mohou podílet na zvyšování hladiny cholesterolu a ucpávat tepny. Proto by měl vhodné množství železa vždy určit lékař.

3. Poznejte příčiny
Od stanovení příčin chudokrevnosti se pak odvíjejí další postup. Například chudokrevnost z nedostatku železa se zlepšuje velmi dobře s kombinací železa a vitaminu C. Železo jako základní složku hemoglobinu pomáhá vitamin C vstřebávat. Pokud ale má anemie jiné příčiny, nadbytek železa by vám mohl naopak uškodit.

4. Pomoci mohou i byliny
Lidskému tělu při potížích s chudokrevností pomáhají i některé bylinky. Například echinacea (třapatka) podporuje tvorbu červených krvinek. V minulosti se používala i kopřiva, také další byliny jako je pampeliška, hořec nebo jetel luční mohou pomoci organismu využít železo z potravy. Dodávají tělu látky, které podporují využití vitaminů a minerálů.

5. B12 vždy s kyselinou listovou
Tyto dvě látky je vždy třeba užívat společně a pod lékařským dohledem, protože jsou-li užívány každá zvlášť ve větším množství, může jedna bránit zastírat nedostatek té druhé. Společně ale působí pozitivně na vznik červených krvinek.

6. V závažných případech transfuze
Pokud se objeví chudokrevnost způsobená velkým krvácením, podává se při krevní transfuzi hormon erytropoetin, který efektivně zvyšuje a udržuje hladinu hemoglobinu. Léčba tímto hormonem bývá často výhodnější než transfuze krve, efekt je pro pacienta trvalejší a navíc není ohrožen riziky s krevním převodem.

Tipy Kafe.cz

 

Anemin

Nepříliš nákladnou možností, jak vyzrát na anémii, je pití speciálního bylinného čaje, například Aneminu. Podporuje tvorbu krve a omezuje vznik krevních onemocnění, dodává tělu důležité látky pro zdravou funkci červených bílých krvinek, omezuje silné menstruační krvácení (možnost příčiny úbytku krve) a zlepšuje bledou barvu pleti způsobenou chudokrevností.

Cena: 37 Kč (drpopov.cz)  

 

Barley

Barley je bioinformační přípravek vyrobený podle zásad ekologického zemědělství. Vyrábí se pouze z šetrně zpracovávaných mladých rostlinek ječmene obecného, který je bohatým přírodním zdrojem potřebných živin, minerálů a vitaminů. Má široké spektrum využití a kromě toho, že díky vysokému obsahu organického železa příznivě působí proti chudokrevnosti, využijete jej i v boji s nadváhou, nebo při léčbě kožních chorob.

Cena: 495 Kč (energycentrum.cz)

 

Captafer

Doplněk stravy Captafer pomáhá při léčbě anémie z nedostatku železa. Je složen z hydrolyzátu z rybího kolagenu, vitaminů C a E, zinku, mědi a kyseliny listové. Tato kombinace zvyšuje 3 až 5 x vstřebávání železa obsaženého v potravě. Používá se v případech, kdy je třeba zvýšit příjem železa, a to zejména v těhotenství a při kojení, v dospívání, při onemocnění s chronickým zánětlivým onemocněním střev, při chronických krvácejících stavech apod. Je také velmi vhodným doplňkem pro vegetariány, vegany, vytrvalostní sportovce, pacienty s nesnášenlivostí železa ad. Neobsahuje žádné železo a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Cena: 277 Kč (eurekapharma.be)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky