Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Největší revoluce v plážové módě přišla ve 40. letech

Největší revoluce v plážové módě přišla ve 40. letech
Největší revoluce v plážové módě přišla ve 40. letech
Zdroj: Thinkstockphotos.com

Léto už je brzy tu, a tak opět nastává čas provětrat ze šatníku plážovou módu. Pokud se však trápíte tím, co letos obléci k vodě, pak vězte, že rozhodně není důvod.

Dnešní doba je velmi benevolentní, a tak zda vyrazíte na pláž v jednodílných či dvoudílných plavkách, zda se zahalíte pareem nebo zda zvolíte pro zakrytí boků sukýnku, je jen na vás. Důležité je, v čem se cítíte dobře. Bohužel ne vždy byla doba tak tolerantní.

20. léta a 30. léta patřila jednodílným plavkám

jednodílné plavky jednodílné plavky Zdroj: Thinkstockphotos.com Koupání před 100 lety by pro všechny zmlsané moderní dobou jistě nebylo nic příjemného. Ve 20. letech 20. století sice už ženy mohly k vodě vyrazit mnohem odhalenější, než tomu bylo v 19. století, ovšem i tak to na dnešní poměry bylo dost.

Plavky byly ušité z vlny, která není ideálním materiálem do vody. Po namočení ztěžkla. Vždy se dbalo na to, aby dámy svým odhalením nepohoršovaly. Plavky proto byly vcelku a bez vypasování. Jejich součástí byla kraťounká mini sukýnka.

Ve 30. letech se ze sukýnky staly kraťásky a vlna se vyměnila za elastické materiály, které byly vhodné do vody a příjemné na těle. Plavky tak už nebyly neforemným kusem oblečení, ale začínaly zvýrazňovat ženské přednosti.

Výstřihy, které dělaly krásný dekolt, se velmi rychle staly populární u mnoha žen i mužů. Díky upnutému střihu a materiálu byl pohodlnější také pohyb ve vodě.

Ve 40. a 50. letech přišla revoluce v podobě bikin

Největší zlom přišel ve 40. letech. Z jednodílných plavek se staly dvoudílné. První bikiny byly představeny roku 1946 francouzským designérem Louisem Réardem. Ženské proporce najednou byly zvýrazněny jako nikdy předtím. Není divu, že se našlo mnoho odpůrců.

I nadále plavkové kalhotky byly navrhovány s krátkými nohavičkami a s vysokým pasem. Postupně však módní návrháři začali bikiny navrhovat čím dál odvážnější. Hrdými nositelkami těchto plavek byly Marilyn Monroe a Brigitte Bardot.

V 50. letech si mnozí ještě stále nemohli na bikiny zvyknout, a tak byly navrhovány jednodílné plavky, které velice důmyslně zdůrazňovaly ženské linie. Důraz byl kladen na poprsí a boky. Podprsenky byly doplněny o kostice, díky kterým byla ňadra zvednuta. Nedílnou součástí plážové módy byly také doplňky, především sluneční brýle.

Druhá polovina 20. století přála zábavě a odhalování

60. léta návrháři využili k odhalování ženské kůže, a tak trendy plavky byly dvoudílné. Světem vládl rock and roll a zábava. Právě proto byly v oblibě sportovnější střihy plavek. Spodní díl měl stále nohavičky a vyšší pas, který se pomaličku začínal snižovat.

V zábavě lidé pokračovali také v 70. letech, což se odrazilo v designu plavek. Sexuální revoluce s sebou přinesla odhalování těl. Plavky začaly být skromnější a spodní díl již dovolil ukázat pupík. Malá revoluce začínala také v barvách. Výrazná oranžová či žlutá již nebyla výjimkou na přeplněných plážích.

90. léta patřila oblíbenému seriálu Pobřežní hlídka. Mnohé ženy se inspirovaly v plážové módě hlavní představitelkou Pamelou Anderson. Ta nosila červené plavky s velkým výstřihem a s velkým vykrojením, což mělo za následek, že se spodní díl plavek proměnil v odvážná tanga.

Tip na závěr: Podívejte se na tříminutové video, jak se měnila plážová móda.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky