Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Boxer Braids: Nejlepší účes na zimu pro dlouhé vlasy za posledních několik let

Zdroj: Profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (19)

Zima již pořádně zaklepala na dveře a mnoho žen s dlouhými vlasy přemýšlí, jak své neposedné háro zkrotit. Za chvíli nejspíše ještě více přituhne, což si vyžádá čepici a všechny víme, že culík, nebo jakkoli složitěji upravené vlasy, jsou pod čepici velmi nepohodlné. Je tu ale revoluce ve vlasovém stylingu. Boxer braids. 

A co, že to ty boxer braids jsou? 

Historicky vycházejí copy z černošské kultury. Jak všichni víme, Afroameričané a Afričané mívají vlasy opravdu velice neposedné, a tak už před pěti tisíci lety vznikla potřeba nějak porost na hlavě zkrotit. Historické prameny sahají až do doby 3 500 let před naším letopočtem do dnešní Namibie ke kmeni Himba. Mnoho afrických kmenů, které na kontinentu žily, si vlasy zaplétaly a způsob zapletení byl něco jako "občanský průkaz". Typ zapletení se lišil nejen u mužů a žen, ale také u věkových kategorií, sociálního postavení a postavení v rodině. Prvorozená dcera měla úplně jiný typ copů než její mladší sestra a neprovdaná tetička nosila také úplně jinak zapletené vlasy než provdaná bezdětná neteř ze sedmého kolene. Zkrátka jste se podívali na vlasy a věděli jste, s kým máte tu čest, z kterého je rodu, zda je již zadán, nebo ne a kolik mu asi tak je. 

Teprve okolo roku 1900 našeho letopočtu se copy dočkaly rozšíření do celého světa, a sice už jen díky tomu, že z módy hodně ustoupily napudrované paruky i nákladné účesy ve tvaru lodí, s živými ptáčky apod. Potřeba, jakkoli vlasy zdobit a přikrášlovat, však zůstala a s copy se dalo dělat spoustu nejrůznějších věcí. Svůj osobitý styl zaplétání mají starověcí Řekové, kteří nosívali i příčesky na znamení moci; Egypťané, kteří nosili i první dready; Italové a ostatně i původní Američané zaplétaly své tuhé vlasy do copů. 

Černošská kultura, která se rozšířila po Americe, když za dob otrokářství byli černoši hojně zotročování a proti své vůli dováženi do Ameriky jako levná pracovní síla, využívala zaplétání copů nikoli jako náboženské symboly, ale čistě prakticky. Aby jim jejich kadeře nepřekážely v práci. Po občanské válce a mnoha letech utiskování ze strany bílé většiny (jakési rovnoprávnosti se černochům dostává až od 60. let 20. stol.) byly zaplétané copy od hlavy do pruhů (tzv. cornrows - kukuřičné řady) stále ještě doménou černošské menšiny. Malí chlapci si je zaplétali, aby vypadali drsnější a zapadli do gangů svých starších bratrů. 

Z černošských ghett si pak různé typy cornrows a to, co nyní nazýváme boxer braids, vypůjčili i jiní a začali tento způsob úpravy vlasů hojně využívat pro sebe a propagovat jako módní záležitost. Uplést základní boxer braids je otázka pár desítek minut tréninku, u kterého vás jistojistě budou bolet ruce, výsledek ale určitě stojí za to. Jedná se o účes, který může působit velmi elegantně, když k němu zvolíte vhodný outfit, ale i velmi rozverně a drsňácky, když se obléknete ležérně. Copy můžete všemožně zdobit a krášlit, připnout k hlavě, aby nepřesahovaly, ale hlavně, úplně bez problémů přes ně můžete dát čepici a máte jistotu, že až ji sundáte, nebudete rozcuchaná. A ano, můžete v nich i spát a ráno vyrazit mezi lidi a nikdo rozhodně nepozná, že jste se ten den nečesaly! :-)

Zkrátka super účes, který má za sebou zajímavou minulost.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky