Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bojíte se lékařů? Může za to Dr. House!

Zdroj: Profimedia.cz, Archiv

Seriály z lékařského prostředí se všude těší velké oblibě. A to může způsobit překvapivý vedlejší efekt, a sice strach z lékařů.

Nelze se ničemu divit. Nejpopulárnějším filmovým doktorem je totiž Dr. House, chlapík, který se s ničím a nikým nepáře a vyznává břitký humor. V seriálu to může být fajn. Ale ruku na srdce – kdo by ho chtěl mít za osobního lékaře? Jak si ale správně vybrat toho pravého? Německý deník Bild zveřejnil tipy, podle kterých se lze při výběru řídit.

6 tipů, jak si vybrat správného lékaře

  1. Správný lékař by měl svému pacientovi umět srozumitelně vysvětlit jeho diagnózu. Společně s tím mu musí objasnit možné vedlejší efekty a rizika léčby. Pacientovi by poté měl dopřát čas, aby si vše nechal projít hlavou a mohl se zeptat na vše, co jej zajímá.
  2. Ideální lékař je pacientův partner, nikoliv velitel. Stanovit terapii by proto měl na základě vzájemné dohody.
  3. Čekací doba může vypovídat o velmi špatné organizační schopnosti lékaře, ale také o jeho velké oblíbenosti. Dobře fungující lékař by si měl vyhradit extra termíny pro náročnější případy.
  4. O lékaři mnohé napoví způsob, jakým se chová k sestřičce a ke kolegům.
  5. Akceptuje váš lékař, pokud se chcete poradit s dalším odborníkem? Nebo reaguje nepřátelsky a podrážděně? Pacient má právo vybrat si doktora, změnit jej a získat fotokopii s údaji o jeho léčbě.
  6. Kompetentní lékař vás předá svým kolegům, pokud mají v dané oblasti více zkušeností.

Vybrat dobrého lékaře vám pomohou i reference ostatních pacientů. Takové najdete například na stránkách www.znamylekar.cz. Vybrala jste si? Pak se nezapomeňte podívat na nějaký lékařský seriál! Možná pak svojí odborností lékaři vyrazíte dech.

Kafe.cz zjistilo:

  • Seriály z lékařského prostředí se těší velké sledovanosti po celém světě, s výjimkou Holandska. Hned za nimi následují reality show.
  • Nesledovanějším původním českým seriálem se stala druhá řada Nemocnice na kraji města, kterou na přelomu let 2003 a 2004 vidělo průměrně 3,267 milionů lidí.
  • V USA patří k nejsledovanějším seriálům Dr. House. Finále 2. řady vidělo 25 a půl milionu diváků. Zajímavé je, že zatímco ve většině zemí se vysílá pod názvem Dr. House (House, M.D.), ve Slovinsku se jmenuje originálně: Zdravnikova vesta.

Jaký seriál z lékařského prostředí máte ráda a jaký vám naopak připadá nejhloupější? Napište nám!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky