Prsty jsou velmi složitý nástroj sestavený z mnoha šlach, nervů, cév a svalů, které jim dodávají pohyblivost a citlivost. Díky tomu také mohou být indikátorem různých jevů v organismu. Častou příčinou brnění prstů a vůbec nepříjemného pnutí ve svalech může být nedostatek hořčíku a vitaminů skupiny B. Tam je pomoc jednoduchá, pro doplnění obsahu hořčíku můžeme sáhnout po obohacených minerálních vodách, banánech, sušených meruňkách, špenátu, vařených luštěninách, ořeších nebo volně prodejných potravinových doplňcích. Vitaminy skupiny B nejlépe doplníme kvasnicemi, celozrnným chlebem i již zmiňovanými luštěninami, špenátem a ořechy, jsou obsažené také v bramborách, rajčatech a čerstvých okurkách. I vitaminy skupiny B můžeme koupit ve formě potravinových doplňků. Po doplnění těchto prvků v organismu by brnění a napětí měly přestat.

Brnění prstů spolu s barevnými změnami může být projevem tzv. primárního Raynaudova syndromu, poruchy cévního fungování na periferii těla. Prsty nebo jejich části zblednou, působí jako voskové, potom opět intenzivně zčervenají, což je způsobené opětovným roztažením cév a zrychlením krevního proudění, což doprovází brnění a bolest. Projevuje se jak u prstů nohou, tak rukou. Jeho příčiny nejsou úplně známé a není nebezpečný, jako prevence se doporučuje vyhýbat se stresu a udržovat končetiny v teple. Chlad působí jako spouštěč, někdy stačí vzít do rukou třeba studené potraviny z ledničky.

Brnění prstů může být způsobeno i syndromem karpálního tunelu. Karpální tunel je úzký kanál v zápěstí, kterým prochází cévy, nervy a šlachy. Při nadměrném zatěžování zápěstí (způsobeném například úrazem, ale i manuální prací s nástroji typu příklepové vrtačky nebo nadměrnou prací na počítači) dochází k jeho zúžení a útlaku středního nervu a šlach, což může způsobovat právě brnění prstů. Zde je namístě poradit se s lékařem, protože projevy syndromu mají tendenci se zhoršovat. Na začátku může stačit nošení ortézy či omezení činností, které problémy způsobují, v pokročilejších stadiích může být nezbytný i chirurgický zákrok. Útlak nervů s následným brněním prstů mohou způsobovat i problémy s páteří, například vyhřezlá ploténka. Zde rovněž nezbývá než navštívit lékaře, který nám minimálně předepíše rehabilitaci.

Ovšem brnění prstů může být také jedním z příznaků cukrovky nebo roztroušené sklerózy či selhávání jater, kdy se v těle hromadí zplodiny. Také alkoholici mohou mít poškozené periferní nervy a z toho vyplývající brnění prstů. To může rovněž souviset s hormonálními poruchami, především poruchami štítné žlázy, nebo být i jedním z projevů nádorového onemocnění.

Není třeba hned propadat panice, ale není dobré trvalé nebo často se opakující brnění prstů přehlížet. Pokud známe příčinu, případně ji můžeme odstranit, pomůže dostatek spánku, vyhýbání se stresu, změna pracovního režimu, doplnění chybějících vitaminů a minerálů. Pokud ovšem problém přetrvává, má tendenci se zhoršovat, případně pociťujeme i další neobvyklé příznaky, je namístě obrátit se na svého praktického lékaře, který určí další postup.