Beran

21. 3. – 20. 4.

Vládnoucí planetou tohoto znamení je bojovný Mars, brzy se přesvědčíte o tom, kdo domácnost řídí. Tyto děti jsou aktivní a pohotové jak fyzicky, tak duševně. Brzy začínají mluvit, lézt, postaví se nečekaně na vlastní nohy a chodí. Začnou si uvědomovat svou osobnost, což dají ostatním členům rodiny (a to i starším sourozencům) patřičně najevo.

Jak na ně?

Je důležité vašeho akčního Beránka hlídat, protože si může přivodit nejednu bouli nebo bolístku. Od útlého věku potřebují autoritu a trpělivost, ale také spoustu zábavy a činnosti. Jsou soutěživé, milují výzvy, rády vítězí. Pro jejich zabavení musíte mít stále nové nápady a akční denní program.

Jsou ctižádostivé, odvážné a samostatné, takže se nebojte svěřit jim důležité úkoly. Nezbytné je však pohlídat, aby nepodléhaly své impulzivní povaze a dokázaly dané úkoly dokončit. Zaujmout Berana není těžké, ale udržet jeho pozornost je mnohdy nad lidské síly.

Puberta: S Berany si můžete opravdu užít. Jsou vzpurní a mnohdy se brzy chtějí z dosahu rodičovské péče vzdálit a vydat se vlastní cestou. Vnitřní přetlak jim pomáhá ventilovat sport a další fyzické aktivity, ke kterým patří i sex. S tím většinou začínají ze zvědavosti velmi mladí.

Býk

21. 4. – 20. 5.

Vyžaduje stabilitu, klid, fyzické bezpečí a také pohodlí. Malí Býčci nevyžadují tolik pozornosti jako jiná znamení, ale musí pociťovat, že ho rodiče opravdu milují. Tyto děti jsou tak trochu konzervativní, při častých změnách trpí. Těžko se také vzdávají svých hraček, oblečení i věcí, protože mají vrozenou touhu vlastnit.

Jak na ně?

Nejraději si hrají s hračkami a vy můžete být jistí, že po několika hodinách je najdete na stejném místě. Slabou stránkou malých Býčků bývá lenost. Důležité je dodržovat čas her i povinností a dohlížet na včasné splnění zadaných úkolů. Určitě se vyhněte fyzickým trestům, protože s potomkem pak nehnete a navíc může dlouho trucovat.

Jeho pozornost získáte pochvalou, vlídným slovem a dárky. Toto znamení je materiálně orientované a jeho planetou je Venuše. Proto se zvláště u dívek časem objevuje velká náročnost. Oblečení i krásné doplňky mohou ohrožovat rodinný rozpočet, ale když odmítnete, chápou to jako nedostatek přízně.

Puberta: Při dospívání s nimi nebývají problémy, musí mít ale dostatek smyslových podnětů. Nejlépe prostřednictvím výtvarných nebo hudebních kroužků. Jsou klidní, ale výbuchy vzteku se dostaví, když cítí ohrožení svých jistot nebo osobního prostoru.

Blíženci

21. 5. – 21. 6.

Narodil se vám potomek, díky kterému se hodně naučíte. První vzdušné znamení pod vládou Merkura je velmi zvídavé. Dítě bude určitě velmi komunikativní a společenské, už odmala bude vyžadovat technické komunikátory – mobilní telefon, internet atd. Nebezpečím je pro něj podlehnutí virtuálnímu způsobu života. Dalším problémem těchto dětí bývá netrpělivost a problémy s koncentrací.

Jak na ně?

Pořiďte si encyklopedie a připravte se na soustavnou didaktickou výchovu. Blíženec neznalosti neodpouští. Je roztomilý, cele si vás získá, ale nesmíte zapomenout na řád a systém, protože ten je pro jeho zdárný vývoj nanejvýš důležitý. Hrozí mu totiž velká rozmanitost zájmů, které jej mohou odvádět od podstatných věcí. Při výchově musíte být přísní a systematičtí.

Zmatky možná zažijete při výběru školy a následného povolání. A to i v případě, že dosahují výborných studijních výsledků. Jejich planeta Merkur předurčuje práci, která rozvine jejich komunikační dovednosti a uspokojí věčný hlad po informacích.

