Hlavním cílem obou těchto služeb je pomoci určité skupině lidí naučit se žít běžným životem. Vařit si, nakupovat, měnit žárovky a prát... A také třeba překonat strach z neznámého a z věcí, které na první pohled vypadají obtížně a neřešitelně.

Trosečníci z dětských domovů

Představte si trosečníka, který strávil na pustém ostrově osmnáct let. Když se po osmnácti letech vrátí zpět do civilizace, jen těžko se bude vyrovnávat se změnami, které se za jeho nepřítomnosti udály. Pamatujete třeba, že před osmnácti lety nebyl žádný internet, mobilní telefony nebo supermarkety?

Kdo to tedy může potřebovat?

V podobné situaci se ocitají například děti, které prožily svůj život v dětských domovech a výchovných ústavech. Všechno jídlo již dostaly navařené, všechno prádlo čisté a o tom, jak se platí elektřina, se neměly celých osmnáct let příležitost vůbec dozvědět.

Přípravka na život

Právě pro tuto skupinu začala být zřizována zvláštní oddělení v dětských domovech a postupem času začaly domovy kupovat a pronajímat byty v centrech měst, v nichž po určitou dobu (zpravidla jeden rok), žijí sami s podporou vychovatelů a sociálních pracovníků, kteří k nim nejprve denně a pak stále méně častěji docházejí. Po roce pak už umí mladí lidé žít samostatně. A nehrozí jim šok, jaký čeká na nebohého trosečníka, který potom raději prchá zpátky na svůj idylický pustý ostrov.

Další možnosti

Kromě odchovanců dětských domovů jsou podobné byty zřizovány i pro lidi opouštějící vězení, psychiatrické léčebny nebo ústavy sociální péče.

Chráněné dílny

S chráněnými dílnami je to podobné. Opět se jedná o místa, kde mohou klienti, kteří potřebují zvláštní tempo, časté střídání aktivit nebo třeba jen větší pozornost, pracovat pod dohledem. Hlavním cílem těchto pracovišť (ať už se jedná o dílny nebo třeba kavárny) je rozvíjet schopnosti klientů a vést je k samostatnosti a zodpovědnosti. Nejčastěji využívají chráněné dílny klienti s mentálním nebo zdravotním postižením a pacienti psychiatrických léčeben.

K čemu jsou dobré?

Chráněné dílny mají pozitivní vliv na své zaměstnance, neboť dokážou neziskovým organizacím přinést prostředky využitelné pro další rozvoj a zlepšování služeb. Chcete-li proto podpořit neziskový sektor a chcete přispět přímo osobně, určitě navštivte některou z chráněných kaváren anebo darujte svým blízkým milou pozornost vyrobenou v chráněné dílně. Udělá dvojnásobnou radost. Jednou vám a podruhé lidem, kteří ji vyrobili.

Pro zajímavost mrkněte na: