S nemocí jsem uzavřel pakt o neútočení, říká cestovatel

S nemocí jsem uzavřel pakt o neútočení, říká cestovatel

Sedmačtyřicetiletý Aleš Zajíček je cestovatel tělem i duší. Projel křížem krážem kus Evropy, navštívil Nepál, Kamčatku i Barmu. Právě po návratu z ní, v březnu 2013, začal pociťovat, že něco není v pořádku. Po dlouhé cestě klimatizovaným letadlem se dostavilo velké nachlazení a celkově se cítil hodně unavený. Pak mu zničehonic během tří dnů částečně ochrnula levá ruka a noha, a proto se vzhledem ke zhoršování stavu vypravil v neděli odpoledne do Thomayerovy nemocnice na pohotovost. Odtud pak pokračoval přímo na neurologii.

Tehdy však Alešovi ještě nesdělili, že má roztroušenou sklerózu, první diagnóza zněla: zánět dutin a souběžně lékaři provedli první neurologická vyšetření. Po třech dnech v nemocnici a dalších nezbytných speciálních vyšetřeních mu oznámili, že má RS. „Zpočátku to byl šok a s diagnózou jsem se těžce smiřoval přibližně 3 měsíce. Neuvěřitelně mi pomohla partnerka Jana – ta mi byla nejenom psychickou oporou, ale zabojovala i s „úřednickým šimlem“, abych dostal moderní léčbu a postavil se na nohy,“ vzpomíná Aleš. „Na začátku jsem v podstatě jen ležel. Když jsem se vydal na procházku, vydržel jsem tak pět minut. Ale postupně se to zlepšovalo, až jsem se srovnal."

Jakmile se Aleš nejen za pomoci partnerky Jany stabilizoval, rozhodl se, že s nemocí zabojuje, jak sám říká – „Duši mám zdravou. Jen tělo je nemocné.“

Každý den si píchá injekce a to je vlastně to jediné omezení. „Nepociťuji žádné vedlejší účinky a věřím, že vše díky lékům zvládnu,“ říká Aleš. Jeho první kroky tři měsíce po diagnóze vedly ze Špindlerova Mlýna na Luční Boudu a zpět kolem Bílého Labe - 20km procházka po horách. A ono to šlo! Aleš se svojí partnerkou Janou začali podnikat výlety, jako by žádná RS nebyla. „Vyrazili jsme například na Šumavu a ušli 32 kilometrů z Kvildy na Kvildu. A když jsme po 27 kilometrech už sotva pletli nohama, dali jsme si v šumavské hospůdce polévku a zbytek výletu již došli v pohodě,“ popisuje s nadsázkou Aleš.

Limity svého těla zkouší neustále, v loňském červenci v Alpách ušli s Janou za zhruba pět a půl hodiny bez zastávky asi 25 kilometrů s vysokým převýšením. „Večer jsem pak cítil neskutečnou únavu, která ale naštěstí po vydatném spánku zmizela,“ vzpomíná Aleš. „Na doporučení lékařů jsem přestal kouřit a i toto pozitivně ovlivňuje náš rodinný rozpočet. Jídelníček plný vitamínů i minerálů a dostatek pohybu pomáhá udržovat mé tělo v optimální kondici a nedává zatím nemoci prostor na zlobení,“ doplňuje výletník.

Postupně tak Aleš s partnerkou Janou navázali na svá předchozí cestování do cizích zemí, vyrazili na Fidži a později procestovali i Filipíny. „Tady se nám tak zalíbilo, že bychom se tam letos chtěli podívat znovu. Odlet plánujeme počátkem prosince a návrat po Novém roce. Rádi bychom objevili nejen pro nás další zajímavá místa, těch je tam více než dost,“ usmívá se Aleš. V červnu už stihli projít řecký ostrov Lesbos a plánují - pokud zdraví dovolí - v dalších letech prozkoumat a seznámit se s kulturami z částí světa, do nichž zatím ještě nezavítali.

„S nemocí mám dohodu - pakt o neútočení. To znamená, že já neútočím na ni, ona neútočí na mě, a když je hodná, beru ji s sebou na výlety. A už jsme tak spolu procestovali řadu zajímavých míst. Ona je zvědavá holka, stejně jako já s Janinou, a tak nám to cestování snad nezkazí,“ dodává Aleš.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.
Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředí v této oblasti. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt na portále www.rskompas.cz
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek