Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bolí vás záda? Cvičte taiči

Zdroj: teplaky.net, knihy.abz.cz, svojtka.cz, profimedia.cz

Bolesti zad, problémy s dýcháním i zažíváním, stres a deprese – to jsou jen některé z problémů, se kterými můžete bojovat pomocí taiči.

Taiči, anebo také Tchaj-ťi, Tai Ji či Tai-chi.

To všechno jsou názvy pro jedno a totéž – několik set let staré, původně bojové, umění pocházející z Číny. V překladu tato slova znamenají Velký předěl – jedná se totiž o pojem z čínské kosmologie. U nás je taiči stále oblíbenější, a to především pro své skvělé účinky na zdraví.

Boj, anebo relax?

Zjednodušeně se dá říct, že existují dvě formy tohoto cvičení: Taiči Čuan a Taiči. Kořeny prvního z nich sahají do 12. století a říká se, že patří k nejúčinnějším bojovým uměním na světě. Kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a ačkoli se to nezdá, za zdánlivou měkkostí u něj skrývá i značná tvrdost. Pokud jej vyzkoušíte, pak vězte, že vás naučí dobře ovládat tělo, pracovat s dechem a výrazně vám zlepší fyzičku. Díky bojovým prvkům se také skvěle ubráníte případným násilníkům.

Tip Kafe.cz

Bojový styl v Abudu

Pokud vás láká bojový styl Taiči Čuan, můžete do školy Abudo Tchai-Chi Praha, která vás naučí styl rodiny Yang. Více informací najdete na www.abudo.cz.

Na záda i dýchací cesty

Oproti tomu forma nazývaná jednoduše Taiči od bojových znaků značně ustupuje a najdete v ní jen některé prvky sebeobrany. V západním světě se těší stále větší oblibě především díky svým příznivým účinkům na zdraví, které prokazují i četné vědecké studie. Seznam problémů, při nichž pomáhá, je poměrně dlouhý. Bolí vás záda? Pak je taiči přesně pro vás. A pomáhá i při artróze. To ale není všechno. Příznivě také působí proti nemocem dýchacího ústrojů a zažívacího traktu a je skvělou prevencí proti kardiovaskulárním chorobám.

Taiči proti stresu

Jste neustále ve stresu? Máte deprese a potřebujete se odreagovat? I pro vás je taiči ideální! Pracuje totiž s energiemi, pomáhá zklidnit tělo i mysl a ještě vás dobře naladí. Budete se cítit svá, plná energie a sebevědomí. Možná právě toto čínské cvičení bude lékem na vaši psychickou nepohodu. Jeho výhodou je navíc to, že je vhodné pro ženy i muže všech věkových kategorií a nemusíte se bát začít s ním ani ve vyšším věku. A dokonce ani tehdy, pokud nejste velký talent na pohyb. Uvidíte, že taiči zvládnete bez problémů.

Tip Kafe.cz: Kam za taiči?

Praha
Kurzy taiči zaměřené na relaxační stránku nabízí například Tai Chi Centrum Praha. V základním kurzu, který má pozitivní zdravotní efekt, se naučíte osmnáct pohybů, po jejichž zvládnutí můžete pokračovat v delší sestavě. Více informací na www.tai-chi-centrum.cz.

Brno
Nejrůznější druhy kurzů pro začátečníky i pokročilé v Brně nabízí škola Tai Ji Quan. Vybrat si můžete jednak kurzy s bojovým zaměřením, jednak ty, které se soustředí na zdravotní a relaxační stránku. Veškeré informace na www.taijiquan.cz.

Co na sebe? Kafe.cz radí:

Tepláky Šaolin

Dostatečně široké a pohodlné tepláky Šaolin při cvičení taiči rozhodně oceníte. Vhodné jsou pro ženy i muže – v pase je jednoduše utáhnete šňůrkami. Natištěný motiv ukazuje čínského draka lezoucího po pilíři s pěti čínskými elementy: kov, voda, oheň, dřevo, země. A to nejlepší na závěr – tepláky jsou vyrobeny ručně rodinami v Asii, takže jejich koupí přispějete do programu Fair Trade. Navíc jsou z příjemné bavlny.

Cena: 450 Kč

Tipy Kafe.cz

Kompletní Tchaj-Ťi Čchüan

Skvělý průvodce pro začátečníky, stejně jako praktický manuál pro ty, kteří s taiči zkušenosti mají – to vše je knížka s názvem Kompletní Tchaj-Ťi Čchüan. Kniha poskytuje čtenáři krok za krokem instrukce pro cvičení doma, vysvětluje důležité aspekty a styly taiči, stejně jako jeho praktický přínos pro emocionální, mentální a spirituální vývoj. Obsahuje historii a vývoj jednotlivých stylů, základní pohyby, přínos taiči a jeho spojitost s taoismem.

Cena: 293 Kč

Praktický obrazový průvodce: Tchaj čchi

Jednoduchá cvičení na doma, do práce i na cesty, přináší tento skvělý obrazový průvodce. Obsahuje jednoduché návody vhodné pro lidi každého věku i úrovně obeznámenosti s taiči. I vy budete moci správně vykonávat pohyby tohoto umění, když se uvedenými pokyny budete řídit.

Cena: 179 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky