Co je to atopický ekzém?

Patří mezi nejčastější kožní onemocnění nejen u nás, ale i v celé Evropě. Není infekční a nepřenáší se dotekem. Většinou bývá dědičný, i když se u vašich příbuzných nemusí vůbec projevit. Pokud jej ale mají oba rodiče, je pravděpodobnost, že se mu nevyhnete až 81 %!

Propukne i v dospělosti

I když se většinou objevuje již v dětství, není žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Existuje totiž několik faktorů, které jej mohou probudit ze zimního spánku. Patří k nim dráždivé vlivy, alergeny (např. roztoči, prach, parfémy), psychika, některé druhy potravin, či hormonální vlivy.

Příznaky ekzému

Mezi typické příznaky patří svědivé pupínky a puchýřky, ale také začervenalá, anebo popraskaná kůže či suché a popraskané plochy na zvláště citlivých místech – především na pažích, bříšcích prstů, obličeji a krku. U kojenců se může objevit od třetího měsíce na obličeji, tvářích, bradě či na končetinách. Později se stěhuje do loketních ohybů, podkolenních jamek a na zápěstí. Velmi často se stává, že tento nepříjemný ekzém v období puberty sám zmizí. Není ale vůbec výjimkou, když přetrvává do dospělosti.

Jak se chránit

Pokud máte podezření na atopický ekzém, je důležité navštívit kožního lékaře. Než tak učiníte, můžete vyzkoušet volně prodejné přípravky v lékárnách, jsou např. tzv. emolencia – mléka, krémy, které hydratují pokožku a používat se mohou také jako prevence. Dalším preventivním opatřením na zklidnění pokožky jsou koupele se speciálními oleji, a to hlavně u malých dětí. Domácími pomocníky mohou být také odpařující obklady s borovou vodou, které mohou pomoci při mokvajících puchýřcích tím, že pokožku ochlazují. V lékárnách jsou k dispozici i ve formě spreje, což je mnohem jednodušší a pohodlnější. Zvlášť u dětí však návštěvu lékaře neodkládejte. Jen dermatolog či pediatr, může stanovit správnou diagnózu a odpovídající léčbu.

Tipy Kafe.cz

  • Pokud se u vás či vašich dětí objevil atopický ekzém, doporučuje se vyvarovat některých druhů potravin, především čokolády a kakaa, ostrých, kořeněných a kyselých jídel. Svou roli hraje i stres – ve vypjatých situacích se projevy zhoršují.
  • Jako preventivní opatření doporučují lékaři pravidelnou péči o pokožku v podobě hydratačních mlék a olejů, které zakoupíte v lékárnách. Vhodné jsou i doplňky stravy s obsahem pupalky dvouleté, nebo brutnáku, které dodávají organismu chybějící látky.
  • Atopikům neprospívají vodní sporty, ani dlouhé koupele a doporučuje se proto kratší sprchování. Chlór v bazénech citlivou kůži ještě více podráždí.
  • Důležité je i volit správný šatník. Oblečení – zvlášť na postižených místech, by mělo být ze 100 % bavlny. Nejhorší jsou naopak vlněné svetry, proto na ně raději zapomeňte.

Kafe.cz radí: Jaké tělové mléko vybrat?