Pleť je do značné míry otázkou genetiky. A v tomto směru Asijky nemají nic zadarmo. Pleť asijského typu je obecně náchylná k poruchám pigmentace a tvorbě obávaných pigmentových skvrn. Akné ji postihuje stejně jako pleť evropského typu, navíc má větší sklon k jizvení. Přitom ideálem krásy je v asijské kultuře bezchybná, hebká, světlá a zářivá pleť. Korejské ženy, ale i muži proto na své pleti musí pracovat a vyvinuli si na to celý propracovaný systém. Jejich kosmetický průmysl jim vychází všemožně vstříc a patří mezi nejinovativnější na světě.

Kosmetika i strava

Kouzlo jejich péče spočívá v čištění, jak zevnitř, pomocí stravy a různých doplňků, tak zvenčí, pomocí pleťových produktů. Jejich strava tradičně obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, plných vitaminů C a E, což jsou antioxidanty bojující s volnými radikály, které způsobují stárnutí pleti. Dále jedí hodně ryb, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, rovněž příznivě působící na pleť. Jejich dalším anti-age trumfem jsou mořské řasy, bohatý zdroj minerálních látek s detoxikujícím a omlazujícím účinkem na náš organismus. Zdrojem prospěšných antioxidantů je rovněž v Asii oblíbený zelený čaj.

Co se týče vnější péče, tak na tu si Korejky najdou i v hektické době vždycky čas, a to ráno i večer. Opravdu důkladně se věnují čištění, protože vědí, že jen skutečně vyčištěná pleť je schopná přijmout další účinné látky. Jejich čištění probíhá ve dvou fázích, nejdříve čisticím olejem (a oproti obecné představě existují i mycí oleje vhodné na mastnou pleť) smyjí nečistoty rozpustné v tucích, potom pěnovým gelem nebo krémem odstraní to, co je rozpustné ve vodě. Po čištění přijde na řadu tonikum, které obnoví přirozené pH pokožky. Pak teprve nanášejí séra a krémy.

Plátýnkové masky

Korejky rovněž milují pleťové masky, hlavně ty plátýnkové, nasáklé účinnými složkami, které pleť hydratují, vyživují a osvěžují. A také peeling, zvláště s ovocnými kyselinami, který používají prakticky každý den. To ale na naši pleť raději nezkoušejte, asijská pleť má silnější svrchní vrstvu než ta naše, a vydrží i agresivnější zacházení. Nám bohatě stačí inspirovat se Korejkami dvakrát týdně, ale samozřejmě záleží na tom, na co svou pleť navyknete.

Současným největším hitem korejské kosmetiky v oblasti péče o pleť jsou tzv. noční masky – husté gely, které se nanesou na obličej před spaním a smývají se až ráno. Napomáhají regeneraci během spánku a zásobují pleť výživou a hydratací. Navíc slouží jako záruka toho, že všechny předchozí vrstvy péče zůstanou pěkně v pleti. Nočními maskami už se inspirovaly i některé tradiční evropské firmy a začaly vyrábět vlastní verze.

Žádné slunce

A co bychom neměli opomenout – Korejky se důsledně vyhýbají opalování, a to jak přirozenému, tak v soláriích. Naopak používají před sluncem všemožné ochrany – klobouky, slunečníky, krémy s vysokým ochranným faktorem. Vědí totiž, že ultrafialové záření je nejen karcinogenní, ale také způsobuje stárnutí kůže, a to nejen co se týče vrásek, ale i pigmentových skvrn.