Mohlo by vás také zajímat: Odšťavňovače: zkapalněte vitaminy nebo Vitaminy schované v dobrém jídle
Spolu s Monikou Divišovou, nutriční poradkyní a majitelkou společnosti Wellnessia, jsme pro vás připravili hned deset důvodů, proč odšťavňovat.
1. Koktejl vitaminů a minerálů
Konzumace ovoce a zeleniny v syrovém stavu nám dává velké množství pro tělo nezbytných vitaminů, minerálních látek, enzymů a vlákniny. Do několika sklenic čerstvého džusu je možné vtěsnat maximální množství živin z takového množství ovoce a zeleniny, které není možné během jednoho dne sníst. Přitom platí, že zelenina a ovoce jsou potraviny s nutričně velmi vysokou hodnotou, obsahují ale přitom málo kalorií.
2. Prospěšné enzymy
V čerstvých šťávách jsou enzymy, které napomáhají při trávení. Odstraňují plynné prostředí, které může vést ke kvašení, přemnožení bakterií a nerovnováze ve střevech. Oproti tomu tepelnou úpravou zeleniny se enzymy ničí, stejně tak se znehodnocuje nutriční hodnota zeleniny.
3. Dobrá vstřebatelnost živin
Efektivita vstřebání tekutých látek je mnohem rychlejší než u pevné stravy. Když tedy vypijete čerstvou šťávu, všechny vysoce koncentrované živiny jsou dokonale stráveny během několika minut. To se hodí, když potřebujete okamžitě načerpat energii – třeba ráno nebo po sportovním výkonu.
4. Maximum zdraví prospěšných látek
Vláknina, obsažená v jídle, zpomaluje vstřebávání rychlých cukrů, což je její velmi pozitivní efekt na naše zdraví. Zároveň však zabrání vstřebání některých důležitých živin. Procesem odšťavnění se velká část vlákniny ze zeleniny a ovoce odstraní, a proto vstřebáme vitaminy a minerály v džusu velmi rychle.
5. Zvýšení konzumace ovoce a zeleniny
Všichni víme, že koupit si bagetu nebo strčit mraženou pizzu do trouby je jednodušší než dělat salát se zálivkou. Bohužel, všechna takováto jídla se negativně podepisují na našem organismu. Když si ale uděláte šťávu, tělo dostane přesně to, co potřebuje.
Většina dětí ve svém jídelníčku trpí velkým nedostatkem ovoce a zeleniny. Kvůli sladkostem a překořeněným jídlům jim zelenina nechutná. Snížení imunity, poruchy soustředění, ekzémy, časté kašle a rýmy mají úzkou souvislost s nedostatkem potravin s vysokou nutriční hodnotou. Zeleninové šťávy jsou skvělým řešením tohoto problému. Nepříjemná chuť zeleniny je mezi ostatními chutěmi sladkého ovoce ve šťávách ukrytá.
6. Snadná příprava
S kvalitním odšťavňovačem s mikrosíťovinou to je opravdu radost, včetně umytí to zvládnete za pár minut.
7. Správné PH v těle
K udržení optimálního pH krve by se z 80 % měla konzumovat jídla, která jsou zásadotvorná. Naše krev totiž musí mít stabilní, lehce zásadité pH 7,4. Nerovnováha pH v našem organismu vzniká z jídla, pití a také stresu. Veškeré jídlo, které jíme, na náš organismus působí buď kyselinotvorně, nebo zásadotvorně. Silně kyselinotvorné potraviny jsou například sladké sycené nápoje (hlavně „kolového“ typu), alkohol, cukr, káva, maso a mléčné výrobky.
Mezi zásadotvorné potraviny patří zejména zelenina a ovoce, bylinky, mořské řasy, dále ořechy, semena, klíčky, avokádo a další.
Když máme vyrovnané pH, cítíme se uvolnění, klidní, koncentrovaní, bez bolesti a máme hodně energie. Pokud naše tělo musí bojovat s překyselením, může se to projevovat jedním nebo více způsoby: náladovostí, podrážděností, bolestí, vznikem cyst, záněty, špatným trávením.
Jakmile nám kvůli nevhodně složenému jídelníčku klesne pH v organismu, naše tělo musí pracovat navíc, aby zvládlo zpracovat nával kyselosti. Více dýcháme, odvádíme pryč oxid uhličitý, ledviny zvednou kyselost v moči a odvedou ji tím ven. K těmto aktivitám tělo potřebuje zásadotvorné minerály jako například vápník, hořčík, jód a sodík. Když místo výživy buněk používáme tyto živiny na optimalizaci pH, nemůžeme se divit, že nám pak „chybí“ na jiných místech. Tohle je však téma velmi obsáhlé, takže o něm připravujeme speciální článek.
8. Levnější fresh nápoje než z obchodu
Vlastní příprava šťáv vyjde levněji a ještě tím získáte plnou kontrolu nad jejich kvalitou. Jenom zkrátka na začátku musíte investovat do odšťavňovače. Peníze se vám ale velmi rychle vrátí. Pro jistotu sáhněte po odšťavňovači s tříletou zárukou.
9. Šťávu můžete mít kdykoliv s sebou
Ruku na srdce, do tašky si s sebou nevezmete celer nebo půl kila mrkve, maximálně tak jablko. Přes den se pak k ovoci či zelenině většinou dostaneme jen stěží. Tím spíš, že v klasické nabídce restaurací, na pumpách nebo v rychlém občerstvení nejsou k dispozici zeleninové nebo ovocné svačiny. Večer se pak dá už jen velmi těžko dohnat deficit z celého dne. Doma připravenou čerstvou šťávu si ale můžete jednoduše vzít s sebou a mít tak snadný, rychlý a levný přístup k zelenině.
10. Fantastická chuť
Čerstvé šťávy chutnají naprosto skvěle. Na internetu najdete celou řadu receptů, nebojte se ale experimentovat a zkoušet svoje vlastní recepty.