O tom, že cestovní průjem je častým společníkem turistů, svědčí množství přezdívek, které si bublání v útrobách vysloužilo. Říká se mu všelijak – turecký klus, singapurský pes, anebo Faraonova či Ho-Či Minova pomsta. Vždy se ale jedná o jedno a to samé – o postrach všech cestovatelů.

Co za to může?

Statistiky jsou neúprosné – až každého druhého turistu postihne na cestách průjem. Lhostejno, zda má na letence jako cíl Kalkatu, Sydney, Rio de Janeiro nebo třeba jen chorvatský Záhřeb. Cestovní průjem totiž hrozí při každé razantnější změně prostředí. Jeho spouštědlem je nejen přítomnost nezvyklých bakterií, ale též cestovní horečka, stres, strach z cesty letadlem, únava při dlouhém řízení, netradiční pokrmy apod. Na nic z toho nejsme po zbytek roku zvyklí, a tak je náš organismus náchylnější ke střevním neduhům. Při nich se do střev vypuzuje větší objem vody a minerálních látek než je obvyklé, což střeva řeší tím, že se nezvyklé množství stolice snaží co nejrychleji vypudit. Výsledkem je to, že na toaletu běháme třikrát, čtyřikrát i vícekrát za den. Ale co s tím?

Střídmost zpočátku neškodí

Nejlepší je vyhnout se průjmu docela. Všechna hygienická rizika pochopitelně nevyloučíme, ale můžeme je podstatně snížit. Obecně platí, že v prvních dnech by měl cestovatel dodržovat extrémní hygienická opatření. Tedy by neměl začít ochutnávat nezvyklé místní pokrmy, na ty přijde čas později. Rozumnější je zachovávat střídmost v jídle: jíst pouze pečivo s tavenými sýry, sušenky apod. Dostanete-li chuť na čerstvé ovoce, doporučujeme loupané (banány, pomeranče, mandarinky, grepy atd.). Neloupané ovoce je nutné dobře umýt.

Pozor na zákeřnou vodu

A jsme u vody, která je častým spouštěčem průjmu. Proto je vhodné užívat jen kupovanou balenou vodu a v arabských zemích se vždy přesvědčit, zda má původní uzávěr. Často se totiž stává, že vám místní koumáci prodají vodu z kohoutku stočenou do PET lahví a vydávají ji za pravou. Kupovanou balenou vodu doporučujeme i k mytí zubů a ovoce či zeleniny. Na čaj a kávu už můžete používat vodu z kohoutku, ale vždy musí projít delším varem. Ale pozor – ani když dodržíte tato pravidla, nevyvarujete se nebalené vody úplně. Hoteliéři vám ji totiž mohou naservírovat v podobě ledu v nápojích. Proto je lepší trvat na chlazených nápojích bez ledu! Ani pak ale nejste zcela chránění, protože veřejnou vodu můžete dostat v nápojích, které se vyrábějí v barech z tresti, do které se přidává sycená voda. Ale to už opravdu neovlivníte!

Raději nanuk, než točenou zmrzlinu

Dítě, prázdniny a zmrzlina – to patří zcela neodmyslitelně k sobě. Avšak vězte, že rozumnější je koupit vaší drobotině balený nanuk než točenou zmrzlinu. Možná bude potomek reptat, ale můžete tak zabránit průšvihu. K další prevenci patří pravidlo nekonzumovat rychlé občerstvení na ulici. Pravda, všechny ty hamburgery, gyrosy, kebaby a rybí plody krásně voní a dobře vypadají, ale nemáte jistotu, zda jsou vyrobené z kvalitních ingrediencí. A stačí kapka špatné omáčky a už pádíte na nejbližší toaletu. Proto je lepší jíst v klasických restauracích, a to nejlépe v těch lepších.

Alkohol tady pomáhá…

Na závěr jednu tradovanou radu – prý pomáhá doušek něčeho ostrého. To je pravda, protože alkohol (a následná kyselina solná v žaludku), částečně likviduje nebezpečné bakterie. Proto si do kufru klidně přibalte lahvinku slivovice a po každém jídle do sebe kopněte panáka.

Ale co když to přijde?

Je ale možné, že i když do sebe vlijete litry alkoholu a živí budete výhradně na sucharech, průjem stejně přijde. Pak je nutné zvýšit pitný režim, protože při průjmu organismus rychle přichází o vodu. Doporučujeme konzumovat hodně minerálek, protože kromě vody si doplníte i hladinu minerálů v organismu. Vhodné jsou i slazené vody, protože cukr – to je energie!

Při průjmu můžete klidně jíst, ovšem netučná a nepříliš kořeněná jídla. Lékaři radí bílé pečivo (může být trocha másla), drůbeží maso bez kůže, brambory, rýži i slané vývary. Východiskem z nouze jsou též léky, živočišným uhlím počínaje, Endiaronem a Imodiem konče. Průjem pak většinou po dvou třech dnech rychle odezní. Pokud se tak nestane, nebo se dokonce ve stolici objeví krev, je nutné urychleně navštívit lékaře!

Tipy Kafe.cz: Co přibalit na cestu?