Benefity a rizika masáží

Proč a kdy na masáže nechodit
Proč a kdy na masáže nechodit
Zdroj: www.Thinkstock.cz

Masáže přinášejí jistě spoustu pozitivních účinků na tělo, ale jste si vědomi i jejich rizik? Kafe.cz společně s odborníky vám ukáže obě strany mince.

Velké plus pro masáže

Tlakem na svaly, tkáně a určité body na těle můžeme léčit různá zranění, zmírňovat bolesti, zbavovat stresu či napětí a celkově dostávat tělo do větší pohody. Zlepšuje také krevní oběh a tok lymfy v našem těle. Masáž je jednou z nejstarších metod terapie a relaxu a v dnešní době je neodmyslitelnou součástí našeho životního stylu. Téměř každá kultura má svůj vlastní styl a druh. Proto najdeme např. thajskou, švédskou, havajskou lomi lomi, medovou s kořeny v Rusku či japonskou shiatsu a mnoho dalších.

Benefity masáží:

 • Jsou relaxem pro tělo i mysl
 • Posilují imunitní systém
 • Uvolňují svalstvo, zvyšují pružnost kloubů
 • Snižují křeče, regenerují
 • Uvolňují endorfiny a pozitivně působí proti bolesti
 • Zlepšují držení
 • Bojují proti depresi i úzkosti

Masáž

Proč a kdy na masáže nechodit

Přesto, že masáže dokáží léčit většinu zdravotních i psychických neduhů, jsou situace, kdy byste si masáž měli odpustit. U každého druhu je to jiné, a proto vždy raději o svých problémech (i když máte pouze subjektivní pocit) mluvte s terapeutem, masérem či recepčním v salónu. Na internetových stránkách daného studia si vždy najděte informace o masáži, na kterou jdete, a přečtěte si všechny rady a tipy.

Rizika spojená s masáží:

Bolestivost:

 • Během i pár dní po ní se může objevit bolest svalů a to není úplně v pořádku. Vždy o tom informujte maséra, aby mohl změnit tlak na svaly a měkké tkáně těla.

Alergie:

 • Při většině masáží se používají různé oleje, krémy a další kosmetické výrobky, které by mohly vyvolat alergickou reakci. Předejít tomu můžete tím, že s terapeutem vždy před masáží proberete případné alergie, o kterých víte.

Masáž

Pokles hladiny cukru v krvi:

 • Diabetikům se doporučuje vždy po masáži zkontrolovat hladinu cukru. Masážní terapie totiž někdy může způsobit její pokles.

Krevní sraženiny:

 • Zdali trpíte nebo někdo v rodině trpěl na trombózu, mohla by být pro vás masáž nebezpečná. Mohlo by se objevit potenciální riziko cestování krevní sraženiny, a tím třeba infarktu nebo mozkové příhody.

Nervové poškození:

 • Během masáže může také dojít k poškození nervů, i když se to stává vzácně. Většinou jde o skřípnutí či vznik otoku, který nerv může přiskrtit. Takové zranění bývá ve většině případů důsledkem nešetrné a tvrdé masáže s velkým tlakem. Nejčastěji jsou poškozeny nervy na krku a v zádech.

Masáž

Zranění:

 • Při terapii také může dojít k různým zraněním. A to hlavně kvůli nekvalifikovanosti či neodbornosti maséra. 

Otázky pro odborníky:

 1. Mohla by nešetrná masáž nějakým způsobem ovlivnit funkčnost pohybového aparátu?
 2. Setkal/a jste se někdy se situací, že k vám přišel pacient s problémem, který byl pravděpodobně způsoben masáží?
 3. Komunikujete v takovém případě s neurologem či jiným odborníkem?
 4. Je potřebná, např. při zlomenině kosti, skřípnutí nervu, zánětu atd., následná rehabilitace?
 5. Které masáže jsou podle vás nejnebezpečnější? Existují podle vás i takové, při kterých riziko nehrozí?

MUDr. Jan Novotný, ortoped

1. Poškodit pohybový aparát může v podstatě jakákoli masáž, ať už exotická, nebo klasická, je-li prováděna člověkem, který pro tu či onu techniku masáže není náležitě vyškolen a nemá odbornou erudici.

