Co je to dysmenorrhoea?

Dysmenorrhoea je vlastně porucha cyklu jakéhokoliv rázu. My ji známe především jako menstruaci doprovázenou velkými bolestmi, křečemi v podbřišku, nevolností a průjmy. Většinou tyto problémy postihují ženy a dívky den či dva před menstruací nebo v prvních třech dnech menstruačního cyklu.

Co tyto problémy způsobuje?

Příčinou těchto potíží může být buď nemoc dělohy nebo nějaká vývojová vada. Stejně tak mohou být způsobeny nestabilitou vegetativního systému. V dnešní době se ale za příčinu těchto stavů spíše považuje zvýšená tvorba tzv. prostagladinů, které vznikají v děložní sliznici a způsobují křečovité stahy dělohy.

Koho dysmenorrhoea trápí?

Tzv. primární dysmenorrhoea trápí především dospívající dívky a mladé ženy. Příčinou je právě zvýšená tvorba prostagladinů či zmíněná nestabilita vegetativního systému. Sekundární dysmenorrhoeou trpí ponejvíce starší ženy, kdy je původcem onemocnění dělohy, zánět, myom atp.

A co s tím?

V případě bolestivé menstruace existuje několik možností léčby. Někdy je dokonce nutný chirurgický zákrok, zejména pokud jde o tzv. sekundární formu. V méně závažných případech postačí léky tlumící zánět, bolest, nebo hormonální léčba. Ta je považována za nejspolehlivější a nejjednodušší způsob řešení. Užívání hormonální antikoncepce tyto menstruační bolesti zpravidla spolehlivě odstraní.

Hormonální léčba

Antikoncepční přípravky upravují cyklus – jeho délku i intenzitu krvácení. Řeší bolestivé stavy, křeče, nevolnost i průjmy. Pro vysokou úspěšnost léčby hormonální antikoncepcí se ostatní způsoby léčby příliš neaplikují.
Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogeny a gestageny, které svým účinkem zabraňují početí. Velkým plusem hormonální antikoncepce je její spolehlivost a již zmíněné velmi pozitivní úpravy zdravotních problémů. Kromě léčby dysmenorrhoey se její pomocí řeší třeba i akné u dospívajících dívek.

Další varianty

Kromě zmíněné kombinované hormonální antikoncepce se na trhu setkáte také s gestagenní hormonální antikoncepcí, která neobsahuje estrogeny, ale pouze gestageny. Tento druh hormonální antikoncepce se aplikuje ženám, které ze zdravotních důvodů nemohou užívat estrogeny. Je k dostání v tabletách, injekcích a implantátech pod kůži. Tyto preparáty se užívají bez pauzy.

Přírodní cesta

Některé ženy ale o hormonální antikoncepci nemají zájem nebo ji užívat nemohou. V tomto případě je možné se pokusit zmírnit bolesti přírodní cestou, nabízí se několik variant z »poradny babky kořenářky«:

Jablečník či meduňka

Dobrou bylinkou je jablečník nebo meduňka, která uvolňuje křeče. 2 lžičky bylinky spaříme a 10 minut louhujeme a pijeme 1 šálek denně.

Maliník

Maliníkové listí má příznivý vliv na dělohu, zvláště na její tonus a proto se doporučuje i k ulehčení porodu. Tohoto vlivu můžeme ovšem využít i ve vztahu k menstruaci. Zkuste zhruba pět dní před očekávanou menstruací pít každý den jeden až dva šálky maliníkového čaje. Připravíme ho spařením jedné lžičky maliníku v šálku a deset minut louhujeme.

Kontryhel

Typická ženská bylinka normalizuje hormonální bouře v ženském organismu. Zkusit ho můžete přímo při bolavých dnech, ale účinnější bude pravidelné pití během celého cyklu. Příprava je stejná jako u maliníku.

Řebříček

Chutí skutečně nelahodný a hořký, ale proti ženským neduhům osvědčený. Dvě lžičky bylinky louhujeme deset minut a tento šálek čaje pijeme po troškách během celého dne. Jeho účinek by měl navíc i snižovat nadměrně silné krvácení.

Tip Kafe.cz

Trápí i vás dysmenorrhoea? Pomoc najdete na www.antikoncepce.cz. A jaké jsou vaše tipy na její zvládnutí?