Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co by měla každá maminka vědět?

Co by měla každá maminka vědět?
Co by měla každá maminka vědět?
Zdroj: archiv

V průběhu těhotenství i následně po porodu se rodiče musí vypořádat s mnoha překážkami. Po nákupu dětského oblečení, vybavení pokojíčku a sehnání toho správného kočárku přicházejí i administrativní záležitosti. K narození miminka se váže i přihlášení ke zdravotní pojišťovně. Co mohou ženy po porodu i během těhotenství od pojišťoven získat jako bonus a jaké jsou jejich povinnosti?

„Poté, co jsem otěhotněla, jsem si zjistila, jaké povinnosti a možnosti se mi otevírají díky mému zdravotnímu pojištění,“ říká nastávající maminka Nela Tejnorová, která během těchto dní přivede na svět syna Filípka. Během příprav na příchod nového člena rodiny navštěvovala Nela přípravný předporodní kurz, na který jí její pojišťovna přispěla. „Před otěhotněním jsem si mohla vybrat, zda mi má pojišťovna přispěje na předporodní kurzy nebo genetiku. Nakonec jsem zvolila kurzy, které mi dodaly odvahu do blížícího se porodu,“ dodává paní Tejnorová. „Zjistila jsem si, že moje pojišťovna hradí po 12. týdnu těhotenství předporodní kurz nebo možnost účasti tatínka u porodu, a tak jsem tu také,“ přidává další zkušenost vedle sedící nastávající maminka, Lucie Juppová z Hýskova, kterou čeká porod v létě.

Po porodu nastává pro každou novopečenou maminku náročný rok, který začíná tím, že své miminko musí do osmi pracovních dnů od narození přihlásit u zdravotní pojišťovny. Dle zákona se dítě stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je nahlášena i jeho matka. V případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je možné zaslat tuto přihlášku i on-line z pohodlí domova.

Informace pro nastávající maminky o jejich právech a povinnostech má například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zveřejněné na webových stránkách. Pojišťovny často hradí nastávajícím maminkám např. předporodní kurzy, genetiku, odběr pupečníkové krve, příspěvek na epidurální analgesii nebo účast tatínka u porodu. „V našem programu jsou zahrnuty i příspěvky pro kojící matky. Přispíváme například na cvičení po porodu, pomůcky pro kojení, plavání, monitor dechu nebo očkování,“ říká mluvčí pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková. „Obecně se dlouhodobě snažíme, aby naši pojištěnci žili kvalitním a zdravým životem, proto vytváříme podpůrné projekty. Nejedná se jenom o programy pro těhotné a kojící, ale i pro širokou veřejnost,“ dodává Kadečková.

Mohlo by vás také zajímat: Domov by měl být pro děti bezpečný

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Také jste propadli svíčkám?

Také jste propadli svíčkám?

"Pálit svíčky" je dnes hitem. Svíčky se v současnosti používají hlavně pro dekoraci, okrasu či vůni, než pro svícení, což byl důvod jejich vzniku.

Akční letáky