Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velká arkána - Viselec (28. díl)

Velká arkána: Jak vykládat karty?
Velká arkána: Jak vykládat karty?
Zdroj: Alarzach, Profimedia.cz

Dnes se seznámíme s další nepříjemnou kartou z řady velké arkány, s kartou Viselec, někdy též nesprávně nazývanou Oběšenec.

Jak vyplývá z obrázků, ilustrujících tuto kartu v různých karetních sadách, nejedná se o klasické oběšení, jak jej známe dnes ve smyslu exekuce pověšením za hrdlo.

Člověk na obrázku je pověšen za nohy, nejčastěji pouze za jednu nohu. Celá kompozice karty vypovídá o tom, že tento člověk se do polohy zobrazené na kartě nemohl dostat sám, a bez cizí pomoci se také sám neosvobodí. Viselec je archetypem události, kdy uvízneme, nejčastěji nikoliv svým přičiněním, v situaci, ve které nemůžeme nic dělat. Tuto situaci můžeme pouze přijmout a maximálně můžeme využít vynuceného klidu k tomu, abychom se zabývali hlubokými filozofickými otázkami, případně přemýšleli, co uděláme, až tato nepříjemná situace pomine. Pokud se za těchto okolností budeme v pomyslném zajetí snažit o vysvobození vlastními silami, bude výsledkem pouze vyčerpání a neúspěch.

Zdroj: Alarzach, Profimedia.cz Zdroj: Alarzach, Profimedia.cz

Karta Viselec nás svým prostřednictvím učí smířit se s tím, že někdy ani sebevětší vůle a rozum nic nezmůžou. 

Ve výkladu tato karta znamená překážky, které způsobí, že s našimi záměry po jistou dobu nepůjde hnout. V každém případě však tuto stagnaci budeme vnímat jako výrazně nepříjemnou. Ve vztazích tato karta označuje období, kdy si připadáme ve vztahu jako v pasti, ze které se nemůžeme osvobodit. 

Jiří Ciahotný - Alarzach, více na www.alarzach.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


15. září

Vstup Marse do Štíra posiluje nejen touhu po poznání, ale zvyšuje i potřebu intenzivních mezilidských vztahů. Pokud vás někdo balí a vy ho nechcete,…

Akční letáky