Štědrý večer a noc byly vždycky časem, kdy se stírala hranice mezi světem pozemským a nadpřirozeným, kdy bylo možné nahlédnout do budoucnosti a případně ji i ovlivnit. Zatímco magické úkony spjaté se zajištěním bohaté úrody se už téměř vytratily, tradice spojené s otázkami kolem lásky, manželství, zdraví, nemoci, štěstí i neštěstí zůstávají aktuální i v 21. století.

Tři oříšky pro …

Po večeři opatrně rozlouskněte tři vlašské ořechy, jádra vyndejte. Do jedné skořápky nasypejte hlínu, do druhé vložte kousek chleba a do třetí minci. Pak skořápky slepte k sobě a uložte zpět mezi ostatní ořechy. O půlnoci si každý z rodiny vezme z plné mísy jeden ořech. Pokud někdo otevře ořech naplněný zemí, čeká ho chudoba. Chléb ve skořápce předpovídá spokojený život a peníz prorokuje velké bohatství.

Skořápková plavba

Poetický zvyk je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Má celou řadu variant. Nejrozšířenější je pouštění ve dvojici, kdy si dívka a chlapec rozpůlí ořech, do skořápek postaví svíčku a pustí je na vodu. Když se skořápky přiblíží, láska vydrží, když odplují, stejný osud potká i lásku.

Nebo několik (podle počtu lidí u štědrovečerního stolu) vlašských ořechů rozpulte a do vyprázdněných skořápek připevněte maličkou svíčku, třeba tu dortovou nebo ze stromečku. Každý si svou lodičku se zapálenou svíčkou vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když dlouho svítí, čeká vás život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, vydáte se do světa, drží-li se při břehu, zůstanete příští rok doma. Pokud se lodička převrátí či plamínek zhasne, může vás potkat nemoc.

Kdo bude první?

Na Štědrý den dříve lidé věřili v magii prvního příchozího, tedy člověka, který jako první přišel do domu, nebo s nímž se potkali. Byl očekáván se zvláštním zájmem a netrpělivostí. Závisel na něm osud hospodářství. Vstoupil-li do domu první muž, byl to signál, že se v novém roce budou rodit samí beránci a býčci, jestli tato osoba byla žena, tak se narodí hodně oveček a kraviček. Zavalitý člověk zvěstoval narození silného dobytka, hubený příchod nemocného zvířete. Dítě nebo děvče přinášelo do domu štěstí, svobodný chlapec radost.

Hvězdička versus křížek

Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablíčko kolmo na stopku. Naleznete-li v tom svém jadérka ve tvaru hvězdy, můžete být spokojeni, neboť v příštím roce budete čiperní a zdraví, štěstí vás bude provázet na každém kroku. Pokud je ale jádřinec červavý, může vás potkat nemoc. A když jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší. Osudu můžete napomoci výběrem zdravého, velkého jablka.

Louskání pro štěstí

Po štědrovečerní večeři rozlouskněte čtyři vlašské ořechy – jaro, léto, podzim a zima. Pokud jsou jádra hezká a zdravá, budete mít štěstí celý rok. Načernalé či uschlé jádro znamená opak.

Věštění pro svobodné

Zájem mladých se soustřeďuje především na informace ohledně životního partnera. Dívky byly a jsou po této stránce vynalézavější a aktivnější než chlapci.

 • Patrně nejznámější je házení střevícem. Na Štědrý den se svobodné dívky mohou svého osudu zeptat, čeká-li je v příštím roce svatba. Dívka hází střevícem přes hlavu. Jestliže dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čekají dotyčnou vdavky a odchod od rodičů.
 • Jste singl? Tak o Štědrém večeru pojídejte jablko ve venkovních dveřích. Když projde kolem vás jako první muž, tak se v novém roce stoprocentně vdáte.

Věštění pro svobodné

Zájem mladých se soustřeďuje především na informace ohledně životního partnera. Dívky byly a jsou po této stránce vynalézavější a aktivnější než chlapci.

 • Je-li doma svobodných víc, rozkrájejte vánočku na tolik kusů, kolik jich je. Pak přidělte každému svobodnému muži a dívce jeden kousek, zavolejte domácího mazlíčka (tedy psa nebo kočku). Čí kousek si vybere, ten jako první potká životního partnera.
 • Která je zvědavá, jak urostlý bude její nastávající, ať zavře oči a z hromady dřevěných polínek si jedno vytáhne. Tvar polínka jim to prozradí. Rovné naznačuje krásného štíhlého, křivé, sukovité znamená muže kulhavého či pokřiveného, silné polínko pak tlustého a břichatého. Tuto věštbu však mohou vyzkoušet i mladí muži, kteří si přejí znát tělesné parametry své nastávající.
 • Také můžete klepat střevícem na kurník. Pokud se ozve kdákání slepice, zůstanete nadále svobodná, zakokrhá-li kohout, tak jsou vdavky do roka jisté.
 • A něco extra pro mladé muže: První hvězda, která na Štědrý den vyjde, ukazuje směr, odkud přijde chlapci jeho vyvolená.
 • I bez má kouzelnou moc – když jím po štědrovečerní večeři zatřesete a budete při tom říkat: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý dnes“ a když se někde ozve pes, partner se pak do roka dostaví, z té strany, z které štěkal pes. Nebo trochu jinak: „Třesu, třesu, třas, ozvi se mi hlas, kde já budu za rok večeřeti zas.“

Olověná budoucnost nám napoví...

Nad plamenem svíčky zahřívejte na lžíci olovo. Po roztavení ho vlijte najednou do nádoby se studenou vodou. Podle tvarů, do kterých olovo ve vodě ztuhne, přítomní usuzují, co dotyčného čeká. V roztaveném kousku olova lze také vidět budoucnost. Rovný kousek znamená poklidný život, zvlněný neklid a zmatky. Půlkruh skrývá zradu a rozchod, neuzavřený kruh značí problémy, zato dva uzavřené kroužky předurčují svatbu. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. Výsledný tvar olova je možné „číst“ i jako odpověď na předem položenou otázku. Místo olova se dá také použít bezpečnější a dostupnější vosk.

Rituály, které se vyplatí dodržet

 • O Štědrém dnu nezametejte, nemalujte, nešijte, nevylévejte vodu na dvůr, nevynášejte popel, nevstávejte prudce od stolu, nic si nepůjčujte, neobchodujte, nekýchejte – to může přivolat neštěstí, ba dokonce smrt.
 • Večer před Štědrým dnem si dejte pod polštář ořech. Po probuzení ho rozlouskněte a ještě v posteli snězte, určitě vás po celý rok nenavštíví blechy, roztoči a další „posteloví přátelé“.
 • U stolu by vás měl být sudý počet, přináší to štěstí. To přinese i seno pod stolem, což připomíná narození Ježíška v chlévě.
 • Nohy stolu sepněte řetězem, tak vytrvá vaše rodinná soudržnost. Jestli máte strach ze zlodějů, pak k řetězům přidejte ještě provazy – odpudí je.
 • Pod ubrus (měl by být čistě bílý a vydržet na stole až do Štěpána) dejte semena všech plodin, které chcete příští rok pěstovat. Pak je přidejte k ostatním, která budete sázet, a dobrou úrodu máte zaručenou. Nezapomeňte, že pod ubrus patří rybí šupina (nebo pod talíř), jinak se bohatství nedočkáte.
 • Pokrmů na stole má být devatero, protože devítka symbolizuje úplnost a je to číslo, které přivolává zázraky.