2. Určitě setkal, ale daleko častější jsou případy, kdy je masáž či jiná rehabilitační technika nesprávně indikována. Ovšem někdy může pacient špatně reagovat i na správně provedenou a dobře indikovanou rehabilitační techniku. Každý takový případ je nutno posuzovat individuálně. Navíc speciálně u masáží mnohdy přechodně dojde k částečnému zhoršení subjektivních obtíží bezprostředně po masáži a ke zlepšování stavu dochází pomalu a postupně.

3. S příslušnými odborníky je spolupráce přímo nutná. Některá onemocnění pohybového aparátu jsou často způsobena neurologickým postižením, například útlak nervových kořenů odstupujících z míchy. Odborný lékař - specialista by měl být schopen rozpoznat etiologii daného postižení a pacienta směřovat příslušnému odborníkovi. Na celé řadě postižení mohou i jednotlivé odbornosti spolupracovat. Nejčastěji neurologie, revmatologie, rehabilitace, neurochirurgie, ale i specialisté věnující se přímo léčbě bolesti, takzvané algeziologie.

4. Rehabilitace jako způsob terapie je nesmírně důležitá, stejně jako její správná a včasná indikace. Vyjmenovávat všechny případy, kdy je a není vhodná, jaký druh a jak často má být prováděna, by zabralo mnoho místa. V každém případě je rehabilitace přísně individuální a měla by být indikována příslušným odborným lékařem. Opravdu platí, že pokud je včas a správně indikovaná, může nesmírně pomoci, a v opačném případě velmi uškodit.

5. Nejnebezpečnější jsou masáže prováděné člověkem bez dostatečné erudice a zkušenosti a bez předchozího vyšetření příslušným odborným lékařem. Při určitých druzích onemocnění může masáž opravdu velmi zhoršit stav pacienta. Jedná se především o různá nádorová onemocnění v oblasti páteře, zánětlivá onemocnění – zejména specifické záněty, jako například TBC v oblasti páteře, poúrazové stavy jako jsou zlomeniny v oblasti páteře. Některá onemocnění kardiovaskulárního aparátu, gynekologická onemocnění, gastrointestinální choroby, ale i plicní onemocnění mohou imitovat tzv. vertebrogenní obtíže. V těchto případech lze efekt masáže asi těžko očekávat a někdy mohou stav pacienta i zhoršit. Také z těchto důvodů by masáži či jiné rehabilitační technice mělo předcházet vyšetření lékařem. Není rovněž vhodné provádět rehabilitační techniky v období oslabení organismu, například v době virózy, chřipky a podobně.

Masáž

Jana Kučerová, profesionální masérka

1. Ani tato varianta se vyloučit nedá. Jedná se o procedury, při kterých je do určité míry nutná spolupráce klienta s masérem. Na vině může být jak chyba komunikace, tak špatný odhad zdravotního stavu klienta ze strany maséra nebo zamlčení zdravotních potíží ze strany klienta. V případě zdravotních potíží je nutné konzultovat zájem o masáž s lékařem.

2. Bohužel, setkala - šlo o techniku napravující blokaci krční páteře.

3. V tomto směru mám obrovské štěstí na velmi odpovědné klienty, kteří znají svůj zdravotní stav, konzultují ho s lékaři, a v souladu s tím používám techniky jim prospěšné.

4. Rehabilitace kombinovaná s šetrnou masáží je podle mého názoru na místě, zejména v případech zlomenin. S tím mám i osobní zkušenost z rodiny, a to po opakovaných frakturách horních končetin a při vadném držení těla.

5. Během své praxe jsem se snažila osvojit si vícero masážních technik. Mými učiteli byli i odborníci z jiných zemí. Ztotožňuji se s jejich myšlenkou, že člověk má svému tělu „naslouchat" a že se všechny hmaty a techniky dají přizpůsobit individuální potřebě klienta.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Moje prsa mě štvou!

Moje prsa mě štvou!

Ta, co má velká prsa, by chtěla mít malá, a ta, která je majitelkou malých, zase touží po velkých. Co si budeme říkat, málokterá žena je se svým…

Akční letáky