Buďte v obraze!
Pokud se již těšíte na svou dávku slunečních paprsků, pojďme si napřed trochu zateoretizovat o vlastnostech a účincích onoho pomyslného barevného štětce, zvaného UV záření. V případě, že by toto záření, vznikající jako součást záření slunečního, dopadalo na naši Zemi přímo, bylo by naše opálení smrtící. Ultrafialové paprsky se však naštěstí při dopadu rozptylují v různých vrstvách atmosféry. Neblahým důsledkem lidského pokroku je však porušení ozónové vrstvy, což má za následek její větší prostupnost. UV záření pak nabývá na intenzitě a ve větších dávkách ohrožuje nejen naši pokožku, ale i oči.
UVA nás natře nahnědo, UVB barvu zapečetí
Ultrafialové záření lze dělit do tří skupin na – UVA, UVB a UVC. Podíváme-li se na »fialové paprsky« z hlediska opalování, lze směle tvrdit, že přiměřená a dostatečná dávka UVA vyvolává zhnědnutí kůže, vznikající nedlouho po expozici. UVB nám zase zaručuje, že slibná barva nějakou dobu vydrží. Je-li »béčka« moc, budeme červení a nadměrnou dávku můžeme odnést i puchýřky.
Destruktivní UVC
Záření UVC není totožné se známějšími dvěma UV zářeními. Záření UVA a UVB mají v běžných dávkách blahodárný účinek na lidský organismus. Záření UVC je ale velmi agresivní a škodlivé i v malých dávkách a to i pro rostliny a pokojové květiny.
Teoreticky by UVC na Zem nemělo dopadat vůbec. Díky tenčící se ozónosféře a tzv. ozónovým dírám se celá situace poněkud komplikuje a jsme u jádra problému, »céčko« totiž může vyvolávat záněty spojivek a vážně poškozovat pokožku. Proto jej nepodceňujte a rozhodně při cestě za kakaovou barvou vaší kůže berte na zřetel zpravodajství o stavu ozónu. Pokožka i oči dětí jsou zvlášť citlivé vůči účinkům UVC záření. Děti nesmějí být vystaveny přímému ozáření vůbec.
Kafe.cz radí: 7 rad, jak se správně chránit
- Myslete na to, že intenzita slunečního svitu bývá v poledních hodinách dvakrát vyšší než ráno a večer, v inkriminovaných hodinách se zdržujte převážně ve stínu.
- Respektujte pokyny odborníků týkající se délky pobytu na slunci samozřejmě s přihlédnutím k vašemu fototypu.
- Sledujte ve zpravodajství stav ozónu.
- Noste jen kvalitní sluneční brýle, na očích nešetřete.
- Používejte kvalitní kosmetiku před a po opalováním s vhodnými a dostatečně vysokými UV filtry.
- Chraňte vaše děti, samy od sebe se nenamažou – pomáhejte jim, aby měly celé tělo pokryto vrstvou krému po celý slunečný den.
- Dodržujte zásady správného mazání: Vždy se namažte půl hodiny před sluněním a ochrannou vrstvu pravidelně obnovujte – přibližně po dvou hodinách. Totéž platí po koupání a při intenzivním pocení (například při sportu). Neskrblete na sobě a po opalování používejte regenerační přípravky po slunění.