Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chraňte se před UVC zářením!

Zdroj: Profimedia.cz

Je léto a my chceme chytnout trochu bronzu. Ano, ale…

Buďte v obraze!

Pokud se již těšíte na svou dávku slunečních paprsků, pojďme si napřed trochu zateoretizovat o vlastnostech a účincích onoho pomyslného barevného štětce, zvaného UV záření. V případě, že by toto záření, vznikající jako součást záření slunečního, dopadalo na naši Zemi přímo, bylo by naše opálení smrtící. Ultrafialové paprsky se však naštěstí při dopadu rozptylují v různých vrstvách atmosféry. Neblahým důsledkem lidského pokroku je však porušení ozónové vrstvy, což má za následek její větší prostupnost. UV záření pak nabývá na intenzitě a ve větších dávkách ohrožuje nejen naši pokožku, ale i oči.

UVA nás natře nahnědo, UVB barvu zapečetí

Zdroj: Profimedia.cz Ultrafialové záření lze dělit do tří skupin na – UVA, UVB a UVC. Podíváme-li se na »fialové paprsky« z hlediska opalování, lze směle tvrdit, že přiměřená a dostatečná dávka UVA vyvolává zhnědnutí kůže, vznikající nedlouho po expozici. UVB nám zase zaručuje, že slibná barva nějakou dobu vydrží. Je-li »béčka« moc, budeme červení a nadměrnou dávku můžeme odnést i puchýřky.

Destruktivní UVC

Záření UVC není totožné se známějšími dvěma UV zářeními. Záření UVA a UVB mají v běžných dávkách blahodárný účinek na lidský organismus. Záření UVC je ale velmi agresivní a škodlivé i v malých dávkách a to i pro rostliny a pokojové květiny.

Teoreticky by UVC na Zem nemělo dopadat vůbec. Díky tenčící se ozónosféře a tzv. ozónovým dírám se celá situace poněkud komplikuje a jsme u jádra problému, »céčko« totiž může vyvolávat záněty spojivek a vážně poškozovat pokožku. Proto jej nepodceňujte a rozhodně při cestě za kakaovou barvou vaší kůže berte na zřetel zpravodajství o stavu ozónu. Pokožka i oči dětí jsou zvlášť citlivé vůči účinkům UVC záření. Děti nesmějí být vystaveny přímému ozáření vůbec.

Kafe.cz radí: 7 rad, jak se správně chránit

  1. Zdroj: Profimedia.cz Myslete na to, že intenzita slunečního svitu bývá v poledních hodinách dvakrát vyšší než ráno a večer, v inkriminovaných hodinách se zdržujte převážně ve stínu.
  2. Respektujte pokyny odborníků týkající se délky pobytu na slunci samozřejmě s přihlédnutím k vašemu fototypu. 
  3. Sledujte ve zpravodajství stav ozónu. 
  4. Noste jen kvalitní sluneční brýle, na očích nešetřete. 
  5. Používejte kvalitní kosmetiku před a po opalováním s vhodnými a dostatečně vysokými UV filtry.
  6. Chraňte vaše děti, samy od sebe se nenamažou – pomáhejte jim, aby měly celé tělo pokryto vrstvou krému po celý slunečný den. 
  7. Dodržujte zásady správného mazání: Vždy se namažte půl hodiny před sluněním a ochrannou vrstvu pravidelně obnovujte – přibližně po dvou hodinách. Totéž platí po koupání a při intenzivním pocení (například při sportu). Neskrblete na sobě a po opalování používejte regenerační přípravky po slunění.

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Chci omládnout: Co říkáte na botox?

Jsou botoxové injekce zázračné? Existuje řada fanoušků i odpůrců této varianty, která ale kromě »omlazujících a zkrášlujících« pozitiv přináší i…

Akční letáky