Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

BOSU - nejnovější hit tělocvičen

Zdroj: Profimedia.cz

Trávíte mnoho hodin u počítače, záda bolí a páteř trpí. Shodit nějaké to kilo by se také hodilo… Vyzkoušejte nové cvičení na bosu a brzy se vám uleví!

BOSU není ni jiného než zkratka anglického Both Sides Up (obě strany nahoru). Že jste o tomto cvičení ještě neslyšela? Není divu. Ve světě se totiž objevilo až na konci devadesátých let a u nás stále patří mezi novinky. O co se vlastně jedná? Jde o speciální cvičení na neobvyklém gumovém půlbalónu, který vypadá, jako byste uřízla třetinu z tradičního velkého balonu. Na rozdíl od něj ale tato pomůcka nabízí širokou škálu využití. Můžete na ní stát, skákat, ležet, klečet, dělat kliky, a to vše – jak název říká – z obou stran.

Udržet rovnováhu? To je věda!

Možná si říkáte, že o nic nejde – nějakých pár výskoků a kliků přece zvládnete. Jenomže ono to zdaleka není tak jednoduché. V první řadě se totiž musíte naučit na míči držet rovnováhu. A protože při cvičení zapojíte svaly, které ani nevíte, že v těle máte, není zpočátku vůbec jednoduché – o to je však efektivnější. Svaly posílíte a tělo krásně zeštíhlíte. Stačí jediné – vydržet.

Hit kosmonautů

O tom, že rovnováha je základem všech pohybů, byl koncem devadesátých let přesvědčený Američan David Weck, a tak společně s lékaři – odborníky na neurochirurgii – vymyslel tento půlbalón. Rázem se zrodil hit. Začali jej využívat jak trenéři fitness, tak fyzioterapeuti. A dokonce jej při trénincích kosmonautů využívá i NASA – na balónu se totiž naučí skvělé koordinaci těla, která jim ulehčuje i pobyt ve stavu beztíže!

Pro aerobic i pilates

BOSU BOSU Zdroj: Profimedia.cz

Cvičení na bosu je sportem, který se hodí pro všechny věkové kategorie, ženy i muže – od dětí, až po seniory, od štíhlých až po boubelky. Začátek je sice těžký, ale když vytrváte, krásně si vytvarujete tělo a nějaké to kilo shodíte. Využít se dá i jako součást hodin aerobiku, anebo posilování. Cvičit na něm však můžete i prvky z jógy či pilates, a tak je vhodný i pro ty, kteří dávají přednost pomalejším pohybům.

Cvičit se dá i doma

Pokud nerada chodíte do posilovny a cvičíte spíše doma, pak ani to není problém. Bosu si můžete koupit a příliš místa vám nezabere – jeho průměr je 63,5 cm a výška 22 cm. Jedinou nevýhodou je cena, která se pohybuje kolem 4 000 Kč, a tak se vyplatí cvičení předem vyzkoušet, protože investice do míče není malá.

Chcete vidět, jak se na bosu cvičí? Podívejte se!


 

Tipy Kafe.cz

Kde bosu vyzkoušet?

Praha
Studio pro ženy, www.studioprozeny.cz

Plzeň
Sportovní centrum Kalikovský mlýn, www.sportovnicentrumplzen.cz

České Budějovice
Sport Centrum Delfín, www.delfin.cz

Brno
Weisser Sport Centrum, www.weissersportcentrum.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky