Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Filmová diva Carole Lombard: Nešťastným rozhodnutím zabila sebe i svou matku

Gable-Lombard, nejslavnější pár Hollywoodu své doby.
Gable-Lombard, nejslavnější pár Hollywoodu své doby.
Zdroj: Koláž Šíp
Gable-Lombard, nejslavnější pár Hollywoodu své doby.

Málokdo může říct, že o život přišel tak, že si hodil mincí. V případě Carole Lombard (†33), jedné z největších hvězd své doby, to ale platilo stoprocentně. Navíc s sebou vzala i další dva životy.

Vydělávala pětkrát víc než prezident, měla za manžela muže, po němž toužily snad všechny ženy, a plnými hrstmi rozdávala smích. Na přelomu 30. a 40. let byste v Americe nenašli známější a oblíbenější herečku. Škoda, že všechno tak náhle utnula tragická havárie.

Rozpad rodiny

Sice pocházela ze zámožné rodiny, ale úspěch tím zaručený neměla. Na svět přišla 6. října 1908 ve městě Fort Wayne ve státě Indiana jako Jane Alice Peters. Spolu se dvěma staršími bratry vyrůstala v prostředí plném stříbrných lžiček, ale i v tak noblesních kruzích se dějí nepěkné věci.

Když bylo Jane šest let, matka Elizabeth se od manžela Fredericka odstěhovala do Los Angeles a vzala s sebou i děti. Sice se nikdy nerozvedli, ale jak čas plynul, bylo sourozencům jasné, že se tatínek už nevrátí. Rodina sice byla nekompletní, chudobou ale netrpěla, otec posílal dost peněz na zajištění blahobytu, na který byla zvyklá. Matka se tak mohla věnovat nové lásce – spirituální nauce původem z Persie. Zatímco se zabývala šířením dobra a humanity, z její dcery vyrůstalo pěkné kvítko. Těžko říci, zda to bylo nedostatkem otcovského dohledu, ale s Jane šili všichni čerti. Energii alespoň částečně vybíjela ve sportu. Doma se jí hromadily poháry za výkony v atletických, plaveckých nebo volejbalových soutěžích. Milovala i baseball a právě na jednom zápase si jí všiml režisér Alan Dwan. „Měla více síly než všichni kluci. Přesně takovou dívku od rány jsem hledal," vysvětlil, proč jí v roce 1921 nabídl roli ve filmu. Jane se zdráhala, ale její matce zasvítily oči. Začátek slavné kariéry se však ještě nekonal.

Elizabeth s dcerou obcházela konkurzy, ale v následujících třech letech se setkávaly jen se zamítavým vrtěním hlavy. Záblesk naděje přišel ve chvíli, kdy dívku pozvali na kamerové zkoušky pro film Charlieho Chaplina Zlatá horečka. Ani tentokrát z toho nic nebylo. Matka ovšem nakonec dokázala najít tu správnou nitku, která je provedla bludištěm zavřených dveří až k těm správným. Jane bylo 16 let, a protože rozhodně nebyla ošklivá, dostala první hereckou smlouvu. Také si poprvé změnila jméno. Z obyčejné Jane se stala šmrncovní Carol, což bylo jméno dívky, s níž hrávala tenis.

Nejistá operace

Carol opustila školu, aby se mohla práci věnovat naplno. „Většinou jsem se jen přihlouple usmívala na hrdinu, a když bojoval s protivníkem, vřeštěla jsem strachy. Pěkně mě to štvalo," vzpomínala později.

Odreagovala se alespoň po práci. Brzy se stala hvězdou nočního života hollywoodské smetánky, obrážela kluby a vyhrála několik tanečních soutěží v charlestonu. Začal se plnit i seznam jejích milenců. Podle rodinné známé si změnila i příjmení na Lombard. Ani to ale nestačilo. Nakonec to Carol řekli filmoví šéfové naplno. Vadila jim jizva na tváři, kterou před lety utrpěla při automobilové nehodě. Začínající herečka byla zoufalá, přesto se rozhodla jít do rizika. Plastická chirurgie byla tehdy v plenkách, takže zákrok, po němž měla být jizva méně patrná, byl sázkou do loterie. Tentokrát jí ale přálo štěstí. Operace se zdařila, přesto si Carol po zbytek kariéry dávala velmi záležet na líčení a nasvícení každé scény.

Skandální vztah

V roce 1928 začala dostávat i role, kde mohla ukázat něco z hereckého talentu. Její hlavní parketou se staly potrhlé komedie, kde uplatnila svou výbušnost. Divákům se zalíbila, a nejen jim. V roce 1930 při natáčení okouzlila o 16 let staršího herce Williama Powella. Přestože šlo o spojení diblíka s filozofem, o rok později měli svatbu. Podle předpokladů vztah dlouho nevydržel, rozpadl se po 28 měsících.

Tehdy si Carol naposledy upravila jméno. Na konec křestního jména si přidala e. Původně ji tak uvedli v titulcích jednoho filmu omylem, ale jí se to velmi zalíbilo.

V roce 1932 se před kamerou poprvé potkala s Clarkem Gablem. „Přestože jsme spolu měli několik žhavých milostných scén, nikdy se mě ani na chvíli nezmocnilo skutečné vzrušení," říkala Carole. Tehdy ještě netušila, co ji čeká.

Ve druhé polovině 30. let měla komedií plné zuby a vysnila si, že získá Oscara. Přizpůsobila tomu výběr filmů, ale vrcholem jejího snažení byla jedna nominace na zlatou sošku v roce 1937. „Moje jméno prostě neprodává lístky na vážné filmy," povzdychla si. Smutná být ale nemusela. Ve stejném roce se stala nejlépe placenou herečkou Hollywoodu, její příjem byl pětkrát vyšší, než měl prezident USA, na což reagovala slovy: „Osmdesát procent z toho odevzdám státu, ale jsem šťastná, že tím pomáhám k jeho rozkvětu." Obratem jí přišel děkovný dopis podepsaný prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem.

Od roku 1936 poutala pozornost románkem s Clarkem Gablem. Jiskra mezi nimi přeskočila na jednom večírku, ale vztah se snažila držet v tajnosti, protože její o sedm let starší milenec byl ženatý. Když se aférka provalila, Gable požádal o rozvod, ale jeho žena Maria Langham dělala velké potíže a nakonec vysoudila tehdy nevídanou sumu půl milionu dolarů.

Nenaplněná touha

Carole se za svou lásku provdala na jaře 1939 a hned začala myslet na založení rodiny. Dva potraty jí ale přinesly kruté vystřízlivění. Nepomohli ani specialisté na umělé oplodnění. Možná je ale dobře, že to tak osud zařídil. Kdyby děti měla, vyrůstaly by bez matky.

V lednu 1942 se Carole vydala do rodné Indiany, aby podpořila akci na prodej válečných dluhopisů. Díky její účasti získaly Spojené státy za jediný večer dva miliony dolarů, což bylo rekordní číslo. Když splnila povinnost, toužila být co nejdříve u manžela v Los Angeles. Našla si nejbližší letecký spoj, ale její maminka a Gableův agent Otto Winker, kteří ji doprovázeli, trvali na původním pánu. Podle něj měli cestovat zamluveným spojem až další den. Carole navrhla, ať si hodí mincí. Vyhrála, čímž jim nevědomky podepsala rozsudek smrti. Stroj havaroval 16. ledna krátce po sedmé hodině večerní jen asi 50 kilometrů od cíle. Pilot narazil do úbočí kopce a všech 22 lidí na palubě zahynulo. 

Co ještě nevíte

* Už když USA vstoupily v roce 1941 do války, Carole po manželovi chtěla, aby narukoval do armády. Gableovi se do toho příliš nechtělo. Až po její smrti nastoupil k letectvu.

* Měla jezevčíka jménem Komisař, který proslul tím, že Gablea absolutně neposlouchal. Po její smrti se ale od něj nehnul na krok.

* Armáda po ní pojmenovala nákladní loď, která byla spuštěna na vodu v roce 1944.

* Byla třetí z pěti Gableových manželek. Když v roce 1960 zemřel, uložili ho právě po jejím boku.

* Její rodný dům je nyní historickou památkou.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky