Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Věčný boj: ženy a jejich postava

Věčný boj: ženy a jejich postava!
Věčný boj: ženy a jejich postava!
Zdroj: Thinkstock

Skoro 80 % žen není spokojeno se svou postavou. V pomyslném žebříčku nelibosti vedou velké boky, malá prsa, povislé bříško a velký nos. Proč tomu tak je?

Výzkumníci se žen ptali, jak se jim líbí vlastní tělo, které partie jim nejvíce vadí a jestli jsou spokojeny se stylem života, který vedou. Jen necelých 20 % otázaných žen odpovědělo, že jsou v rámci možností šťastné a nic by neměnily. Nezdá se vám to málo? S čím vším tedy ženy mají problém a hlavně proč?

Hlavní nepřítel? Váha!

Snad žádná žena o sobě nechce nebo nedokáže říct, že je její tělo dokonalé. Již od útlého věku na sobě hledáme chyby, které pak probíráme s kamarádkami. Tlustá lýtka, chlapecká ramena, větší bříško a s postupem věku se přidávají strie a celulitida. Denně slýcháme, že nějaká žena přibrala a že jí ještě žádná dieta nepomohla zhubnout. Snad každá se již setkala s nenáviděným jo-jo efektem. Problémem ale je, že většinou si jenom stěžujeme, hledíme na sebe kriticky do zrcadla a k pohybu nebo změně životosprávy nás nic nedostane. A přitom stačí málo. Začít u hlavy a mít se konečně ráda. Postupně se začne přidávat touha po pohybu a zdravém jídle.

Zdroj: Thinkstock

Řešením je cvičení a zdravé jídlo

S tělem se dají dělat neuvěřitelné věci, pokud pravidelně cvičíme a zdravě jíme. Zpevněné tělo působí jako magnet nejen na muže, ale právě také na ženy, které velmi často a velmi rády srovnávají. 71 % z těch žen, které řekly, že jsou se svým tělem spokojené, pravidelně cvičí – s trenérem nebo samy doma. 57 % z těch, kterým vadí nějaká část těla, se přiznalo, že cvičí méně a někdy dokonce vůbec. A tady máme hlavní problém. Jak ho řešit? Jednoduše: Mějte rády své tělo a samy sebe. Prvním a jediným důvodem touhy po změně ale musíte být VY a nikdo jiný. Kvůli chlapovi, kamarádkám nebo práci to nikdy nejde natrvalo. Pak stačí jen malá změna – nějaký nový zvyk, který bude mít přínos pro vaše zdraví i sebeúctu. Je to kruh - jakmile začnete být spokojené se svým tělem, začnete se o něj také více starat. Čím více se o něj budete starat, tím více se budete cítit šťastnější. A bude to na vás také vidět.

Změňte své myšlení 

Teď si asi říkáte, že není jednoduché jen tak lusknout prsty a o 180 stupňů změnit vlastní myšlení. Ale stačí krůček po krůčku začít měnit své dennodenní návyky.

  • Začněte měnit stereotyp, který vás každý den ovládá.
  • Slibte si, že po určitou dobu budete chodit jenom po schodech – žádné výtahy nebo eskalátory.
  • Vyměňte bramborové lupínky pojídané u oblíbeného filmu za zeleninu a začněte si plnit sny – pozitivní emoce nás totiž mohou posouvat dopředu mnohem rychleji.

Mohlo by vás také zajímat: 7 chyb, které zpomalují hubnutí nebo Štíhlejší díky chilli? Jde to!

Zdroj: Thinkstock

A nejen to: dávejte srdci, tělu i mysli odměny za každý úspěšný krok, který uděláte. Protože motivace je důležitá a i když jsme napevno rozhodnuté, že změnu potřebujeme, musíme samy sebe chválit a odměňovat. Kromě toho, že všechny tyto kroky jsou dobré pro vaše tělo a udržení si váhy, správná životospráva a cvičení také zlepší vaši náladu, výkonnost v práci a pocítíte, že najednou máte kontrolu nad svým životem. Jakmile se totiž donutíte jít do posilovny i třikrát týdně, zjistíte, že jste schopna dělat i jiné „větší“ věci, které pro vás do této chvíle byly tabu.

Nechtějte jen zhubnout, chtějte víc!

Cvičením se také zbavujete stresu a možná o tom nevíte, ale díky tomu si prodlužujete vlastní život. Takže mějte širší okruh cílů než jen snížení váhy, a to snížení stresu a utužování zdraví (jako prevence proti cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, vysokému cholesterolu atd.). Toto je nejlepší strategie, jak se připravit na úspěch a šťastnější mysl. A tak, když se cítíte na dně a nejste spokojené samy se sebou, zkuste udělat jeden malý zdravý krok kupředu a sledujte, jak vás tělo bude s láskou následovat. A to je ta hlavní přísada, ze které je štěstí vyrobeno.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky