Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Alzheimerova choroba není problém jednoho člověka, ale celé rodiny

Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba
Zdroj: Shutterstock
Alzheimerova choroba

Vypadá to, že o Alzheimerově chorobě toho všichni víme dost. Informace o této nemoci jsou všem dostupné. Když se s ní ale skutečně setkáme tváří v tvář, většinou přijdou zmatky a obavy. Důležitá je psychická podpora celé rodiny, která je diagnózou zaskočená.

Alzheimerovou chorobou u nás v současnosti trpí přes 150 tisíc lidí. Prognózy jsou ale nelítostné a tvrdí, že do dvaceti let se počet pacientů zdvojnásobí. Pětašedesátiletá věková hranice je kritická pro muže i ženy, ale něžné pohlaví se s nemocí potýká častěji. Může za to vyšší věk, kterého se běžně dožívají.

Jak dál? 

Jako první je nutné určit pokročilost nemoci. Podle toho se zvolí správný postup a léčba. V pozdějším stádiu nemoci už se ale rodina většinou neobejde bez kvalifikované pomoci, která pacientovi i jeho blízkým pomůže se všemi nástrahami, které nemoc přináší. Náklady na takovou péči se naštěstí hradí z veřejného zdravotního a sociálního pojištění, ale v drtivé většině se finančně podílí i rodina, které chce seniorům maximálně ulehčit boj s nemocí.

Nedá se přesně určit, jak dlouho bude pacient schopen být doma sám a v rámci možností se o sebe postarat. Postupně se přechází na ambulantní péči, starost v domácím prostředí nebo terénní služby denního stacionáře.

Bude dobře

Ve chvíli, kdy je nutná čtyřiadvacetihodinová péče, musí se rodina rozhodnout, je-li schopná takového závazku. Řešením bývá specializované zařízení. V žádném případě to neznamená selhání, ale spíš ochranu před fyzickým a psychickým vypětím. Každé středisko, ať zřízené obcí nebo soukromníkem, má svá specifika.

Některé dbají na jedinečné prostředí, další si potrpí na terapie a čas strávený pohromadě, další na rodinnou atmosféru, individuální přístup k pacientovi, aktivizační činnosti nebo adaptační programy, kdy si nově příchozí během několika prvních týdnů zvykají na nové prostředí. Součástí celého procesu bývá celá rodina, která dostává prostor pro dotazy nebo prohlídky.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky