Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Akné na zadku: Jak se zbavit pupínků na vašem pozadí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz

Akné na zadku, ačkoli se jedná o nepříliš probírané téma, je běžným jevem, kterému čelí mnoho žen. S blížícím se obdobím léta, ve kterém ukazujeme svá těla víc než obvykle, může být ale přítomnost akné na hýždích obzvláště obtěžující. Není však třeba se trápit, protože k léčbě a prevenci akné na zadku existuje několik účinných tipů.

Podobně jako u akné v obličeji mohou být příčiny akné na zadku různé, od hormonální nerovnováhy až po genetické faktory. Dr. Noelani Gonzalezová, hlavní sestra v nemocnici Mount Sinai, vysvětlila stránkám nymag.com, že se může vyskytnout kombinace komedonů (bílých a černých teček), pustul (vřídků naplněných hnisem), papul (skvrn bez hnisu) a cyst. Případně může být viníkem pupínků folikulitida, zánět vlasových folikulů, který často vede k hrbolkům mylně považovaným za akné.

Jak se chránit před pupínky na zadku

Pokud vás ale netrápí folikulitida, ale opravdové akné, je důležité vědět, jak s ním bojovat. Klíčová je především prevence. Doktorka Deanne Robinsonová, dermatoložka oslovená stránkami elle.com, doporučuje udržovat čistou a suchou pokožku. Zásadním krokem je také rychlá výměna vlhkého oblečení, pokud rády cvičíte, a pravidelné mytí těla. Výběr správného tělového mýdla může také pomoci udržet oblast čistou a bez vřídků. Po očistě doporučuje doktorka Robinsonová použít nekomedogenní krém a před oblékáním počkat na jeho úplné zaschnutí.

Pro milovnice cvičení také Robinsonová doporučuje přípravky obsahující jedlou sodu a složky neutralizující zápach, které pomáhájí absorbovat vlhkost a pot. Aplikace před oblečením legín nebo šortek na cvičení může být při prevenci akné na zadku velmi účinná.

Hlavní zásada: nevymačkávat

Pokud jde o pokušení pupínky na zadku vymačkávat, tak na to rovnou zapomeňte. Vymačkávání může nejenže může zhoršit zánět a rozšířit infekci, ale také může potenciálně vést k jizvení a pozánětlivé hyperpigmentaci. Je důležité si uvědomit, že pokusy o vymačkávání cyst nebo vřídků nejsou vhodné, protože nejsou přístupné z povrchu kůže a jen si tím způsobíte silný zánět. V případech, že na sobě objevíte takovéto nevymačkatelné vřídky, může být nutné vyhledat odbornou lékařskou péči, včetně podání antibiotik, injekcí nebo drenáže.

Pokud jde o léčbu folikulitidy, je přístup podobný jako při léčbě obličejového akné. Radí se vyhledávat účinné látky běžně používané pro boj s akné, jako je kyselina salicylová a benzoylperoxid. Aplikace těchto přípravků na hýždě může pomoci zmírnit příznaky folikulitidy, stejně jako běžného akné.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky