Vyskytují se většinou na horní polovině těla, hlavně na obličeji a na hrudníku, a trochu připomínají malé bublinky naplněné krví. Většina z nás si jich asi na svém těle všimla, ale považovali jsme je za prasklou žilku nebo nějaký typ mateřského znaménka. Asi nikoho nenapadlo, že by se mohlo jednat o nádor. Přitom právě o nádory se jedná – naštěstí nezhoubné nádory krevních cév, které pro své nositele v naprosté většině nepředstavují zdravotní nebezpečí. Příčina jejich vzniku není zatím zcela objasněna. Mohou být vrozené, ale objevují se i u lidí po třicítce a starších. Jsou dědičné, proto pokud je mají naši rodiče, je dost pravděpodobné, že je na svém těle objevíme i my. Většinou jsou drobné, měří kolem jednoho milimetru. Některé samy od sebe zmizí, ale někdy se naopak mohou zvětšovat, což může vyvolat potřebu je odstranit, zvlášť když jsou například v obličeji. Ale i tam představují častěji kosmetický než zdravotní problém.

Existuje proti jejich výsevu nějaká prevence? Přesvědčivé důkazy zatím neexistují, nicméně se zdá, že jejich existence má souvislost s nadměrným vystavením kůže UV záření. Pokud tedy milujeme opálenou kůži a na slunci nebo v soláriích trávíme spoustu času, měli bychom tuto svou vášeň poněkud krotit (i s ohledem na jiné možné choroby kůže, mnohem nebezpečnější) a vždy používat krémy s dostatečným ochranným faktorem.

V některých případech ale bychom měli trochu zpozornět, a to pokud se nám hemangiomy zvětšují nebo rychle přibývají, což může být důsledek hormonální nerovnováhy nebo oslabení jater, nebo pokud se hemangiom vyskytuje na namáhaném nebo citlivém místě, jako je například ret nebo oční víčko. V takovém případě je namístě navštívit kožního lékaře a poradit se s ním. Lékař nejspíš zváží odstranění hemangiomu, což v dnešní době nebývá velký problém. Kožního lékaře bychom ostatně měli navštěvovat pravidelně jednou ročně už proto, aby nám zkontroloval mateřská znaménka, nebo kdykoliv si na nich sami všimneme nějakých změn, ať barvy, tvaru nebo velikosti.

Hemangiom nám ale může vadit i z estetických důvodů, aniž by byl nebezpečný, například když se nachází na obličeji. Naštěstí existují účinné metody jejich likvidace, což je dnes v prvé řadě laser nebo v případě větších útvarů chirurgický zákrok. Zákrok je rychlý a účinný, není to ale bohužel záruka, že se nežádoucí červená piha neobjeví na jiném místě. Každopádně pokud se chcete hemangiomu nebo jejich většího množství zbavit, nepouštějte se do toho sami, nepropichujte je ani s nimi nijak nemanipulujte, ale vždy se svěřte do rukou odborníka.