Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velká arkána - Blázen (17. díl)

Zdroj: Alarzach, Profimedia.cz

Svou cestu za poznáním tajemství karet velké arkány začneme od nuly, tedy od karty nesoucí tuto číselnou hodnotu, karty nazývané Blázen.

Blázen má v tarotu zvláštní postavení- je první a zároveň poslední kartou velké arkány a o jejím výsadním postavení vypovídá i to, že jako jediná karta z trumfů velké arkány tarotu se zachovala do dnešní doby v moderních hracích kartách jako Joker. Dokonce v těchto hracích kartách zůstaly zachovány i původní vlastnosti tohoto archetypu.

Blázen je v tarotovém pojetí člověk, který jedná v naprostém souladu se sebou samým. Nenechá se spoutávat konvencem,jde svou cestou bez toho, aby se upínal k nějakému konkrétnímu cíli. Nežije minulostí ani budoucností, žije pouze jediným přítomným okamžikem. Dokáže se radovat z každé maličkosti a stále žije v kouzelném světě, kde je vše zázrakem a život je jen zábavnou hrou. Pokud uvažujeme o velké arkáně jako o duchovní cestě, pak člověk na tomto stupni vývoje je někým, kdo je na počátku, není nijak omezován zkušenostmi, vzděláním, nebo konvencemi, je ve stavu absolutní nevinnosti, bezelstnosti a bezprostřednosti. Lidem ve svém okolí takový člověk připadá pošetilý, bláznivý, proto tedy onen název karty.

Blázen, TarotBlázen, Tarot

Jak už jsem zmínil, Blázen ovšem není jen obrazem člověka na počátku duchovní cesty, ale také může být naopak obrazem člověka, který si prošel všemi duchovními archetypy obsaženými ve velké arkáně, který nyní, právě proto, že zná nejhlubší tajemství vesmíru, se od ostatní populace nesmírně liší. Genialita a bláznovství jsou v našem světě velice blízké a často bývají zaměňovány.

Ve výkladu karta Blázen upozorňuje na aspekt bláznovství v nás. Podle okolností, v jakých je vytažena, může jít buďto o varování před pošetilým jednáním, nebo naopak je odpovědí doporučení, abychom se zachovali tak, jak to vnitřně pociťujeme, i když to na první pohled může působit jako bláznivý nápad. Odkaz karty Blázen zní: užívej si každého okamžiku života naplno a bezprostředně, prožívej vše ve svém životě na 100 %.

Jiří Ciahotný - Alarzach, více na www.alarzach.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky