Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bolestivá menstruace: Umíte ji řešit?

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Dysmenorrhoea. Tedy obtížná a bolestivá menstruace, je noční můra žen. Řešením může v některých případech být hormonální antikoncepce, někdo si raději poradí přírodní cestou.

Co je to dysmenorrhoea?

Dysmenorrhoea je vlastně porucha cyklu jakéhokoliv rázu. My ji známe především jako menstruaci doprovázenou velkými bolestmi, křečemi v podbřišku, nevolností a průjmy. Většinou tyto problémy postihují ženy a dívky den či dva před menstruací nebo v prvních třech dnech menstruačního cyklu.

Co tyto problémy způsobuje?

Příčinou těchto potíží může být buď nemoc dělohy nebo nějaká vývojová vada. Stejně tak mohou být způsobeny nestabilitou vegetativního systému. V dnešní době se ale za příčinu těchto stavů spíše považuje zvýšená tvorba tzv. prostagladinů, které vznikají v děložní sliznici a způsobují křečovité stahy dělohy.

Koho dysmenorrhoea trápí?

Tzv. primární dysmenorrhoea trápí především dospívající dívky a mladé ženy. Příčinou je právě zvýšená tvorba prostagladinů či zmíněná nestabilita vegetativního systému. Sekundární dysmenorrhoeou trpí ponejvíce starší ženy, kdy je původcem onemocnění dělohy, zánět, myom atp.

A co s tím?

V případě bolestivé menstruace existuje několik možností léčby. Někdy je dokonce nutný chirurgický zákrok, zejména pokud jde o tzv. sekundární formu. V méně závažných případech postačí léky tlumící zánět, bolest, nebo hormonální léčba. Ta je považována za nejspolehlivější a nejjednodušší způsob řešení. Užívání hormonální antikoncepce tyto menstruační bolesti zpravidla spolehlivě odstraní.

Hormonální léčba

Antikoncepční přípravky upravují cyklus – jeho délku i intenzitu krvácení. Řeší bolestivé stavy, křeče, nevolnost i průjmy. Pro vysokou úspěšnost léčby hormonální antikoncepcí se ostatní způsoby léčby příliš neaplikují.
Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogeny a gestageny, které svým účinkem zabraňují početí. Velkým plusem hormonální antikoncepce je její spolehlivost a již zmíněné velmi pozitivní úpravy zdravotních problémů. Kromě léčby dysmenorrhoey se její pomocí řeší třeba i akné u dospívajících dívek.

Další varianty

Kromě zmíněné kombinované hormonální antikoncepce se na trhu setkáte také s gestagenní hormonální antikoncepcí, která neobsahuje estrogeny, ale pouze gestageny. Tento druh hormonální antikoncepce se aplikuje ženám, které ze zdravotních důvodů nemohou užívat estrogeny. Je k dostání v tabletách, injekcích a implantátech pod kůži. Tyto preparáty se užívají bez pauzy.

Přírodní cesta

Některé ženy ale o hormonální antikoncepci nemají zájem nebo ji užívat nemohou. V tomto případě je možné se pokusit zmírnit bolesti přírodní cestou, nabízí se několik variant z »poradny babky kořenářky«:

Jablečník či meduňka

Dobrou bylinkou je jablečník nebo meduňka, která uvolňuje křeče. 2 lžičky bylinky spaříme a 10 minut louhujeme a pijeme 1 šálek denně.

Maliník

Maliníkové listí má příznivý vliv na dělohu, zvláště na její tonus a proto se doporučuje i k ulehčení porodu. Tohoto vlivu můžeme ovšem využít i ve vztahu k menstruaci. Zkuste zhruba pět dní před očekávanou menstruací pít každý den jeden až dva šálky maliníkového čaje. Připravíme ho spařením jedné lžičky maliníku v šálku a deset minut louhujeme.

Kontryhel

Typická ženská bylinka normalizuje hormonální bouře v ženském organismu. Zkusit ho můžete přímo při bolavých dnech, ale účinnější bude pravidelné pití během celého cyklu. Příprava je stejná jako u maliníku.

Řebříček

Chutí skutečně nelahodný a hořký, ale proti ženským neduhům osvědčený. Dvě lžičky bylinky louhujeme deset minut a tento šálek čaje pijeme po troškách během celého dne. Jeho účinek by měl navíc i snižovat nadměrně silné krvácení.

Tip Kafe.cz

Pupalkový olej 500 mg (Solgar)

Olej má protizánětlivé působení, harmonizuje hormonální systém žen, má také příznivé účinky na kůži a nervový systém.

Cena: 345 Kč

Pupalka forte 100 ml (Virde)

Cena: 204 Kč

Trápí i vás dysmenorrhoea? Pomoc najdete na www.antikoncepce.cz. A jaké jsou vaše tipy na její zvládnutí?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky