Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Běžky: Jak vybrat správnou výbavu

Zdroj: online-lyze.cz, hiko.cz, profimedia.cz

Lyžařská sezóna je tady, tak proč se tedy nevydat ven za sněhem a protáhnout si trochu své tělo. Třeba na běžkách! Nevíte, jaké vybavení vybrat? Pak čtěte dál.

Pakliže nemáte rádi přeplněné sjezdovky a dlouhé čekání na vleky, můžete vyzkoušet běžky. Sice si to neposvištíte úžasnou rychlostí dolů, zato si můžete užít báječnou projížďku a kochat se při tom pohledem na zasněženou krajinu.

Vyhlídková jízda, nebo klasika?

Jaký styl pohybu na běžkách zvolíte, je jen na vás. Můžete zkusit jen turistickou vyhlídkovou jízdu. I v tomto případě však volte kvalitní lyže s ostrými hranami. Klasika je klasika, a tak proč se nevydat zasněženými pláněmi tradičním střídavým krokem! Jen se tak klouzat po vyježděných stopách… Nebo si snad troufnete vyjet stopu novou? Pozor ale dejte na kvalitní mazání, abyste se nevrátila s vrstvami sněhu nalepenými na skluznicích.

Bruslení na lyžích

Kdo má rád rychlejší pohyb, jistě vyzkouší bruslení na lyžích. Tento styl jízdy však vyžaduje speciální typ lyží. Kromě toho potřebujete na to správné bruslení hladkou, udusanou a širokou trať. Pro ty, kteří by rádi jezdili klasicky i bruslili, se pak vyrábí tzv. lyže kombinované.

Zdroj: online-lyze.cz, hiko.cz, profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Bunda Craft Performance XC

Na běžkách jistě oceníte kvalitní oblečení – třeba zateplenou bundu ze softshellového materiálu. Bunda je větruodolná a prodyšná, vpředu je více zateplená, vzadu tenčí pro lepší odvod přebytečného tepla.

Cena: 2 800 Kč

Jaké běžky vybrat?

I když s běžkami teprve začínáte, měla byste si pořídit kvalitní výstroj. Nejdůležitější je samozřejmě délka lyží. Pakliže dáváte přednost klasickému lyžování, měla byste si pořídit lyže zhruba o 25 cm vyšší než jste sama. Na tzv. bruslení vám pak postačí délka asi o 15 až 20 cm vyšší než vaše výška. Dávejte pozor také na tvrdost materiálu. Nechcete-li, aby vám lyže prokluzovaly, vyvarujte se příliš tvrdých klasických lyží. Při odrazu na nich nemusíte úplně došlápnout a ony pak špatně přilínají ke sněhu. Když zvolíte měkké lyže, počítejte s tím, že se tzv. okénko pod vázáním během skluzu nevytvoří. Lyží se pak budete neustále dotýkat sněhu a plynulý a rychlý pohyb vpřed bude o to těžší. Tvrdost tedy volte podle vašich lyžařských zkušeností a toho, co od běžek očekáváte.

Zdroj: online-lyze.cz, hiko.cz, profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Boty na běžky NX 20 W

Novinka letošního roku, model NX 20 W, byl navržen speciálně pro tvar ženských nohou s cílem nabídnout maximální komfort z jízdy. Poskytuje vyšší stabilitu v podobě ohebné části podporující kotníky a vyztužené paty založené. Zajímavý je i 3D prošitý ergonomicky tvarovaný jazyk, teplem tvarovatelná vnitřní část a voděodolné strečové překrytí šněrování.

Cena: 2 990 Kč

Pozitiva »běžkování«

Výhoda běhu na lyžích je, že se mu můžete věnovat v podstatě v každém věku. Patří mezi aerobní sporty a dokáže skvěle zlepšit vaši kondici. Při běhu zatěžujete hlavní svalové skupiny i kardiovaskulární systém. Běh na lyžích pak také funguje jako výborný spalovač tuků. A navíc vybavení na běžky vás vyjde o něco levněji než na sjezdové lyžování. Opravdu kvalitní výbavu (lyže, hole, vázání, boty) můžete pořídit už okolo šesti tisíc korun. 

Dáváte přednost sjezdovému lyžování nebo běžkám?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky