Diskutujte: Omezujete se v pití alkoholu kvůli jeho kalorické hodnotě, nebo je vám to jedno?

Mohlo by vás také zajímat: Příběh Renaty: Každý den půl lahve, to přece ještě není závislost, že ne? nebo Kilojouly od oka

Ano je to tak, alkohol vám možná zvedá náladu a dává vám zapomenout na různá trápení, ale také negativně působí na lidské zdraví a navíc je pekelně kalorický. A tak k nadílce cukroví ještě přidáváme prázdné kalorie několika skleničkami. Teď rozhodně nechceme moralizovat, sklenka vína nebo pivo ještě nikomu neublížilo a odborníci dokonce tvrdí, že červené víno má pozitivní vliv na lidský organismus, ale zkuste si jen pro začátek uvědomit, že s každou skleničkou navíc přijmeme několik stovek kilojoulů. A to už může ovlivnit naši snahu zhubnout, ne?

Kafe.cz zjistilo:

  • Víte, že jedna láhev červeného má stejnou kalorickou hodnotu jako třeba zdravý oběd? A přitom neobsahuje nic navíc, žádné minerály, vitaminy ani jiné prospěšné látky. V takovém množství navíc znamená víno i zátěž pro naše játra a ledviny. Nemluvě o nepříjemné kocovině druhý den ráno.

Více alkoholu, více jídla, méně zábran

Začínají oslavy a vy jdete jen na jednu skleničku. Jenže jedna sklenička střídá druhou, dobrá parta a najednou nemyslíte na shon, který máte doma, a už nemáte zábrany. Navíc ještě všude kolem vás samé dobroty – tyčinky, chipsy, brambůrky, jednohubky, kanapky nebo chlebíčky. A alkohol podporuje chuť k jídlu. A pak se nemůžete divit, že váha ukazuje o pár kilo navíc a ještě ke všemu vám není zrovna do zpěvu. A přidávají se výčitky svědomí a ty vedou k další skleničce. No a už zbývá jen krok k začarovanému kruhu.

Kafe.cz zjistilo:

  • V prosinci, zvláště v druhé polovině, rapidně narůstá spotřeba alkoholu a také hospitalizace kvůli depresím a alkoholismu. Pokud se cítíte osaměle a léčíte svůj splín ve sklence, vyhledejte co nejdřív odborníka, který vám může pomoci.

Muži jsou na tom lépe

Zase mají výhodu…co se přibývání na váze týče, mohou muži pít častěji a více než ženy, aniž by se to na jejich kilech nějak projevilo. Muži totiž lépe a rychleji spalují alkohol na rozdíl od žen. Protože muži mají více tělesné vody a etanol je ve vodě rozpustný. Takže ženy a zvláště ty, které trpí nadváhou, patří mezi rizikové skupiny, na nichž se s nadsázkou projeví každá sklenička.

Energetická hodnota jednotlivých alkoholických nápojů:

0,5 l – pivo 10° = 650 kJ
0,5 l – pivo 11° = 1 100 kJ
0,5 l – pivo 12°= 700 kJ
2 dl – bílé víno = 640 kJ
2 dl – červené víno = 600 kJ
2 dl – sekt = až 900 kJ
panák vodky, koňaku, rumu atd. = až 1 000 kJ

Proč škodí zdraví?

Je hned několik dobrých důvodů, proč si nadmíru pití odpustit. Třeba by vás mohlo přesvědčit, že odumírají nervové buňky, nebo že alkohol způsobuje změny krevního tlaku či srdečního rytmu. Zhoršuje vstřebávání vitaminů a také zvyšuje riziko některých nádorových onemocnění. U mužů má navíc vliv na testosteron – způsobuje jeho pokles, a proto pánům roste břicho, ale svaly ubývají. Také ohrožuje naše vnitřní orgány. Pití také dehydratuje organismus a způsobuje únavu, což nám také moc nepřidá. Proto se vlastně druhý den po alkoholovém dýchánku cítíme jak praštění.

Má to i světlé stránky

I na alkoholu se dají najít pozitivní stránky. Ne vždy totiž působí negativně nebo škodí našemu zdraví. Jen se podívejte, jak zdraví jsou lidé, kteří žijí v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a víno se vyrábí. Alkohol v malém množství, tj. zhruba 0,5 dl vína denně, našemu zdraví prospívá. Hlavně tedy u štíhlých lidí. Ti, kteří dodržují redukční dietu, by měli na chvíli na alkohol zapomenout. Vliv má hlavně na naše srdce a cévy. Víno také zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu v krvi, působí protizánětlivě, snižuje riziko mrtvic, vysokého tlaku nebo cukrovky.