Puberta: Budete nejspíš svědky rychlých emočních zvratů a změn nálady. Potomek touží žít společensky, smiřte se s tím, že buď bude často pryč, nebo bude váš dům, či byt plný jeho kamarádů. Ani s milostnými zkušenostmi nebude pozadu. O tom, jak děti přicházejí na svět, ho dříve než vy poučil kamarád nebo spolužák.

Rak

22. 6. – 22. 7.

Již v útlém dětství si vytvářejí silné vazby na rodinu, zvláště pak na matku. Žádají enormní množství pozornosti, projevů lásky a také chválení. Mají velmi rozvinutou fantazii, udělejte si čas jen pro ně a budou vám vyprávět vlastní příběhy, ze kterých se poučíte o jejich citlivé dušičce. Tyto děti jsou silně emocionální a typické jsou pro ně časté výkyvy nálad, většinou v souladu s lunárními cykly, protože vládkyní Raka je Luna. Proto zvláště kolem úplňku nebo novoluní mohou být nervóznější, více zlobit nebo se uzavírat do sebe.

Jak na ně?

Povahově se Raci řadí mezi flegmatiky, což se může také odrazit na studijních výsledcích. Nebývají příliš ctižádostiví, proto je důležité, abyste na ně důsledně a trpělivě dohlíželi. Ke zdárnému vývoji potřebují malí Ráčci vlastní prostor, kde se mohou cítit bezpečně, snít a fantazírovat. Sem se rovněž v potřebě nutnosti před všemi schovají.

Rak má silnou potřebu rodinného zázemí, opory a útočiště, protože bývá velmi citlivý. Trpí při různých rodinných konfliktech a rozchod rodičů ho může výrazně poznamenat. Pokud je vše, jak má, v žádném případě neodchází z domova jako první, drží se dlouho máminy sukně. Někdy bohužel celoživotně.

Puberta: Dospívají a vyvíjejí se o něco později než například děti v ohnivých znameních (Beran, Lev, Střelec). Bývají také opatrnější a více než ostatní se bojí ochutnat zakázané věci (kouření, alkohol atd.). Také v oblasti prvních milostných zkušeností váhají a čekají na opravdovou lásku.

Lev

21. 7. – 20. 8.

Většinou je osobnost již od útlého věku a dává to o sobě patřičně znát. Tomuto znamení vládne Slunce, což se může projevovat právě v egocentrických sklonech. Vzhledem k velkému sebevědomí je nutná pevnější ruka a rázná výchova. Lví děťátko chce řídit sourozence, kamarády, otce s matkou i učitelku. Na druhé straně je soucitné, dokáže se zastat slabších, a to někdy velmi razantně.

Jak na ně?

Od dětství má vrozenou touhu vést, řídit a také projevovat svou tvořivost a hravost. Nechte mu prostor pro trochu teatrální předvádění, protože publikum musí mít k tomu, aby se cítil šťastný. Netrápí ho problémy s přijímáním obdivu, naopak nemívá nikdy dost.

Lev bývá aktivní v oblastech, které ho zajímají. Běda však když jej něco nebaví. Bude se vykrucovat a vymlouvat, projeví se jeho lenivá letora. Dokáže si druhé lehce podmanit, proto je nezbytné potomkovi co nejdříve vysvětlit, že ostatní lidé tu nejsou jen proto, aby mu sloužili.

Puberta: Zvládnout Lva není žádná hračka. Ale nebudou s ním velké starosti, jestliže mu včas vysvětlíte jeho práva a povinnosti. Musí mít pocit, že je ostatními obdivován a respektován, pak se jeho psychika a sebedůvěra zdárně rozvíjí.

Panna

21. 8. – 20. 9.

Pro rodiče je toto dítě požehnáním, protože je většinou klidné a poslušné. Někdy může být hodně zvídavé a svými otázkami přivádět dospělé do rozpaků. Nikdy se nespokojí s jednoduchou odpovědí. Svými mudrlantskými výroky nebo reakcemi pobaví i šokuje. Musíte dbát na jeho intelektuální rozvoj.

Jak na ně?

Panny mají tendence sedávat v koutě, prospěje jim sport a pohyb. Nezapomínejte, že mají náročnější zažívací systém, takže pečlivě promýšlejte skladbu jejich jídelníčku. Nenechte je jíst jen to, co jim chutná, což bývají většinou sladkosti. Ke spokojenosti potřebují režim a řád, nesnášejí nečekané změny, mohou pak propadat pocitům úzkosti a strachu.

Bývají stydlivé, mají tendence uzavírat se do sebe, proto rozvíjejte jejich smysl pro kolektiv, společnou hru i práci. Planetou tohoto znamení je Merkur, planeta komunikace a studia. Potomek má za úkol své vědomosti a znalosti co nejvíce rozvíjet. Ocení, když pochválíte jeho studijní výsledky.

Puberta: Známou vlastností tohoto znamení je náročnost a kritičnost, které se během dospívání prohloubí. Svět ale není dokonalý, a tak se u nich může rozvíjet skepse. Veďte potomka k optimismu a k poznání, že vše nemusí vycházet dle našich přání. A to ani když se snažíme.

Váhy

21. 9 .– 20. 10.

Záhy projevují touhu po krásných věcech, hračkách nebo oblečení. Potřebují vyrůstat v klidném prostředí, kde se může rozvíjet jejich cit pro spravedlnost, rovnováhu a harmonii. Těžko se vyrovnávají se stresy, hádkami a napětím, často se pak přizpůsobují druhým, jen aby nastal klid.

Jak na ně?

Hlavním úkolem je naučit potomka, aby dokázal vyjádřit své požadavky a názory i s rizikem, že ostatní s ním nemusí souhlasit. Jinak z vašeho dítěte vyroste ovlivnitelná a nerozhodná osobnost. Objevují se také sklony porovnávat se s vrstevníky, což má za následek malé sebevědomí nebo uzavřenost.

Váhy nebývají ctižádostivé, proto se musí soustavně úkolovat a odměňovat. Se studijními výsledky nemají problémy. Jejich vládkyní je Venuše, planeta krásy, elegance, ale i erotiky a přitažlivosti. Bývají často políbení múzou. Umělecké nadání je důležité dále pěstovat, třeba ve formě koníčků.

Puberta: Váhy brzy projevují zájem o opačné pohlaví a společenský život. Také nebývale dbají o vlastní vzhled a fyzickou přitažlivost. Často jsou velmi sebekritické a náročné, srovnávají se s druhými a mají sklony k sebepodceňování. Ke zdárnému vývoji potřebují pocit lásky a přijetí od druhých.

Štír

21. 10. – 20. 11.

Malý Štír je citlivý a vnímavý, jeho emoce bývají velmi intenzivní. Rodiče by se měli naučit rozpoznávat jeho rychle se měnící nálady a komunikovat s ním tak, aby se dítě nebálo vyjádřit, co cítí. Potomek mívá velkou fantazii, láká ho vše tajemné. Potřebuje klidné prostředí, dostatek času a soukromí.

Jak na ně?

Od dětství jsou to osobnosti, takže jejich výchova nebývá jednoduchá. Ve škole mohou nepatřičnými dotazy terorizovat pedagogy. Potřebují pochopit, že city, které prožívají, jsou v pořádku, jinak vznikne nebezpečí, že emoce potlačí, uzavřou se do sebe a v dospělosti se stanou citově chladnými lidmi.

Duše mladého Štíra vše prožívá intenzivně. Je to tím, že jejich vládcem je Pluto, který představuje nevědomí. U dítěte odmalička rozvíjejte kreativitu, pořiďte mu zvláštní hračky, např. hlavolamy, ve kterých může něco objevovat.

Puberta: Připravte se na jejich rychlejší vývoj a erotickou zvídavost. Lze říct, že tito zrozenci potřebují opravdu chápající a tolerantní rodiče, v opačném případě hrozí problémy s uzavřeností a deprese. Důležité je najít způsob, jak je naučit, aby se vyrovnali se zklamáním pramenícím z necitlivosti okolí.

Střelec

21. 11. – 20. 12.

Toto dítě vám dokáže, že dosud byl váš život nudný. Je živé a zvídavé, potřebuje se cítit samostatné. Zapomeňte na přísnou výchovu, nezalekne se zákazů, ani tělesných trestů. Volte raději přátelský přístup a vysvětlování toho, proč se to či ono nemá. Připravte se na to, že děťátko bude pravdomluvné, dávejte si proto pozor, co před ním říkáte, abyste se vyhnuli trapasům.

Jak na ně?

Střelci mají potřebu osobní svobody a jsou nezávislí. Ve škole nebudou dosahovat nejlepších výsledků, zvídavost jim ale nechybí. I když možná jen v oblastech, které pro ně nejsou vzhledem k věku nejvhodnější. Velkou radost jim uděláte výlety a cestami do ciziny.

