Lékaři jí dávali dvouprocentní šanci na přežití. Amy svou šanci využila a zdá se, že pro tuto paralympijskou medailistku, tanečnici, spisovatelku, modelku a herečku, která se stala inspirací pro mnoho lidí, není překážkou vůbec nic. Třebaže musí stále bojovat.

Nezdolná Amy Purdy se narodila v roce 1979 v Las Vegas a její život se od ostatních nijak nelišil až do jejích 19 let. Tehdy se nakazila meningokokem a rozvinula se u ní natolik těžká forma meningitidy, že následky byly zcela devastující. Septický šok způsobil, že donedávna zdravé devatenáctileté dívce musely být amputovány obě nohy pod kolenem, přišla o obě ledviny a slezinu. Její šance na přežití byly zanedbatelné, ale dívka se nevzdávala. Díky maximálnímu nasazení lékařů, vlastnímu otci, který jí daroval svou ledvinu, ale i obrovské vůli mladé pacientky se její stav postupně zlepšoval.

Bez překážek

K chůzi začala používat protézy. Na těch se rychle naučila chodit, a když získala jistotu, začala pomýšlet dál. Rozhodla se vyzkoušet snowboard a dařilo se jí natolik, že už rok od amputace skončila ve snowboardové soutěži na třetím místě. Dnes je trojnásobnou medailistkou (dvakrát bronzovou, jednou stříbrnou) ze zimních paralympiád v Pchjongčchangu a Soči. Po nemoci sice původně pokračovala ve své profesi masážní terapeutky, ale všiml si jí i modelingový a umělecký svět. Zahrála si v klipu Madonny a v roce 2005 jednu z hlavních rolí ve filmu What´s Bugging Seth, který na festivalech posbíral spoustu ocenění. Objevila se i v mnoha televizních pořadech. Mezi její nejúspěšnější televizní projekty patří účast v 18. ročníku americké verze StarDance, zde Dancing with the Stars, kde se stala prvním takto handicapovaným soutěžícím v historii. Se svým tanečním partnerem se nakonec propracovali na stříbrnou příčku, přičemž nikdy nedostali za žádný tanec horší hodnocení než 8.

Tyto úspěchy jí vynesly i lukrativní reklamní smlouvy s takovými giganty jako Pfizer nebo Toyota. A našla i partnerské štěstí – jejím manželem se po čtrnáctileté známosti stal v roce 2015 Daniel Gale. Jejich romantická boho svatba pod širým nebem se konala v Idahu jen tři měsíce poté, co ji Daniel na dovolené v Portoriku požádal o ruku.

Problémy se zdravím má i dnes

Ale přestože se její život může jevit jako pohádka o zázračném uzdravení, zranění ani jiné zdravotní komplikace se Amy nevyhýbají ani dnes. V důsledku loňského zranění musela nedávno podstoupit pětihodinovou revizi amputovaného pahýlu. Byla použita zcela nová metoda, Amy byla první pacientkou, na níž byla vyzkoušena v praxi. I v náročných chvílích je jí velkou oporou její manžel. Postrádá jen svého milovaného psa Hucka, kterého musela nechat doma v Coloradu, zatímco operace proběhla v Bostonu, kde se Amy také v současnosti zotavuje.

Jakmile bude opět v pořádku a přežene se pandemie koronaviru, který je pro ni jakožto příjemkyni transplantátu rizikový, plánuje, že se znovu vrátí ke svému obvyklému životu. Těší se, až začne znovu jezdit po světě a přednášet, poskytovat rozhovory, propagovat knihu, kterou napsala o svém životě a která se stala bestsellerem. Její fanoušci, kteří se s ní zatím mohou setkat jen prostřednictvím sociálních sítí, už na ni netrpělivě čekají.