Lyžování: 30 min/150 kcal

Jaký jiný sport by mohl být v naší top 5, než sjezdové lyžování. U tohoto sportu jde spíše o zábavu, než že by se na něj pohlíželo jako na prostředek hubnutí. Což ale neznamená, že při něm nezapracujete na kondici. Výdej energie záleží hlavně na tom, jak rychle a v jakém terénu lyžujete. Čím rychleji lyžujete, čím horší je terén, tím více kalorií spálíte. K tomu všemu posilujete srdce a kardiovaskulární systém a pak zvláště zadek a stehna. Alternativou je snowboarding, který je o něco náročnější, a proto při něm spálíte za 30 minut až 210 kalorií.

Bruslení: 30 min/200 kcal

In-liny nechte ve skříni a až do jara na ně zapomeňte. Ale jestli vás bruslení baví, vraťte se do dětských let a vyrazte na led. Lední bruslení zpevňuje hýždě, stehna i boky, nezatěžuje klouby ani páteř. Možná už jste to zapomněli, ale na zimních stadionech se v zimě bruslí i dneska. Navíc to nestojí tolik peněz a k pohybu vám bude hrát moderní muzika. Jen tam většinou bývá hodně lidí, ale i s tím si určitě zvládnete nějak poradit. A jak docílit hubnoucího efektu? Je potřeba bruslit delší dobu, piruetky jsou sice hezké na efekt, ale pro kondici nic extra. Dbejte na techniku jízdy, myslete na bezpečnost a vydržte na ledě aspoň hodinku.

Běžecké lyžování: 30 min/240 kcal

Oproti sjezdovému lyžování běžky nejsou žádná flákárna. Jde o jeden z nejvíce náročných aerobních sportů. A právě proto se při něm hodně dobře hubne. Ze svalů při jízdě na běžkách posílíte nohy, hýždě, záda, paže a hrudník. K tomu všemu ještě připočítejte pozitivní vliv na srdce. Rozhodně vám doporučujeme se hned při první příležitosti nestrhat, ale zátěž přidávat postupně. Kromě dobrého běžeckého vybavení si pak také pořiďte dobré oblečení. Ideální je, pokud bude funkční, dobře saje pot a chrání tělo před chladem a větrem. Pak také nezapomeňte namazat si obličej krémem s ochranným faktorem a nandat si sluneční brýle.

Sáňkování/bobování: 30 min/170 kcal

V zimě rozhodně nesmíme zapomenout na sportovní zábavu, která je oblíbená zvláště u dětí. Ale i dospělí si občas rádi zařádí na sáňkách, bobech nebo pekáči. Jízda dolů sama o sobě moc náročná pro tělo a kondici není, ale to, co nám zefektivní spalování tuků je pak ten výběh po svých nahoru do kopce. Zátěž ještě zvýšíte tím, že malé děti budete na sáňkách nahoru do kopce vytahovat. Procvičíte nohy a posilníte srdce a při balancování na sáňkách pak také zádové a břišní svalstvo. A to by bylo, kdyby večer na váze ručička neukazovala alespoň o kilo míň.

Zimní triatlon: 30 min/300 kcal

Máme tady něco i pro velké sportovní fajnšmekry – zimní verzi známého triatlonu. Disciplíny jsou téměř stejné jako u klasického triatlonu. Zde je to běh, jízda na kole a namísto plavání soutěžící čeká běh na lyžích volnou technikou. Triatlonista musí uběhnout 7 – 9 km ve sněhu, 12 – 14 km ujet na horském kole a na běžkách pak uběhnout 10 – 12 km. Zkusíte to? Prý je ale mnohem náročnější než klasický triatlon.

Mohlo by vás také zajímat: Pozor na závislost na sportu!