Pro šťastné dětství i dospívání je dobré, aby žili v prostředí, které je neomezuje, ale naopak přijímá jako rovnocenné partnery. Potřebují mnoho inspirace a podnětů, které rozvíjejí jejich optimistickou povahu.

Puberta: Co se týče citového i fyzického zrání, může se vám zdát, že je potomek poněkud zaostalý, o to více se budete divit, až se jeho city k druhému pohlaví plně projeví. Střelci se již od mládí beze strachu zastanou slabších spolužáků i dospělých.

Kozoroh

21. 12. – 20. 1.

Toto dítě je vyrovnané a klidné, vyložený poklad. Na jeho tvrdohlavost a uzavřenost narazíte až později. Malí Kozorozi potřebují v rodině cítit stabilitu, řád a jistoty. Jsou ctižádostiví a umějí překonat citové bolístky i různá zklamání.

Jak na ně?

Působí jako malí dospělí. Svou praktičností a pílí mohou být ostatním členům rodiny příkladem. Podstatné je u nich rozvíjet emocionální inteligenci. Přestože inklinují k uzavřenosti, neznamená to, že by byli málo citliví. Spíše neumějí emoce lehce projevovat, jako by jim jejich vládnoucí planeta Saturn stavěla do cesty zábrany.

Je pro ně důležité rozvíjet spontánnost, hravost a schopnost radovat se. Snaží se být užiteční a jediné, po čem opravdu touží, je uznání a pochvala. Na Kozoroha se můžete spolehnout, protože nechce zklamat vaše očekávání. Jakmile se naskytne příležitost, touží po tom, aby si mohl vydělat peníze různými brigádami.

Puberta: Jsou na sebe velmi nároční a selhání si neumějí odpustit. Možná vás začnou poučovat, jak se věci mají dělat správně. Když bude rada dobrá, nešetřete chválou. Je také důležité, aby si dospívající Kozoroh uvědomil, že má právo na omyl a že chybami se učíme.

Vodnář

21. 1. – 20. 2.

Pokud se vám narodil malý Vodnář, vězte, že máte doma samostatnou a originální bytost. Tyto děti se rády vymaňují z okovů kolektivního vlivu, proto je k jejich zdárné výchově potřeba velká dávka trpělivosti, lásky a pochopení.

Jak na ně?

Vodnáři bývají přátelští, ale potřebují čas a osobní prostor pro neobvyklé koníčky a záliby. Jejich vládcem je Uran, planeta revoluce a odporu proti zavedeným výchovným nebo společenským praktikám. Musíte přijmout jedinečnost dítěte, odstup nebo neporozumění ovlivní jeho emocionální vývoj.

Tito zrozenci potřebují čas na snění a fantazírování. Omezování a úkolování přijímají těžce, je proto nutné správné dávkování. Vodnáři by se měli včas dozvědět, že v životě platí určitá pravidla, která musí všichni dodržovat.

Puberta: V dospívání bude potomek zvídavý. Pravděpodobně zatouží po zajímavé společnosti, po kamarádech rebelech, kteří mají stejně odmítavý postoj ke konvenčnímu a materiálně orientovanému životu.

Ryby

21. 2. – 20. 3.

Vaše dítě může mít sklony k přecitlivělosti a rychle se měnícím náladám. Další vlastností bývá značná emocionální závislost na rodině, což může v budoucnosti neblaze ovlivnit jeho samostatnost a sebeprosazení.

Jak na ně?

V případě, že si s rodiči, sourozenci ani kamarády nerozumí, uzavírá se do vlastního světa. Sní a představuje si vše dokonalé, krásné a harmonické. Ryby se těžko vyrovnávají se zátěží, stresem a velkým očekáváním matky a otce. Jestliže jsou na ně kladeny velké nároky, trpí psychickými i fyzickými problémy.

Z celého zvěrokruhu jsou nejcitlivější, a proto jsou při jejich výchově důležité projevy lásky a přijetí. Děti narozené v Rybách mívají umělecké nadání, hudební nebo výtvarné. Vhodným koníčkem pro ně bývají také divadelní nebo recitační kroužky, kde mohou ventilovat své emoce.

Puberta: Tito jedinci většinou nejsou fyzicky zdatní, a tak je nenuťte do příliš velkých výkonů. Jinak se rádi zapojí do každé hry, milují společnost a jsou velmi empatičtí. Potřebují citlivé vedení, pocit bezpečí a motivující zázemí domova.

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!