Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Blíží se chřipka! Jak se jí vyvarovat?

Blíží se chřipka! Jak se jí vyvarovat?
Blíží se chřipka! Jak se jí vyvarovat?
Zdroj: Thinkstock

Lidové přísloví praví: „Nejúčinnější léčbou je prevence.“ Co tedy dělat pro to, abychom se chřipce vyhnuli a nemuseli se potýkat s jejími nepříjemnými projevy a následky?

Strategie obrany proti chřipce by se dala rozdělit do dvou částí: budování imunity a předcházení rizikovým situacím. A věděli jste, kde všude můžete chřipku chytnout? Všichni víme, že nás chřipka dostihne zejména na místech s velkou koncentrací potenciálních bacilonosičů. Chřipku můžete ale dokonce chytit i při koupi ovoce, na které před námi sáhl nemocný. Nebo také při čtení novin nebo teoreticky i při zkoušení oděvu, který měl nemocný na sobě před námi. Pozor bychom měli dát také, pokud si v automatu kupujeme například kávu – nejen, že nemocný mohl sáhnout na kelímky, ale bakterie zůstávají také v samotném automatu. Naopak chřipku nemůžeme chytnout snáze jen díky chladnému počasí.

Mohlo by se vám hodit: 6 tipů, jak posílit imunitu

Kafe.cz zjsitilo:

Je pravda, že…

 • …se můžu nakazit prostřednictvím různých předmětů, např. klávesnicí, záchodem či vodovodním kohoutkem? Ano. Je více než pravděpodobné, že v době chřipkové sezony jsou tyto předměty infikované.
 • …mohu chytnout chřipku, když někdo kýchne v MHD? Ano. Při kýchání může letět vydechnutý vzduch až rychlostí 160 km/h.
 • …se můžu nakazit, když cestuji letadlem? Ano. Díky klimatizaci v letadle je infekce za 4 minuty ve vzduchu.
 • …mi pomohou antibiotika rychle od chřipky? Ne. Antibiotika účinkují pouze u bakteriálních onemocnění, ovšem chřipka je onemocnění virové.
 • …díky vyšším dávkám vitamínu C či echinacei se nemůžu nakazit? Ne. Vitamín C a echinacea zvyšuje obranyschopnost organismu, ovšem před chřipkou neochrání stoprocentně.
 • …kuřecí vývar je na chřipku nejlepší lék? Ne. Kuřecí vývar způsobí zejména to, že se lépe „vypotíte“ z nemoci.
 • …jsem prodělal virózu, proto chřipku už nechytím? Ne. Řada lidí často chřipku zaměňuje s nachlazením, respektive s jinými onemocněními dýchacích cest.

Prevence půl zdraví

Chcete tentokrát chřipkovou epidemii ustát bez úhony. Pak je rozhodně načase začít předcházet rizikovým situacím a myslet na prevenci. Teď na začátku podzimu je ten nejlepší čas, kdy začít s prevencí. Když se budete držet našich rad, máte velkou možnost, že se onemocnění vyhnete.

 • Shlukování v uzavřených prostorách – podmínkami pro vznik chřipkové epidemie není jen chladné počasí, ale také shlukování lidí v uzavřených a špatně větraných prostorách. Ty se tak stávají „množištěm“ pro bakterie a viry. Je-li to možné, doporučuje se v tomto období takovým místům vyhýbat - nenavštěvovat kina, divadla, kluby apod.
 • Hygiena - během chřipkové sezony je nutné obzvlášť úzkostlivě dbát na hygienu, hlavně na veřejných místech, kde může dojít ke styku s virem. Mytí rukou a potravin před konzumací je samozřejmostí, pravidelná desinfekce rukou např. v MHD je na místě.
 • Teplotní skoky - jak v létě, tak v zimě může být imunita oslabována přechody z tepla do chladu. Ačkoli je to mnohdy příjemné, nedoporučuje se ve vedrech hojná konzumace ledových nápojů a zmrzliny. Co se týče klimatizace, teplota v místnosti či v autě měla být maximálně o 5 °C nižší než venku. V mechanismu klimatizace se navíc mohou hromadit a množit bakterie a viry, je tedy nutné ji pravidelně dezinfikovat. V zimě je naopak nutné myslet na dostatečné větrání a místnosti zbytečně nepřetápět. Za optimální teplotu v obytných místnostech se považuje 20 °C - 22 °C, v ložnici 18 °C a v koupelně 23 °C.
 • Otužování – vhodná komplexní metoda posilování imunitního systému. Vede k celkovému zocelení organismu, který se díky tomu snáze ubrání nemocem a jiným nepříznivým vnějším vlivům. Nejrozšířenější metodou otužování je sprchování nebo plavání ve studené vodě, další jsou například saunování nebo celoroční sportování v přírodě.
 • Zdravý životní styl - zdraví je obecně definováno jako harmonický stav těla, z čehož vyplývá, že je třeba o ně pečovat komplexně. Základem pro zdraví je spánek, strava a pohyb. Na množství a kvalitu spánku velmi citlivě reaguje hormonální soustava, která je mimo jiné zodpovědná také za imunitní pochody. Během spánku se tělo regeneruje a kumuluje energii nezbytnou pro obranu před nepříznivými vlivy. Pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a stopové prvky je předpokladem nejen pro kvalitu imunity, ale pro správnou funkci organismu jako takového. Obzvláště v chladných měsících je dobré dbát na dostatečný příjem potravin s vysokým obsahem vitamínu, hlavně vitamínu C.

Očkování…ano, nebo ne?

O tom se vedou mezi očkující a neočkující populací spory. My vás rozsoudit nechceme, ale nabízíme vyjádření odborníka. A doporučujeme, pokud patříte do rizikové skupiny, očkování alespoň konzultovat s lékařem, kterému důvěřujete. My v redakci se mezitím pro vás pokusíme připravit článek, který shrne všechna pro a proti. Očkování funguje tzv. na imunizujícím principu: podaná vakcína obsahuje inaktivované (mrtvé) viry chřipky, které nemohou nemoc způsobit, ale jsou pro organismus dostatečným impulzem k vytvoření protilátek. „Význam očkování proti sezonní chřipce je nesporný. Očkování může zmírnit průběh nemoci a v extrémním případě i zachránit život, zejména u osob starších 65 let a osob s chronickým onemocněním. Těmto dvěma kategoriím je navíc očkování hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ říká hlavní hygienik Vladimír Valenta. Proočkovanost proti sezonní chřipce zůstává v ČR ve srovnání s ostatními státy vyspělé Evropy stále nízká. U celkové populace se pohybuje kolem 5 procent, u seniorů pak kolem 20 procent. Podle Vladimíra Valenty za takto tristní čísla může hlavně fakt, že si lidé nebezpečnost chřipky neuvědomují. 

Diskutujte: Jak bojujete proti chřipce vy? Znáte nějaké zaručené babské rady, jak se jí vyhnout nebo jak urychlit její léčbu?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Odhalte tajemství sexy Francouzek

Odhalte tajemství sexy Francouzek

Jsou krásné, mají styl, s nenuceností proplouvají životem a nikdy netloustnou. Jak to dělají? Odhalujeme pro vás tajemství kouzla typických…

Akční letáky