Beran

Patří k lidem, jejichž „cílovým orgánem“ je hlava. Nemusí na ní nosit čepici, protože ho dostatečně hřejí jeho ohnivé myšlenky a nezvládnutelný temperament. Beran potřebuje mít za všech okolností čistý vzduch, hojnost pohybu a teplotu, kterou ostatní znamení vnímají jako mírné mrazivo. Když se mu navíc postaráte o pravidelnou a přiměřenou fyzickou námahu (čti – takovou, při které by každý jiný padnul), bude spokojený, zdravý a dokonce i veselý.

Býk

Už od malička ví, že má choulostivý krk. Na rozdíl od Berana je sice pomalejší, ale neobyčejně důkladný. Pokud chcete podpořit jeho vitalitu, nenuťte ho k běhům ani ke skokům, ale spíše k aktivitám, které se provozují dlouhodobě. Bude to vynikající turista, chodec na dlouhé vzdálenosti a eventuálně i horolezec. Uvědomte si, že Býk je individualita, která v podstatě nikoho nepotřebuje, a nenuťte ho do žádné aktivity, kde by se musel přizpůsobovat druhým.

Blíženci

O tom, že je roztěkaný a nedokáže se na nic dlouho soustředit, se dozví nejpozději ve školce a potom s tím celý život zápasí. Blíženec potřebuje aktivity, které posílí jeho nevalné soustředění, naučí ho, aby se zabýval jen jednou věcí a neplýtval svou pozorností na tisíce maličkostí, které stejně nedovede ovlivnit. Jeho vitalitu i dýchací cesty příznivě ovlivní nejenom jóga a koncentrační cvičení, ale i občasný pobyt v solné jeskyni.

Rak

Jeho vitalita se odvíjí od stavu jeho žaludku a zažívání vůbec. Pokud chcete, aby byl v pohodě, přestěhujte ho na břeh mořský, kde se bude moci kochat všemi fázemi měsíce, a na stůl mu dejte hojnost mořských plodů. Kdyby náhodou takovéto řešení nebylo možné, pořiďte mu domů alespoň akvárium, do kterého bude hledět, a tím si doplňovat duševní síly. Když mu k tomu dáte na misku něco, co může celý den uzobávat, uděláte pro jeho zdraví opravdu hodně.

Lev

I když je ctižádost jeho druhou přirozeností, neměl by jí příliš podléhat. Veškeré podobné emoce totiž napadají srdce, které je pro Lva nejdůležitějším orgánem. Lev by měl co nejdříve dospět k moudrosti, která mu říká, že je dobře, pokud má úspěchy, ale zároveň pochopit, že pokud je nemá, nic se nestane. I když se mu nechce, potřebuje zklidnění, pohodu a hluboký vnitřní mír. Pokud ho nemůže získat mezi lidmi, udělá mu dobře chvíle samoty a meditace.

Panna

Zdravý životní styl je jeho druhou přirozeností, odříkání ve jménu zdraví jeho vytouženou životní cestou. Pokud chcete, aby Panna byla spokojená, podávejte jí malé dávky jídla mnohokrát denně a starejte se o její všestrannou pohodu. Hlavně nezapomeňte na pořádek, který je pro Pannu důležitější než všechno ostatní dohromady. Když Panně poskytnete pocit, že má celý svůj život pod kontrolou, bude vám před očima kvést jako ten nejkrásnější záhon jarních květin.

Váhy

S Váhami je to těžké. Patří k lidem, kterým ke stresu stačí opravdu jen malý podnět. Kromě toho ke svému životu potřebují i trvalé teplo, nohy v chlupatých ponožkách a spoustu nejrůznějších sladkostí. Pokud si chtějí zachovat zdraví a vitalitu, neměly by to přehánět se sledováním hororů (i když to zní bláznivě, strach přetrvává a negativně na ně působí), ani s fyzickými výkony. Váha si prostě musí svůj život řídit sama a pro jistotu se na nikoho neohlížet.

Štír

Štír a sex jsou dvě stránky jedné mince. Pokud chcete, aby byl Štír řádně vitální, postarejte se mu o kvalitní a různorodý sexuální život – kdyby to náhodou šlo, nejlépe s několika partnery. Když jako jeho partner usoudíte, že se vám to nelíbí, nezbude, než abyste v sobě probudili herecký talent a žádanou různorodost mu poskytli sami. Když si k tomu Štír ještě přidá procházky po odlehlých místech (nejlépe po hřbitovech, které má opravdu rád), zaručí to jeho pohodu.

Střelec

V žádném případě by neměl zbytečně zatěžovat klouby – hlavně kyčle. Pokud ho chcete přinutit k pohybu, bude lepší, když si místo běhů a dlouhých procházek vyjede na kole nebo na bruslích. K tomu, aby se cítil opravdu dobře, potřebuje spoustu kamarádů, kteří ho budou obdivovat, a velké skupiny lidí, ve kterých vynikne. Když své výlety spojíte s návštěvou hradu, zámku nebo výstavy tak, aby si na své přišlo nejenom tělo, ale i duše, bude to vynikající.

Kozoroh

Ó kolena, ó kolena… mohl by si spolu se studenty prvorepublikového gymnásia opakovat Kozoroh. Kolena jsou totiž jeho citlivým místem a jen málokterý Kozoroh nemá během života problémy s menisky. Pokud chcete, aby byl Kozoroh v pořádku, pošlete ho do vysokých hor, které bude v osamocení brázdit. Kdyby se vám náhodou povedlo a vy pro něj sehnali místo správce horské chaty, kde bude spíše sám než mezi lidmi, uděláte pro jeho vitalitu víc, než si umíte představit.

Vodnář

Od chvíle, kdy byla vynalezena lymfatická masáž, může být Vodnář v pohodě. Za většinou jeho zdravotních potíží se skrývá zpomalený tok lymfy, která pak nestačí zbavovat organismus škodlivých látek. Pokud si najde někoho, kdo tuto masáž umí provádět, měl by na ni chodit minimálně jednou v měsíci. Nejsou to ani ztracené peníze, ani ztracený čas. Vodnář s rozpohybovanou lymfou vyzařuje radost ze života a každým svým činem dokazuje, že pro něj nic není problém…

Ryby

Ryby patří k lidem, kteří musí mít v pořádku naprosto všechno. Většina jejich života se totiž odehrává v hlavě, takže je potřeba, aby se prvotně starali o psychiku, od které se odvíjí i zdraví těla. Ryba se potřebuje naučit relaxovat, vychutnávat si každý okamžik a hledat v životě spíše ty pozitivnější stránky. Když Ryba pochopí, že by se měla alespoň jednou v týdnu namočit do vody v bazénu (pokud možno ve svém vlastním), bude v pohodě a pohodu bude rozdávat i všem kolem.